Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte konut satışları ciddi oranda artarken, konut sahiplerinin internette sorguladığı konuların başında da ‘konut sigortaları’ gelmeye başladı. İnternetten konut sigortası ve eşya sigortası aramaları salgın dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat artış gösterdi.

Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Konut sigortası ile ilgili insanların kafasında oluşan en önemli algı pahalı olduğu yönünde. Oysa yıllık ortalama 140 liraya konut sigortası yaptırmak mümkün.

Online kredi karşılaştırma platformu hesapkurdu.com’un yaptığı araştırmada ortalama 200-250 bin liralık bir konut ve 100 bin liraya kadar eşya teminatı için ne kadar ödenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Buna göre haziran ayından bu yana alınan konut sigortası tekliflerinin ortalaması; 200 ila 250 bin liralık konut teminatı için yıllık 140 lira oldu. 200 ila 250 bin lira konut ve 100 bin liraya kadar eşya teminatı için alınan tekliflerin ortalaması ise yıllık 250 lira olarak kaydedildi.

Özellikle kiracılar için avantaj sağlayan eşya sigortasında 100 bin liralık teminat için ise yıllık prim ortalaması 175 lira olarak kaydedildi.

Sadece ev sahipleri değil kiracılar da yaptırabilir

Hesapkurdu.com Sigorta Direktörü Dilara Çetin; “Zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalar, konutu çeşitli felaketlere ve hasara neden olan beklenmedik durumlara karşı güvence altına alır. Bu da ‘konut sigortası’ ve ‘DASK-zorunlu deprem sigortası’ ile sağlanır.

Genellikle aynı oldukları sanılsa da bu iki sigortanın poliçe içerikleri birbirinden farklıdır. Konut sigortası, yangın ve hırsızlık gibi temel teminatların yanı sıra cam kırılması; dahili su hasarı gibi bir dizi ek teminatlarla ev sahibini güvence altına alır” dedi.

Öte yandan Çetin, konut sigortasının sadece ev sahibini değil kiracıyı da güvenceye aldığını belirterek, şunları söyledi:

“Sigortalının ev sahibi olması durumunda hem bina hem de eşyalar sigortalanabilirken; kiracı da eşya sigortası ile kiraladığı evin içine yaptığı yatırımı güvence altına alabilir.

Poliçede belirtilen şartlarda kombi ve klima bakımı, ücretsiz halı yıkama, çilingir hizmeti gibi hizmetler de sunulabilir.

Bu noktada poliçe içeriğine göre şekillenen yıllık prim tutarlarının; güvence altında olmayı her bütçe için mümkün hale getirdiğini söyleyebiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER