Kira Yardımı Başvuruları Başladı! Devlet Ne Kadar Kira Yardımı Yapıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüme alınan binalarda yaşayan ailelere kira yardımı yapıyor. Ankara, İstanbul ve İzmir için kentsel dönüşüm kira yardımı rakamı 1.150 lira olarak ödeniyor. Kira yardımı alabilmek için tahliyeden itibaren en geç 1 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor.

Kira Yardımı Başvuruları Başladı! Devlet Ne Kadar Kira Yardımı Yapıyor?

Kentsel dönüşüm nedeniyle evini boşaltan ve taşınan kiracı ve ev sahiplerine devlet tarafından en düşük bin 430 lira ve en yüksek 2.350 liralık taşınma yardımı desteği ödemesi de yapılmaktadır.

Taşınma desteği almak için başvuru yapılan kişinin evinin kentsel dönüşüm kapsamı altında riskli yapı olması nedeni ile yıkılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Nasıl Başvurulur?

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı çıkan taşınmazın tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu il sınırları içerisinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlükleri ile Belediyeler üzerinden gerekli evraklar ile başvuru yapmaları zorunludur.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı tutarı kentsel dönüşüm projeleri için riskli yapı belgesi alındıktan sonra ödenmeye başlanmakta olup başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il / ilçe müdürlükleri ile belediyeler üzerinden kabul edilmektedir.

Tahliye kararı verilmesi ya da yıkım işleminin başlaması ile devletin kira yardımı da başlamaktadır.

İstenen Belgeler

-- Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

-- Başvuru sahibinin başvuruda bulunması için doldurması gereken başvuru dilekçesi

-- Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu

-- Hak sahibi kişinin ya da vekilinin Ziraat Bankası'nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi

-- Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi zorunludur

-- Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura belgelenmelidir

-- Faturanın son üç aylık süreçte olması gerekir.

36 Ayı Bulan Kira Desteği

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay kira yardımı veriliyor. Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor.

Kira yardımının anlaşma ile tahliye edilen binalara yapıldığını da ekleyelim. Mülkiyetini belgeleyemeyenler bu hakların hiçbirinden yararlanamıyor.

Kira yardımı alabilmek için tahliyeden itibaren en geç 1 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Bursa'da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri'ne diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne gerekli belgeler ile dilekçe veriliyor. 

İl İl Kentsel Dönüşüm Kira Desteği Tutarları

Bakanlıkça verilen kira yardımı tutarları ve illeri şöyle:

715 TL: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

810 TL: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

905 TL: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

995 TL: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

1.082 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya

1.150 TL: Ankara, İstanbul, İzmir

İl İl Kentsel Dönüşüm Taşınma Desteği Tutarları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden kiracılara kira yardımı desteği yanı sıra taşınma parası da ödeniyor.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 2.170 lira olarak uygulanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm taşınma desteği 1.990 lira olarak ödeniyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak uygulanan söz konusu rakam Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. 

Dar Gelirli Aileler de Kira Desteği Alabiliyor!

Bakanlıklar, belediyeler ve kurumlar eliyle yardıma ihtiyacı olan ve dar gelirli olan ailelere çok sayıda yardım yapılıyor.

Genellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımlar, bazen ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bazen de nakdi oluyor.

Ailelere verilen yardımlardan bir tanesi de 960 lira kira yardımı olarak geçiyor. Barınma temel bir ihtiyaç olduğu için kira parasını ödeyecek gücü olmayan ailelere belirli tutarlarda kira yardımı gerçekleştiriliyor.

Kimler Kira Yardımı Alabilir?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların üzerinde hiçbir mal varlığının olmaması, sigortası olmaması, devletten hiçbir maaş almıyor olması, işten çıkarılmamış ya da işsizlik maaşı almıyor olması, düzenli geliri olmaması gerekiyor. 

İnternet Üzerinden Kira Yardımı Başvurusu

Kira yardımı e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılarak alınabiliyor. e-Devlet sistemindeki "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemleri tamamlanabiliyor.

Vatandaşların merak ettiği kira yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk önce T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor.

Ardından açılmış olan pencerede "uygulamaya git" butonuna tıklanıyor. Sonrasında gelen ekranda "giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir.

Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı ortaya çıkıyor.

Bu ekranla ilgili de kontroller yapıldıktan sonra işleme devam edilebiliyor.

Ne Kadar Kira Yardımı Yapılıyor?

Kira yardımı isteyen vatandaşlar, bulundukları ilçenin kaymakamlığının bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunuyor.

Bu nedenle kira yardımı vatandaşın ikamet ettiği ile göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla kimi büyük şehirlerde kira yardım parası 960 liraya kadar çıkabiliyor.

İşte kira yardımı yapan kuruluşlar ve kurumlar:

-- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

-- Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

-- Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 liraya kadar kira yardımı yapılabiliyor.)

-- Sivil Toplum Kuruluşları

-- Özel vakıf ve dernekler

Başvuru için Gerekli Evraklar

-- T.C. kimlik fotokopisi

-- İkametgah belgesi

-- Gelir belgesi

-- Muhtardan alınan fakirlik kağıdı

Hazırlanan bu evraklarla beraber SYDV'lere gidilip başvuruda bulunmak mümkün. Bunlara ek olarak kira yardımı talebinde bulunulduğuna dair dilekçe de hazırlamak gerekiyor.

Başvuru esnasında başvuruyu yapan vatandaşlara ailedeki fertlerle alakalı sorular sorulabiliyor.

Kimi zaman vakfın bünyesinde yer alan kurul, yerinde inceleme yapabiliyor.

Yapılan incelemeler ile ailenin sürdüğü yaşama bakılıyor. İncelemelerin neticesinde mütevelli heyet tarafından rapor hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 10:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seval gezer
Seval gezer - 6 gün Önce

Kira yardımı istiyorum