Kiracı ve Ev Sahibi Kira Artışında Anlaşamazsa Ne Yapılır?

Kira artışında yasal sınır, artışın yapılacağı ay açıklanan TÜFE oranıdır. Ev sahibi TÜFE oranını geçen kira artışı yapamaz. Peki taraflar kira artışı konusunda anlaşamaz ise ne yapmalı?

Kiracı ve Ev Sahibi Kira Artışında Anlaşamazsa Ne Yapılır?

Avukat Oğuz Yavuz'un Yazısı...

Eğer taraflar arasındaki sözleşmede, kira artış oranına ilişkin bir hüküm bulunmuyorsa, bu durumda taraflar TÜFE oranını geçmeyecek şekilde aralarında anlaşmalı, anlaşamamışlarsa Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmalıdırlar. Hâkim, kiralananın durumunu göz önüne alarak TÜFE’yi geçmemek üzere hakkaniyete uygun şekilde karar verecektir.

Hangi TÜFE Oranı 

Esasında TÜİK’in istatistikleri okunduğunda hem aylık hem de yıllık oranlar açıklanıyor olup hangi oranın baz alınacağı hususu kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Bu noktada Yargıtay, son 12 ayın yıllık TÜFE oranlarının ortalaması alınmak suretiyle kira artış oranının belirlenmesi gerektiğine hükmetmiştir.

Zaten bu durum 17 Ocak 2019 tarihinde Türk Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle de yasalaşmıştır.

Bu kapsamda örneğin Nisan 2019’da yenilenecek bir kira ilişkisinde yeni kirayı tespit etmek için son 12 ayda açıklanmış olan yıllık TÜFE oranlarının ortalamasını almak suretiyle hesaplanabileceğini ifade edebiliriz.

Kira Artış Oranının Belirlenmesinde Uyuşmazlık Çıkarsa

Eğer kira artış oranının belirlenmesinde uyuşmazlık çıkarsa, Sulh Hukuk Mahkemeleri nezdinde bir tespit davası açılabilecektir.

Bu durumda hâkim, TÜFE’yi geçmeyecek şekilde yeni bir artış oranı belirleyebilecektir.

Buna ilave olarak, eğer kira artış oranı sözleşme ile sabitse, bu durumda kira borcunun ödenmemesinden ya da eksik ödenmesinden ötürü kiracının tahliyesi talep edilebilir.

Tabi bu noktada önemli olan, sözleşme ile kira artış oranı üzerinde net bir anlaşmanın olmasıdır. Aksi takdirde, kiraya verenin tahliye talebi reddedilecektir.

Kira bedelinin artışı yalnızca ülkedeki genel enflasyona karşı kiraya vereni korumayı hedeflemiştir.

Ne var ki taşınmazın bulunduğu muhitin özelliklerindeki değişmeler de kira bedelini ciddi ölçüde etkileyebilir.

Örneğin bir caddenin 5 yıl öncesine göre çok daha işlek olması halinde, sözleşmesi 5 yıl önce yapılmış olan iş yerinin kirası, çevresindeki dükkânlara kıyasla oldukça ucuzlamış olabilir.

Bu gibi durumlara tarafların kiranın yeniden tespitine ilişkin dava açma hakkı bulunmaktadır.

İstanbul Gayrimenkul Hukuk

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 09:11
YORUM EKLE