'Kira Stopaj Vergisi Esnafın Belini Büküyor'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kiralarda stopaj uygulamasının esnafın omzunda büyük bir yük olduğunu belirterek, bu konuda acil bir düzenleme beklediklerini söyledi.

'Kira Stopaj Vergisi Esnafın Belini Büküyor'

Stopaj vergisinin esnafın sırtında yük olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Stopaj vergisi ya tamamen kaldırılmalı ya da esnafın ödeyebileceği makul bir orana çekilmeli. Kira gelirinden doğan vergiyi esnaf ödüyor. Stopaj uygulaması, omzunda birçok yük bulunan esnafı daha da zor duruma sokuyor. Bu uygulama ya tamamen kaldırılmalı ya da oran yüzde 20’den yüzde 5’ler seviyesine düşürülmeli. Çünkü haksız bir düzen olarak esnafın kazancını önemli bir oranda azaltıyor. Bu verginin kaldırılmasıyla esnafa bir ayrıcalık tanınmıyor. Yalnızca var olan haksız bir uygulama ortadan kaldırılmış oluyor. Bunun için acilen stopaj vergisi konusunda yenri bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” dedi.

"STOPAJ VERGİSİ KİRALARDAN KALDIRILSIN"

İş yeri kiralarındaki stopaj vergisinin esnaf yönünden haksız bir uygulama olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İş yeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellef değil, kiracı konumundaki esnafımız ödüyor. Dolayısıyla iş yeri kiralık olan esnaf ve sanatkâr, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etse bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor. Kira geliri 30 bin TL’yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor.

"KALDIRILMAYACAKSA DA YÜZDE 5'E İNDİRİLSİN"

Bu da esnaf için diğer büyük iş yerlerine göre ve iş yeri sahibine göre tamamen haksız bir düzen oluşturuyor. Yüzde 20 olan stopaj oranı ya tamamen kaldırılmalı ya da yüzde 5’e düşürülmeli. Esnaf zaten yüksek kiralar, vergiler, sigorta primi, verginin vergisi derken kazancı buhar oluyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 08:26
YORUM EKLE