Kiracı Çıkacağı Evde Boya veya Onarım Yaptırmak Zorunda mı?

Kiralanan ev nasıl teslim alınmışsa çıkarken o şekilde ev sahibine teslim edilmelidir.

Kiracı Çıkacağı Evde Boya veya Onarım Yaptırmak Zorunda mı?

Borçlar Kanununda geçen kiralananın geri verilmesi konulu madde gereğince kiracı evi ne şekilde almışsa bulduğu gibi bırakmak zorundadır.

Bu işlem kira sözleşmesinin son tarihine kadar geçerlidir. Ancak burada farklı bir husus vardır, o da kiracı evi kullanırken uygun bir şekilde hareket etmiş fakat kullanıma bağlı olarak eksilmeler meydana gelmişse bu durumda kiracı eksilenlerden sorumlu tutulamaz.

İşte bu anlamda kiralanan evin boyatılmasıyla ilgili olarak yanlış yorumlama yapılmış olduğundan dolayı yanlış bilgiler verilmektedir.

Yani kiracı boyalı teslim aldığı evi boyalı bırakması gibi belirtilebilir.

Evi kiraladıktan sonra kullanılmaya başlayacağından dolayı zaman içerisinde yıpranma ve eksilme kaçınılmaz olacaktır.

Dolayısıyla kullanılan bir evde meydana gelen boya eksilmesi doğal bir sonuçtur ve kiracının boyalı olarak teslim etmesi gerekmez.

Ancak kiracı teslim aldığı evi hor kullanarak boyasının da yıpranmasını sağlamaması gerekir.

Eğer kiracı evi hor kullanmışsa bu durumda evi boyatarak teslim etmek zorundadır.

Aynı yasanın ikinci maddesine göre kira sözleşmesi sona ererse ve sözleşmeye aykırı kullanmadan doğabilecek zararların giderilmesi dışında başka tazminat ödeyeceğini önceden taahhüt etmesine ilişkin yapılmış olan anlaşma geçersiz olacaktır.

Bu maddeden anlaşılması gereken, sözleşmede aksini öngören sözleşme maddeleri geçersiz sayılır. Yani boyalı teslim alınan ev boyalı teslim edilir.

Türk Borçlar Kanununun 335. maddesinde ise, kiralananın gözden geçirilmesi ve kiracıya bildirme başlıklı olup,”.. kiraya veren, geri verme sırasında kiralananın durumunu gözden geçirmek ve kiracının sorumlu olduğu eksiklikleri ve ayıpları ona hemen yazılı olarak bildirmek zorundadır.

Bu bildirim yapılmazsa, kiracı her türlü sorumluluktan kurtulur. Ancak, teslim alma sırasında olağan incelemeyle belirlenemeyecek olan eksikliklerin ve ayıpların varlığı hâlinde, kiracının sorumluluğu devam eder. Kiraya veren, bu tür eksiklikleri ve ayıpları belirlediğinde, kiracıya hemen yazılı olarak bildirmek zorundadır.” hükmü yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 21:36
YORUM EKLE