Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları 2020! Kiralanan Evdeki Onarım Kime Ait?

Ev sahibi-kiracı ilişkisi birçok soruna gebe. Erken tahliye, kiranın geç yatırılması, kira artış oranları, evde tadilat gibi konular anlaşmazlıklara davetiye çıkarıyor. Ancak her ihmale karşı mevzuatlar çerçevesinde itiraz ve müdahale imkanı var.

Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları 2020! Kiralanan Evdeki Onarım Kime Ait?

Posta'dan Tamer Heper'in Yazısı...

SÖZLÜ YAPILABİLİR

Hukuk sistemimizde sözleşmelerde şekil şartına bağlı olanlar olduğu gibi şekil şartına bağlı olmayanlar da var. Örneğin; satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması zorunludur ama kira sözleşmeleri için böyle bir şekil şartı yoktur.

Dolayısıyla kira sözleşmelerinin yazılı olma şartı yoktur, sözlü de olabilir. Böyle bir durumda yazılı sözleşme hükümleri bulunmadığı için yasal mevzuat uygulanır.

Ancak tavsiye edilen yazılı sözleşme yapılmasıdır. Çünkü yazılı sözleşme, ihtilafların önlenmesini ve ihtilaf çıktığında çözümünün kolay olmasını sağlar.

NASIL ÖDENMELİ?

Kiraların 500 liradan  yüksek olanı banka ve posta havalesi ile ödenmek zorunda. Ancak buna rağmen elden ödeyenler de olabiliyor.

Fakat normal davalarda herkes iddiasını ispatla mükellef olduğu halde kira ihtilafında kiraya veren kira bedelini almadığını iddia ettiği takdirde kendisinden ispat etmesi istenmez, kiracıdan ödediğini ispat etmesi istenir.

Bu nedenle önerilen, kiranın ispat edilebilecek yolla ödenmesidir ki bu en yaygın hali ile banka hesabına veya posta havalesi ile ödemedir. Herhangi bir nedenle elden ödeme yapılacaksa da makbuz alınması önerilir.

EKSİK ÖDEME TAHLİYE NEDENİ

Kira bedelleri kira sözleşmesinde gösterilen zamanlarda ödenmeli. Uyulmayan hallerde ihtarname keşidesi ile kiracının tahliyesinin yolu açılır.

Bu yol ödemelerin yapılmaması durumunda da tahliye nedeni olabileceği gibi eksik ödemelerde de tahliye nedeni olabilir. Mesela bir kira yılı içinde iki defa haklı ihtara neden olan kiracının tahliyesi talep edilebilir.

ENFLASYON ORANINA GÖRE ARTACAK

Kira sözleşmelerinde kira dönemi içinde sözleşmedeki şartlar geçerlidir. Kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz, yapılırsa da geçersizdir. Ancak bir şartla kira bedeli konusunda değişiklik yapılır. Her kira yılı sonunda daha doğrusu yeni kira yılı başlangıcında kira bedeli değişebilir.

Mesken kiralarında kira sözleşmesi bir yıllık ise ve sözleşmede artırım şartı var ise bu birinci uzatma yılında geçerlidir.

Sonraki yıllarda ise Borçlar Kanunu 344’üncü maddesinde belirtildiği şekli ile 12 aylık ortalama TÜFE oranında artırım yapılır. Şayet sözleşme uzun süreli ise bu uzun süre için kira bedelleri belirlenmiş ise dönem sonuna kadar bu geçerlidir.

İŞ YERİNDE DURUM

İş yeri kira bedellerinin artırım şartları 20 Temmuz 2020’ye kadar kira sözleşmesinde gösterildiği şekilde uygulanır.

Kira sözleşmesinde artırım konusunda bir hüküm yok ise eskiden yürürlükte bulunan 6570 Sayılı Kanun ve yine eski Borçlar Kanunu hükümlerine göre belirlenir.

Ancak 20 Temmuz’dan sonra yeni bir uygulama yürürlüğe koyulmaz ise meskenlerde olduğu şekilde her kira yılı başında 12 aylık ortalama TÜFE oranında artırım yapılacak.

ÖDEME İÇİN VERİLEN 30 GÜNLÜK SÜRE NE İFADE EDER?

Kiracının kira bedelini süresi içinde ödememesi durumunda kiraya veren kiracıya ihtarname göndererek ödenmeyen kira bedellerinin ödenmesi için kendisine 30 gün süre verir.

Bu süreyi vermekle birlikte 30 gün içinde kira bedelinin (veya eksik kalan kısmının) ödenmemesi halinde sözleşmenin fesholunacağı uyarısında bulunur.

Bu ihtara rağmen kira bedeli veya eksik ödenen kısım 30 gün içinde ödenmezse kiracı temerrüde düşmüş olur, böylece kiraya verenin sözleşmeyi fesih hakkı doğar. 30 günün sonunda sözleşmenin feshi için tahliye davası açma imkanına kavuşur.

KiRALANAN EVDE ONARIM KiME AiT?

Kiralanan yer kiracıya kullanmaya elverişli olarak teslim edilmeli, kira süresi içinde yine kullanmaya elverişli olarak bulundurulmalı. Buna göre kiralanan mülkte kiracının kusuru olmadan ortaya çıkacak büyük onarımların giderilmesi kiraya verene aittir.

Kiracının kötü kullanımı nedeni ile ortaya çıkan onarımları ise kiracı yapar. Kiracının kullanımından kaynaklanan eskimeler için yapılacak masraf yine kiralayana aittir.

Kiracının kullanımını aksatacak mahiyette olup da kiralayana ait onarımın ihtara rağmen süresinde yapılmamış olması halinde kiracı bunu yaptırıp kira bedelinden mahsup edebilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ctn altnsk
Ctn altnsk - 11 ay Önce

1. Apartmanın su giderleri ve tesisat giderlerinde tamirat yapıldı. 2. Konu Asansöre her ay tadilat yapılıyor ve mavi etiket alındı. Yüklü meblağlar cıkarttılar. Ev sahibimi kiracımı öder acaba.

EMLAK GÜNDEMİ: Her iki gideri de ev sahibi karşılar.

Muharrem Kaya
Muharrem Kaya - 13 ay Önce

3 aylık kiracıyım ve kombide sorun çıktı ödemesi kiracıya mı ait olur ?

EMLAK GÜNDEMİ: Kullanım kaynaklı arızalar kiracıya, diğer tüm arızalar ise ev sahibine aittir. Bunun kararını ise servis verir.

umit dogan
umit dogan - 12 ay Önce

2yildir spor salonu isletiyorum ve actigim gunden bu yana sinirsiz sayida sikayet ve rahatsizlik aliyorum binadan belediyenin surekli gelip gurultu olusacak bir durumun soz konusu olmadigini belirtsede halen rahatsizlik veriliyor piskolojikmen etkileniyorum ve isletmeme zarar veriyor bu durum dava acsam dukkanima koydugum tum masrafi bina sakinlerinden alabilirmiyim tesekkurler

EMLAK GÜNDEMİ: Bu duruma emsal bir karara rastlamadım. Ancak deneyebilirsiniz.

Erdogan
Erdogan - 12 ay Önce

Merhaba ben 7 aydır kiraciyim eve girerken evin laminantini ben yaptırdım,Çocuk odasının kaloriferi halen bozuk banyo kaloliferi bozuk 7 aydır 4 çocuk tek odada kalıyor kış ayı banyo yapmaları sıkıntı soğuktan dolayı ne yapabilirim veyada nereyi arayıp yardım talep edebilirim hukuken lütfen cevap verin

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi evi kullanıma hazır halde teslim etmek zorunda. Yine kiracı otururken kendi sorumluluğunda olan tadilatları da yaptırmak zorunda. Eğer bu tadilatlara yanaşmıyorsa evi cezasız şekilde boşaltma hakkınız var.

Saffet öz
Saffet öz - 11 ay Önce

550 TL olan kira bedelimi her ay ev sahibine elden verdim. Ev sahibi ile kira artışında sorun yaşadım. Bundan dolayı ev sahibi 4 ay kira paramı ödemedi diye mahkemeye verdi.
Kiramı elden verdiğime dair şahitlerim var. Şimdi ev sahibi tekrar benden bahsi geçen 4 aylık kira bedelini alabir mi
Teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemeye delil sunamazsanız elbette alabilir. Bu tür sorunlar yaşamak istemeyen kiracı kirasını banka üzerinden değil illa elden verecekse ödediğine dair en azından basit bir belge düzenleyip karşılıklı imza altına almalıdır.

Adalet alimli
Adalet alimli - 8 ay Önce

Ben geçen yıl bi daire kira ladım 5 ay sonra evsahibi satışa çıkarıp sattı benim zararlarımi ödemem otomatikman iptal sözleşme dedi hakki mi örenebilirmiyimdepozite hariç hiçbir hak iddia edemezsiniz diyo

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı ile yapılan sözleşmeden kısa süre sonra evin satılması durumunda kiracı mağdur edildiği için ev sahibi hakkında maddi manevi tazminat açma hakkına sahip. Mahkeme kararı olmadan ev sahibinizden sadece depozito bedelini iade alırsınız.

SIRADAKİ HABER