Kiracıdan Kiralık Daireler!

Kısa süreli kiralama, öğrencilere kiralama gibi nedenler sektöre de yeni yöntemlerin çıkışına neden oluyor. Bu yeni yöntemlerden biride kiracıdan kiralama yöntemi.

Kiracıdan Kiralık Daireler!

Sabah'ta yer alan habere göre, Türkiye'de artan yerleşik yabancı sayısı, kısa süreli kiralamalar ve öğrenci hareketliliği emlakçılık alanındaki dengeleri değiştiriyor. İlk olarak yabancı öğrenciler arasında moda olmaya başlayan 'kiracıdan kiralık' uygulamaları teknolojinin de etkisiyle yayılıyor. Yüksek komisyon ücretlerine alternatif olarak çıkan ve bir dönem popüler olan 'sahibinden kiralık' modelinin yeni bir versiyonu olan sisteme talep her geçen gün daha da artıyor.

BU SİSTEMLE EMLAKÇILAR DEVRE DIŞI KALIYOR

Kiracıdan kiralık sistemi, yüksek emlak komisyonlarını da devredışı bırakmayı amaçlıyor. Bu uygulamalar sebebiyle yüz binlerce konut emlakçıların tekelinden çıkmış durumda. Birçok sosyal medya ve internet sitesi üzerinden sistem yayılmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı öğrenciler, turistler hatta Türk vatandaşları da sosyal medya üzerinden organize oluyor.

Kişiler boşaltmaya karar verdikleri ev ya da işyerlerini internette ilana çıkarıyor. Kiracılar, emlakçıların istediğinin çok altında da olsa belli bir para da talep edebiliyor.

Örnek olarak, emlakçıdan bir daire kiraladığınızda sizden bir kira tutarı komisyon tahsil ediliyor. Aylık kirası 2 bin 500 olan bir daire için emlakçıya da 2 bin 500 lira vermeniz gerekli. 'Kiracıdan kiralık' sisteminde bu rakam en fazla 500 lira oluyor.

EV SAHİPLERİ İÇİN AVANTAJ SUNUYOR

Birçok kişi bunu bir iş kolu haline getirerek, binlerce kiracı ile toplu anlaşmalar gerçekleştiriyor. Bu sayede kiracılar da evden çıkarken bir kazanç kapısı fırsatı da yakalıyor. Ev sahipleri de daha hızlı ve referanslı kiracı buldukları için bu sistemi destekliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 16:11

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER