Kiracı Kaçak Elektrik Kullanırsa Ev Sahibi Sorumlu Tutulur mu?

Yetkililer, ev sahiplerini uyararak kiracıların hatalarından ötürü cezai işleme maruz kalmamaları konusunda uyardı.

Kiracı Kaçak Elektrik Kullanırsa Ev Sahibi Sorumlu Tutulur mu?

Kaçak elektrik kullanımına affetmeyen elektirk dağıtım firmaları geçtiğimiz yıl boyunca birçok denetimde kaçak elektrik kullandığı tespit edilen binlerce aboneye para cezası uygulamıştı.

Kesilen bu cezaların genelde kiracıların bulunduğu evlere kesildiği belirtildi.

Kendi evleri olmadıkları için rahat davranıp, elektriği kaçak bağlayan kiracılar ev sahiplerine ödemesi zor borçlar bırakıp kaçıyor.

Bu abone sahiplerinden bazılarının ev sahibi olduğu için mağdur olduğunu daha önce de belirten yetkililer, “Bazı durumlarda kiracılar elektrik abonelerini kendi isimleri almayarak rahat bir şekilde kaçak elektriği bağlayabiliyorlar. Bu da denetimlerimizde ev sahibinin para cezasına çarptırılmasına neden oluyor. Ev sahipleri evlerini verdikleri kiracılara mutlaka elektrik abonelerini üstüne alma şartı koymalı” uyarısında bulundu.

Denetimlerimizde birçok kaçak elektrik kullanan abone ile karşılaştıklarını dile getiren yetkililer, “Özellikle evlerini kiraya veren ev sahiplerine çok iş düşüyor. Evini kiraya veren ev sahibi mutlaka elektik abonesini kiracının üstüne yapmalıdır. Zaten bu zorunlu bir uygulamadır. Aksi takdirde bunun rehavetine kapılıp elektriği kaçak bağlamak isteyen kiracılar cezai işlemde ev sahibinin zarar görmesine neden olabilir. Bu konuda ev sahipleri dikkatli olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 04:26
YORUM EKLE