Kiralar Ateş Pahası Yurtlar Dolu!

Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi kararının ardından birçok öğrenci kiralık ev ve yurt arayışına girdi. Pandemi sebebiyle yaklaşık iki yıldır ailelerinin yanından kalan milyonlarca öğrenci eğitim görecekleri kentlere dönmeye başladı. Yaklaşık 2 milyon öğrencinin yaşadığı İstanbul, gibi büyük şehirlerde ise kiralık konut bulmak artık oldukça zor. Öğrenciler sokak sokak kiralık evlerin peşine düştü.

Kiralar Ateş Pahası Yurtlar Dolu!

Önümüzdeki hafta 7 milyondan fazla üniversite öğrencisi ders başı yapacak. Birçoğu yaşadığı şehirdeki üniversitelerde okuyor. Ancak birçoğu da yüksek öğretim için şehir değiştirmek zorunda.

KYK Kapasitesi 800 Bin

Hürriyet Gatesi'nden Tuğba Öztürk'ün haberine göre; Kredi Yurtlar Kurumu'nun 'yatak kapasitesi' ise yaklaşık 800 bin.

Öğrencilerin yarısının ailelerinin yanında kaldığını da varsayarsak, 3 milyondan fazla öğrencinin ya 'ev tutmak' ya da 'özel bir yurtta kalmak' seçeneği arasında kaldığı gözleniyor.

Ev Bulmak Başlı Başına Sorun

Öğrencilerin zaten piyasa değerinin üstünde ev tutmak zorunda kaldığı da yıllardır bilinen bir gerçek.

Özellikle; İstanbul, İzmir gibi kentlerde, öğrenci olmayanların bile kiralık ev bulmakta zorlandığı günümüzde, öğrencilerin ve haliyle ailelerinin işi bir hayli zor.

Kiralar Ateş Pahası

İstanbul'da zaten yüksek olan kiralık ev fiyatları öğrenciler için ise ateş pahası.

4 kişilik bir ailenin yaşayacağı 2+1 evlerin kiralık rakamları 2,500 liradan başlıyor. Öğrenci iseniz bu rakam daha da yukarıya tırmanıyor.

3 Kişi 2+1 Evde Bile Yaşasa Kişi Başı Aylık 800 Liradan Başlıyor

Öğrenciler için tek başına yaşayabilecekleri 1+1'lik evler İstanbul'da lüks. Genelde 2+1'lik evler 3 öğrenci tarafından, 3+1'lik evler ise 4 kişilik öğrenci grupları tarafından tercih ediliyor.

Evde kalmanın, yurtlara göre 'güvenlik' sorunu dışında; elektrik, internet, su, doğalgaz gibi fazladan fatura masrafları da bulunuyor.

Kadıköy

1+1 daire için: 2 bin liradan başlıyor, 19 bin liraya kadar çıkıyor.

2+1 daire için: 2 bin 300’den başlıyor, 17 bin liraya kadar çıkıyor

3+1 daire için: 4 bin liradan başlıyor, 45 bin liraya çıkıyor

Avcılar

1+1 daire için: bin 500’den başlıyor, 8 bin liraya kadar çıkıyor

2+1 daire için: 2 bin liradan başlıyor, 10 bin liraya kadar çıkıyor

3+1 daire için: 2 binde 13 bine kadar çıkıyor

Yurtlarda Çeşitli Seçenekler Mevcut

İstanbul Üniversitesi’nde okuyacak bir öğrenci için fiyatlar, yurdun sağladığı imkanlara göre değişiyor.

Üniversitenin Beyazıt yerleşkesinde okuyacak bir öğrencinin bir öğrenim yılı boyunca ödeyeceği ücret ortalama 6 bin 500’den başlarken bu rakam 50 bin liraya kadar dayanabiliyor.

Yurtlar arasında en dikkat çekici noktaysa tek kişilik odaların çoktan dolmuş olması.

Vezneciler

*İstanbul Üniversitesi Vezneciler Yerleşkesi'nin bulunduğu Aksaray’da bulunan bir öğrenci yurdu, 9 bin 500 ile 6 bin 500 lira arasında fiyat biçerken yine aynı bölgede bulunan başka bir işletmeyse bu aralığı 10 bin ile 6 bin 500 lira arasında ifade ediyor.

Beşiktaş

*Beşiktaş’ta ise bu rakamlar Aksaray’a oranla oldukça yüksek seyrediyor. Her şeyin dahil olduğu kız öğrenci yurtlarında tek kişilik bir odada kalmak için öğrencinin cebinden yıllık 45 bin lira çıkıyor.

Altı kişilik bir odada kalmak için ise bir kişi 28 bin lira kadar fiyat ödüyor. Erkek öğrenci yurtlarında az da olsa düşük rakamlara ulaşmak mümkün.

Kadıköy

*Kadıköy’de bir kız öğrencinin barınma ücreti 50 bin liraya çıkıyor. Altı kişilik oda için istenen fiyat 16 bin liradan başlarken tek kişilik oda için istenen bu rakamın iki katını geçmiş durumda. Erkekler için de rakam aşağı-yukarı aynı.

Avcılar

Avcılar'da ise erkek öğrenci yurtlarında; ortalama rakam şu şekilde: Tek kişilik dönemlik 28 bin, 4 kişilik 16 bin lira.Kız öğrenci yurdu: Tek kişilik 44 bin 4 kişilik 16 bin 500 lira.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER