Kira Yardımı 690 TL'ye Yükseldi! e-Devlet'ten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kirasını ödemekte zorlanan ve pandemi nedeniyle çalışamayan kişilere Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 960 lirayı bulan kira desteği veriliyor. İşte detaylar...

Kira Yardımı 690 TL'ye Yükseldi! e-Devlet'ten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakanlıklar, belediyeler ve kurumlar eliyle yardıma ihtiyacı olan ve dar gelirli olan ailelere çok sayıda yardım yapılıyor.

Genellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımlar, bazen ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bazen de nakdi oluyor.

Ailelere verilen yardımlardan bir tanesi de 960 lira kira yardımı olarak geçiyor. Barınma temel bir ihtiyaç olduğu için kira parasını ödeyecek gücü olmayan ailelere belirli tutarlarda kira yardımı gerçekleştiriliyor.

Kimler Kira Yardımı Alabilir?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların üzerinde hiçbir mal varlığının olmaması, sigortası olmaması, devletten hiçbir maaş almıyor olması, işten çıkarılmamış ya da işsizlik maaşı almıyor olması, düzenli geliri olmaması gerekiyor. 

İnternet Üzerinden Kira Yardımı Başvurusu

Kira yardımı e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılarak alınabiliyor. e-Devlet sistemindeki "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemleri tamamlanabiliyor.

Vatandaşların merak ettiği kira yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk önce T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor.

Ardından açılmış olan pencerede "uygulamaya git" butonuna tıklanıyor. Sonrasında gelen ekranda "giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir.

Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı ortaya çıkıyor.

Bu ekranla ilgili de kontroller yapıldıktan sonra işleme devam edilebiliyor.

Ne Kadar Kira Yardımı Yapılıyor?

Kira yardımı isteyen vatandaşlar, bulundukları ilçenin kaymakamlığının bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunuyor.

Bu nedenle kira yardımı vatandaşın ikamet ettiği ile göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla kimi büyük şehirlerde kira yardım parası 960 liraya kadar çıkabiliyor.

İşte kira yardımı yapan kuruluşlar ve kurumlar:

-- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

-- Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

-- Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 liraya kadar kira yardımı yapılabiliyor.)

-- Sivil Toplum Kuruluşları

-- Özel vakıf ve dernekler

Başvuru için Gerekli Evraklar

-- T.C. kimlik fotokopisi

-- İkametgah belgesi

-- Gelir belgesi

-- Muhtardan alınan fakirlik kağıdı

Hazırlanan bu evraklarla beraber SYDV'lere gidilip başvuruda bulunmak mümkün. Bunlara ek olarak kira yardımı talebinde bulunulduğuna dair dilekçe de hazırlamak gerekiyor.

Başvuru esnasında başvuruyu yapan vatandaşlara ailedeki fertlerle alakalı sorular sorulabiliyor.

Kimi zaman vakfın bünyesinde yer alan kurul, yerinde inceleme yapabiliyor.

Yapılan incelemeler ile ailenin sürdüğü yaşama bakılıyor. İncelemelerin neticesinde mütevelli heyet tarafından rapor hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 09:39
YORUM EKLE