banner53

Kiralar Ağustos Ayında Ne Kadar Arttı?

Ev sahipleri ve kiracıların merakla beklediği enflasyon rakamları geçtiğimiz hafta açıklandı. Açıklanan rakamlara göre kiralar ağustosta yüzde 11,51 oranında zamlanacak.

Kiralar Ağustos Ayında Ne Kadar Arttı?

Kira sözleşmeleri Ağustos ayı içerisinde yenilenecek olan kiracılara senelik olarak belirli oranda zam yapılıyor. Kiracılara yapılacak olan bu zamlar da Borçlar Kanunu kapsamında hesaplanıyor.

2018 yılında enflasyon oranlarında yaşanan yükselişlerin kira bedellerine olumsuz olarak yansıması sebebiyle kira artışı hesaplamalarında bazı değişikliklere gidilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı'nın hazırladığı Orta Vadeli Ekonomi Programı 2018 Eylül'de açıklandı.

Duyurulan Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zam oranları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil  tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre hesaplama yapılıyor.

TEMMUZ 2020 ENFLASYON RAKAMLARI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını 4 Ağustos 2020 tarihinde açıkladı.

Konut ya da iş yeri kira sözleşmesi Ağustos ayında yenilenecek olan kiracılara ne kadar zam yapılacağı da belli olmuş oldu.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11,51, aylık yüzde 0,58 arttı, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık yüzde 8,33, aylık yüzde 1,02 arttı.

TÜFE'de 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,51 artış gerçekleşti.

Buna göre Ağustos ayında kira artışı yapacaklar için en yüksek zam oranı yüzde 11,51 olacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER