Kiracının Bilmesi Gereken Hakları! Kiracı Hakları 2021

Kiracı hakları, ev sahibi ile kiralayan kişi arasındaki ilişkiyi düzenlemek için yasalarla belirlenir. Peki Borçlar Kanunu kapsamında kiracılar hangi haklara sahiptir?

Kiracının Bilmesi Gereken Hakları! Kiracı Hakları 2021

Kiracı Hakları

Borçlar Kanunu gereğince kiracı ve mülk sahibi arasındaki kira sözleşmesi, artık bir senet gibi işlemektedir.

Bir yeri kiralamadan önce şartları en ince ayrıntısına kadar okumak, kiracının yararına olacaktır.

Söz konusu ev sahibinin kiracıya karşı olan sorumlulukları ise aşağıdaki maddeler, yasalar tarafından koruma altına alınmış durumdadır.

Kiracı, mülk sahibi ile yaşayacağı problemlerde, aşağıdaki maddeler aracılığı ile haklarını arayabilir:

-- Ev sahibinin haklı bir gerekçesi olmadan kiracıyı kontrat süresi dolmadan evden çıkaramaz. Haklı gerekçeler, yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Örneğin kiralanan mülk, sahibinin kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu ya da kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için gerekliyse mülk sahibi, kiracının çıkmasını talep edebilir.

-- Borçlar Kanunu mülk sahibini, kira sözleşmesi boyunca mülkü nasıl kiraladıysa o şekilde tutmakla mükellef kılmaktadır. Buna göre evin tadilat masrafları, mülk sahibine aittir. Kiracı, evin yapı masraflarını kendi karşılayarak kira bedelini düşük ödeyebilir. Bu konuda öncelikle ev sahibi ile anlaşma yapmak ve tüm masrafları faturalandırmak önemlidir.

-- Kiracı, sonradan oluşan kusurlar nedeni ile evden yeterince faydalanamıyorsa ev sahibinden bu kusurları gidermesini talep edebilir. Tadilat ve yapı kusurlarının sonradan ortaya çıkması ve giderilememesi durumunda kiracı, kira bedelinde indirim talep edebilir.

-- Kira kontratları, aksi belirtilmedikçe ve sona erecekleri tarihten 15 gün öncesine kadar yeni bir sözleşme hazırlanmamışsa otomatik olarak 1 yıl yenilenir.

-- Kiracı, kiraladığı mülkü başka birisine kiralık olarak devredebilir. Mülke zarar vermemek şartıyla kiracı, mülkü devretme hakkında sahiptir. Bunun için mülk sahibinden yazılı izin alınması gerekir.

-- Kiracıların apartmana yönetici olması mümkündür. Bunun için kiracıların apartman kurulunda yapılan toplantılara katılması yeterlidir.

-- Sigorta ve vergi gibi ödemeler, sözleşmede aksi belirtilmedikçe mülk sahibine aittir.

-- Mülk sahibi, kiracıyı evden çıkarırken evi verdiği gibi teslim aldıysa depozitoyu geri vermekle mükelleftir.

-- Kiracı, zamanında ödenmeyen kiraları ödemekle yükümlüdür; fakat mülk sahibi, kiranın geç ödenmesinden dolayı kiracıdan cezalı kira benzeri ekstra ödemeler talep edemez. Kiranın ödenmemesi durumunda ev sahibi, kiracıyı tahliye etmek için dava açabilir.

-- Kiracı, zamanın yıpratıcılığından dolayı eskiyen demirbaştan sorumlu değildir. Örnek olarak zamanla eskiyen mobilyalar ya da solan duvarların bedeli kiracıdan talep edilemez.

-- Kiracının oturduğu ev, kentsel dönüşüm nedeni ile boşaltılacaksa kiracı, devletten 2 kira kadar yardım alabilir. 

-- Kontratı olmayan kiracının hakları da bu kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Yani kiracı hakları, kira sözleşmesi yapılmamışsa da geçerlidir.

-- Mülk sahibi ile kira ya da konut ve iş yeri kuralları konusunda problem yaşayan kiracılar, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak problemin çözülmesi için işlemleri başlatabilir.

Sahibinden.com

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 08:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.e
m.e - 8 ay Önce

merhaba,ev sahibimiz 1 sene dolmadan kira sözleşmemiz bitmeden 22 gün önce evin tahliyesi için ihtarname göndermiş.bizim evi tahliye edebilme durumumuz yok,kiraya gelirken birçok masraf ettikkiralarımızı tam gününde hiç geciktirmeden ödedik..çıkmak istemiyoruz.bu gönderilen ihtarnamenin fonksiyonu nedir?

EMLAK GÜNDEMİ: İhtarnameden geçerli bir gerekçe sunmuşsa evi 6 ay içerisinde tahliye etmeniz gerekir. Kiracı hangi durumlarda çıkarılır konusunda sitemizde bir çok haber yer almakta.

m.e
m.e @m.e - 8 ay Önce

herhangi bir gerekçe sunulmamış,sadece sözleşmenin uzatılmayacağını söyleyerek tahliye etmemiz için sözleşme bitiş tarihimizi yani 20 günlük bir süreden bahsediliyor.bizim öğrenmek istediğimiz bu ihtarnameye herhangi bir cevap dönme zorunluluğumuz varmı?bu sürede çıkmayacağımızı yazılı olarak karşı tarafa iletmemiz gerekiyor mu?bununla ilgili kaun maddesi varmıdır?

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi ihtarnamesinde gerekçesini sunmak zorunda. Bu şekilde gelen ihtarname geçersizdir. Kiracı gelen ihtarnameye cevap vermez ya da bir işlem yapması gerekmez. Geçerli bir ihtarname sonrası kiracıya 6 ay süre tanınır. Ev sahibi kiracının ne zaman çıkacağını tayin edemez. Kat Mülkiyeti Kanunu inceleyebilirsiniz.

Duygu
Duygu - 9 ay Önce

Merhabalar kirada oturduğum evde ailemi ve çocuklarımın sağlığını olumsuz derecede etkileyecek kadar büyük rutubet ve üst kattan sızan pis akıntılar mevcut.uzin zamandır ev sahibine gerek arayarak gerek mesaj ile gerek yüz yüze görüşerek gerekse fotoğraf yolu ile bildirgenize rağmen sıkıntılarımız gideriliyor.tayinci olduğumuz ve kısa süremiz kaldığı için sabrettik ama ev iyice kötü duruma geldi ve oturulacak gibi değil.iki tane küçük çocuğum olduğu ve covid olduğu için çocuklarımın başka sağlık problemleri de olduğu için taşınamadık.haklarimiz konusunda bilgiverebilirmisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi gerek kiralarken gerekse kirada kaldığı süreç içerisinde evi kullanışlı halde tutmakla görevli. Eğer ev sahibiniz görevini yerine getirmiyorsa gerekli tadilat kiracı tarafından yaptırılarak kiradan düşülebilir. Ev sahibi buna karşı dava açması durumunda kiracı lehine emsal bir çok karar doğrultusunda sonuç kiracı lehine olacaktır. Bu durumdaki evi sözleşme tarihinden önce tahliye etmeniz durumunda ise kurla olarak 3 aya kadar kira ödemesini de yapmanız gerekmez.

Özge
Özge - 8 ay Önce

Merhaba biz yeni binada mal sahibinin olduğu daireyi kiraladık sözleşme yaptık fakat kendisi bize gösterdiği daire yüzünden konuştuk sonra bu daire benim olmayabilir mühatahitin de olabilir bir üst yada bir alt benim hangisi benimse onu vericem dedi şuan üstte altta onun fakat bana 2500 üzerinden alt katı veriyor verirken üst benimse onu vericem diye konuştuk şuan mide bulandırıcı şekilde bizi kandırdı evimizi 9gündür teslim etmedi yarın bugün şu gün yok oğlum üst kata gelicek dedi ama arkadaşlarımızı daire vibakmaya yönlendirdik üst katı göstermiş kendilerine ne yapabilirim bu durumda teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşmeyi cezasız feshedebilirsiniz.

Bağdagül
Bağdagül - 8 ay Önce

Merhaba biz tam 8 yıldır aynı evde oturuyoruz. İlk girerken kontrat yapıldı sonrada yenilenmedi bundan 3 yıl önce 500 olan kiramı birden 800 oldu tamam dedik. Geçen yıl bin TL yaptı tamam dedik. Bu yılda doğal gaz geldi. Tüfeye göre 1137.5 olması gerekn kiramı 1500 den aşağı inmem dedi ve benden iyileştirme parası istio. O ne demek diyoruz doğalgaz yaptırdım 10 bin masraf ettim diyo. Ben en fazla 1200 TL vercem başka veremem dedim. Anlaşamadık. 2 ay müddet verdi ne yapmam gerek. Biz kiramızı elden ödedik bizim gibi kaç dairesi var hep elden ödüyorlar vergi kaçakçılığıda var işin içinde. Bana yardımcı olurmusunuz.

EMLAK GÜNDEMİ: Mevcut kiracıyla evde yapılan iyileştirmeler bahane edilerek yasal olarak TÜFE'yi aşan oranda kira artışı yapılamaz. Bu artışı kabul etmediği için kiracı çıkarılamaz. Sözleşme tarihinde haklı bir gerekçe göstererek ihtarname gönderse dahi tahliye süresini yine kendi değil kanunlar belirler ve süre 6 aydır. İhtarnamede belirteceği gerekçeler arasında (TÜFE'yi aşan) kira artışını kabul etmedi olamaz. Evi tahliye etmeyiniz ve dava açmasını isteyiniz.

tolga aksoy
tolga aksoy @Bağdagül - 7 ay Önce

merhaba kira sözleşmemin bıtmesıne 1 ay var ev sahıbı evı satacam cık dıyor yalnız cıkacak durumumuz yok bu arada 24 ay dır aynı evde oturuyorum kırayı hep elden aldı makbuzlu ispatım yok ve kira gecıkmiş vs borcumda yok neyapabılırım tesekkur edıyorum şimdiden

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi evi satacağı gerekçesi ile kiracısını çıkaramaz. Hele hele sizin durumunuzda olduğu gibi sözlü olarak asla çıkaramaz. Kiracın ancak haklı gerekçe ile gönderilen ihtarname ile çıkarılabilir. Kiranızı elden vermeniz sizin açınızdan büyük risk. Ev sahibi kiramı alamadım diyebilir. Bunun aksini ispat edemezsiniz.

Ş. K
Ş. K - 7 ay Önce

Merhabalar ev sahibi kira artışı gelmeden sene dolmadan önümüzdeki yıl için su rakamı düşünüyorum diyip 400 TL zam istiyor kafasına göre bu yıl tefe tüfe oranı %13.70 buna göre hesaplayın ca kirayı 110 TL zam koyması gerekiyor buradaki çözüm ne olabilir

EMLAK GÜNDEMİ: Kira artışında yasal sınır TÜFE'dir. Ev sahibiniz bu oranı aşamaz. Yüksek artış talep etse dahi siz TÜFE'ye göre artış yaparak kira ödemesi yapabilirsiniz. Bu gerekçe ile sizi çıkaramaz.

R.D
R.D - 6 ay Önce

5 yıllık kira sözleşmem var , pandemi öncesi yıllık kira ödemek için anlaştık sonra pandemi çıkınca aylık olarak devam ettik , ara zam yaptım 6 ay sonra en son şubatta tefe tüfe’ye göre zam yaptım , oturduğumuz muhitte kiralar yükseldi diye aynı kirayı benden talep ediyor yapmazsam mahkemeye verecekmiş , kira sözleşmemin dolmasına 3.5 yıl var

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemeye vermesinde bir sakınca yok, mahkemelerde TÜFE oranında artış yapıyor en fazla...

Sk
Sk - 5 ay Önce

Merhaba, ev sahibim oğlunun geleceğini söyleyerek benden evi boşaltmamı istiyor. Evi tutma tarihim 15 Ağustos. Bana bu talebini Ağustos 15 kirasını öderken sözlü olarak iletti. Benim şu anda evi boşaltacak durumum yok. Yazılı olarak İhtar çekmesini mi beklemeliyim. Yazılı olarak ihtar çekerse evi boşaltmak için ne kadar sürem var. Bir de ilk sene kira sözleşmesi yaptık, sözleşme ilk yıl bozulmazsa 10 yıl uzar diye bir yazı okudum, bunun geçerli olması için sözleşmenin noter onayının bulunması gerekli mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesi her yıl düzenlenmez, ilk yıl yapılan geçerli sayılır. Sözleşmenin noterde yapılma şartı yoktur. Ev sahibi 10 yıl süresince ancak geçerli bir gerekçe sunabilirse kiracısını ihtarname yollayarak ve 6 ay tahliye süresi vererek çıkarabilir.

Ümmü tas
Ümmü tas - 1 ay Önce

Sözleşmemin dolmasına iki ay var ve evin demir başlarindan kombim bağlı degildi yeni actirdik ve kombi eski ve arızalıymis ev sahibi bunu yaptırdı ve ücretini bizden talep etti vermek istemeyince de evi boşalma mi istedi kira konturatimda depozito belirtilmedi taksitli vereceğim için ama ben kiramı ve depozito mu bankadan açıklamali olarak gönderdim bunu nasıl geri alabilirim ve sözleşmem dolduğunda göndereceğim bildirim yazısını noterden mi gondermeliyim

EMLAK GÜNDEMİ: Kullanıcı kaynaklı (yani kiracı) olamayan tüm arızaları ev sahibi karşılar. Bu yazılı olamayan kuraldır. Bu arıza nedeniyle depozitodan kesinti yapılamaz. Ev sahibinize ileteceğiniz evraklar-belgelerin noter onaylı olması gerekmez, iadeli taahhütlü de gönderebilirsiniz.