banner53

Kira Yardımı Talebinde Rekor Artış! Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi nedeniyle vatandaşlar kira yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 çağrı hattını aradı. Bakanlık, Çağrı Merkezi hattı için yapılan arama miktarında rekor artış yaşandığını duyurdu.

Kira Yardımı Talebinde Rekor Artış! Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

KİRA YARDIMI TALEBİNDE REKOR ARTIŞ

Konu hakkında bakanlık tarafından yapılan açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Alo 181 Çağrı Merkezi hattının 2020 yılının ilk 4 ayında 190 bin 221 çağrı aldığı duyuruldu.

Alo 181 çağrı merkezini kullanan kişilerin sayısı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde büyük oranda artarken çağrı merkezine yapılan aramalarda vatandaş en çok kira yardımını sordu.

Süreçte yaşanan artışın bir diğer nedeni de resmi işlemlerin uzaktan yapılması olarak gösterildi.

Alo 181 hattı üzerinden tapu ve kadastro işlemleri hakkında bilgi ve randevu alınmasının yanı sıra çevre şikayetlerini de yine bu hat üzerinden yapabiliyor.

Resmi Gazete ile yayımlanan kentsel dönüşüm kira yardımı süresi yasal düzenlemesi sonrası Alo 181 çağrı merkezini 56 bin 580 çağrı geldi. Kira yardımı talepleri, kira yardımı süresi ve kentsel dönüşüm konusunda bilgi talebi gibi aramalar yapıldı.

KİRA YARDIMI BAŞVURU REHBER 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından, kira yardımı hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Kurum, kentsel dönüşüme giren ve riskli alan ilan edilen yerlerde kira yardımı süresinin 36 aydan 48 aya çıkarıldığını belirtti. 

Bakan Kurum'un yaptığı açıklama sonrası kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulama 2020 başvuru işlemleri e-devlet yoluyla iletişime açıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI SORGULAMA EKRANI

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvuru ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet'e kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor.

Ayrıca ihtiyaç sahiplerine kira yardımı yapılıyor. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılmaktadır.

Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

-- Başvuru Formu

-- Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

-- Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi

-- Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)

-- Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)

-- Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halk Bankası)

HANGİ İLDE NE KADAR KİRA YARDIMI ÖDENİYOR?

Geçen yıl ödenen, bu sene için de devam edilecek kira yardımı tutarları ise 715 ila bin 150 lira arasında değişiyor. Buna göre Bakanlıkça verilen kira yardımı tutarları ve illeri şöyle:

715 TL: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

810 TL: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

905 TL: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

995 TL: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

1.150 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya'da bin 85 lira. Ankara, İstanbul, İzmir

İLLERE GÖRE TAŞINMA YARDIMI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden kiracılara kira yardımı desteği yanı sıra taşınma parası da ödeniyor.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 2 bin 170 lira olarak uygulanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm taşınma desteği 1.990 lira olarak ödeniyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak uygulanan söz konusu rakam Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. 

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

-- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

-- Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

-- Belediyeler

-- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 liraya varan kira yardımları yapılmaktadır.)

-- Sivil Toplum Kuruluşları

-- Özel Vakıflar ve dernekler

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 09:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra özcan
Esra özcan - 8 ay Önce

Evim kira 1 çocuğum var eşim askerden yeni geldi sizden bir destek istiyorum

NECLA.KARADAŞ
NECLA.KARADAŞ - 8 ay Önce

Kirayartľmľ

Gülcan alan
Gülcan alan - 7 ay Önce

Kızım 3aydir çalışmadı kiralarim birikti odeyemiyom kira yardımı almak istiyorum desteklerinizi bekliyorum

Serap  Butev
Serap Butev - 7 ay Önce

Esim cezaevinden çıktı kirada oturuyorum yardıma ihtiyacım var

Bediha karadaş
Bediha karadaş - 6 ay Önce

ev. hanimiyim iki cocugum var esim insaatta amele uc aydir cslusamiyor evim kira kira yardimi talep ediyorum

Bediha karadaş
Bediha karadaş - 6 ay Önce

ev. hanimiyim iki cocugum var esim insaatta amele uc aydir cslusamiyor evim kira kira yardimi talep ediyorum

Alikurt
Alikurt - 6 ay Önce

Hatay

Naciye tekın
Naciye tekın - 6 ay Önce

Bn yedı çocuk var dört öğrenci okutamı yorum gelırım yok engelli oğlum var Allah rızası için ulaşın bıze üç kıram bırıktı ev sahibi


SIRADAKİ HABER