Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılır?

İstediğiniz evi uzun uğraşlar sonunda buldunuz ve kiraladınız, taşındınız ve yeni bir düzen kurdunuz. Haklı olarak, kurduğunuz bu düzenin bozulmasını ve yeni bir ev arayışına girmeyi istemezsiniz. Peki, ev sahipleri kiracıları hangi durumlarda tahliye edebilir?

Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılır?

Kira bedelinin ödenmemesi halinde, ev sahibi kiracısına tahliye talepli olarak icra başlatabilir. İcra takibi ile kiracıya gönderilecek ödeme emrinde 7 gün içinde itiraz edilebileceği, 30 gün içinde ödeme yapılması gerektiği belirtilir.

İtiraz süresi 6 aydan kısa kira sözleşmelerinde 3 gündür. Verilen sürede itiraz edilmez veya 30 gün içerisinde ödeme yapılmazsa kira alacağı kesinleşir ve ev sahibi (alacaklı) İcra Mahkemesi'nde kiracının tahliyesini isteyebilir.

Kira borcunun tahsilatı dışında, ev sahibi, ihtiyaç nedeniyle de kiracısını tahliye edebilir. Ev sahibinin eşi, altsoyu, üstsoyu ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konutu kullanma zorunluluğu bulunması, gereksinim nedeni ile tahliyeyi oluşturmaktadır.

Örneğin, ev sahibinin kirada oturması fakat maddi zorluklar nedeniyle kirayı ödemekte zorlanması, oluşan sağlık sorunları nedeniyle ev değişikliği gerekliliği ya da çocuğunun evlenmesi gibi durumlar doğrultusunda kiracı tahliyesi gerçekleştirilebilir. Bu durumda ev sahibi fesih bildirme sürelerine uygun olarak göndereceği bildirim ve belirlenecek tarihten 1 ay içerisinde açacağı dava ile kiracıyı tahliye ettirebilir.

Ancak, mahkeme gereksinimin gerçek ve samimi olduğunu araştıracak ve buna göre tahliye kararını verecektir. Bunun yanı sıra, gereksinim amacıyla evin tahliyesi durumunda herhangi bir haklı sebep olmaksızın evin üç yıl geçmeden başkasına kiralanması halinde, son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemesi söz konusu olacaktır.

Diğer Tahliye Sebepleri

-- En sık karşılaşılan bir diğer tahliye sebebi, evin satılmasıdır. Evin sahibinin değişmesi durumunda yeni sahip, ihtiyaç doğrultusunda kiracıyı tahliye edebilir. Fakat satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından 1 ay içerisinde, bu durumu kiracıya bildirmeli ve 6 ay içerisinde tahliye davası açmalıdır.

-- Kullanılamayacak durumda olan ya da hasar görmüş binaların yeniden inşaa ve imar gereksinimi sebebi ile kiracı tahliye edilebilir. Burada bilirkişi tarafından verilen karar önemlidir.

-- Ev sahibinin, aynı kira yılı içerisinde haklı sebeple (kira ödenmemesi vb.) iki kez noter onaylı ihtarname göndermesi durumunda kiracı tahliye edilebilir.

-- Kiracı, evi belirli bir tarihte tahliye edeceğine dair yazılı bir tahliye taahhüdü vermiş ise, fakat taahhüt ettiği tarihte evi tahliye etmezse, ev sahibi elindeki taahhüte dayanarak kiracıyı tahliye ettirebilir.

-- Kira sözleşmesine aykırı bir durum yaşandığında kiracı tahliye edilebilir. Kiralanan mülkün, aksinin kararlaştırılmasına rağmen kiracı tarafından başka birine devredilmesi buna örnek olabilir.

-- Komşulara saygısızlık, toplumun huzurunu bozma veya bina/site kurallarına uymama gibi nedenler kiracının tahliye edilmesine neden olabilir.

-- Son olarak, kiracı veya ev sahibinden herhangi biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hale getiren önemli sebeplerin varlığını öne sürerse, bahsi geçen sebebin sözleşmenin devamını çekilmez hale getirip getirmediğini, fesih neticesinde karşı tarafa tazminat ödenip ödenmeyeceğini ve bunun tutarını açılacak dava sonucunda hakim belirleyecektir.

Sözleşmesi Biten Kiracı Çıkarılabilir mi?

Tahliye konusunda çok sorulan sorulardan biri de budur. Ev sahibi sözleşme süresinin bitimine dayanarak kiracıyı tahliye edemez.

Kira kontratları, her iki taraf da fesih bildirme sürelerine uyarak gerekçe bildirmediği sürece otomatik olarak yenilenir. Fesih bildirimleri, her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce yapılmalıdır.

Bu süreye uyarak bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verilebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 04:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Ertürk
Hüseyin Ertürk - 1 yıl Önce

Kiracıma 1 yıllık sözleşme yaptım, zira kendileri öyle istedi. Yani sürenin sonunda çıkabilecekleri ihtimaliyle 1 yıllık istediler. Süre Aralık ayının 12’sinde bitiyor. Ben de evi satılığa çıkardım ve bunu kiracıya da telefonla söyledim.. Bu durumda ne zaman ve hangi şekilde kiracıya ihtar vermem lazım veya ne yapmalıyım.. Saygılarımla..

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracınızı ancak geçerli bir gerekçe ile bir yılın sonunda çıkarabilirsiniz. Eğer kendisi çıkmak isterse sözleşmeniz sorunsuz sona erer. Kiracının 1 yıl sonunda çıkması için başlangıçta tahliye sözleşmesi de yapılması gerekiyor. Ayrıca evi satıyor olmanız kiracıyı çıkarmaya gerekçe olmaz.

Furkan Gülmez
Furkan Gülmez - 1 yıl Önce

Merhabalar. Ben evimi satmak istiyorum, kiracılarımın da herhangi bir sözleşmesi yok ve bize evin satilmasinda zorluk çikartiyorlar ve biz kiracilarla anlasamiyoruz

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracılarınız evinizi satmanıza engel olamaz. Ancak sizde onları evi satacağın diye çıkaramazsınız. Kiracıları ancak yeni ev sahibi çıkarabilir.

Hasan Yıldirım
Hasan Yıldirım - 9 ay Önce

Yurt dişindan kesin donus yaptim Turkiyeye.Kiracimin çikmasini rica ettim.Çunku benim başka bir evim yok.Kiracimda ben şuan ben çikamam dedi.Ağustos ayinin 2021 sonunda kontratimiz bitiyor.En kisa zamanda kiracimi çikartabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor?

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme tarihinden 15 gün önce ihtarname göndermeniz gerekiyor. Kiracının bu ihtar sonrası 6 ay süresi var çıkmak için. Daha kısa sürede çıkarılması için kiranın ödenmemesi, kiracının komşularını rahatsız etmesi gibi sebeplerle mümkün.

Serpil
Serpil - 8 ay Önce

Meehaba ev sahibim evi satıyor fakat ben yurtdisindayim alıcı çıkması halinde eve bakmak istiyor buda mümkün değil şuanda ben evimde değilken birilerinin gezmesini istemiyorum.. Evden çıkmamı istiyor Bu durumda nolur kiralarim düzenli yatıyor

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi ya da bir başkası sizin izniniz olmadan evinize giremez. Ancak evin alıcılara gösterilmesi de kiracının görevleri arasında. Bu durumda bir yakınınız vasıtası ile belirlenen bir günde ev alıcılara gösterilebilir. Evi göstermeme gibi bir durum olamaz, gerekirse ev sahibi mahkeme kararı ile evin gösterileceği günü belirleyebilir.

Fatih
Fatih - 6 ay Önce

Merhaba bundan 8ay önce taşındı annen babam dedem 3kisi yaşıyor evde evin elektirigi suyu doğalgazi bina aidatı kirasi zamanında ödeniyor aksatılmadan hatta kira bir hafta önce ödeniyor emekli maaşını erken aldığı için ev sahibi çıkın demiyor ama bina yöneticisi çıkacaksınız Diyor sebeb olarak eve gelen giden çok fazla diyor.
Anne baba dede yaşlı oldukları ve hasta oldukları için çocukları torunları ziyarette bulunuyor bundan dolayı komşular şikayet ediyormuş gürültü oluyor diye artı çok dikkat eden bir aileyiz bu konuda yönetici zıtlaştığı için çıkacaksınız mahkemeye vereceğim mahkeme masraflarını bile size odetirim diyor böyle bir durum olur mu yada biz budurumda ne gibi haklara sahibiz bu yönetici imza toplar çıkartırım diyor çıkartabilir mi şimdiden teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Eğer komşular durumdan rahatsız ise bu tür bir durum yaşanabilir, dava açılarak kiracının tahliyesi sağlanabilir. Dikkat etmekte fayda var.

SIRADAKİ HABER