Kira Sözleşmesinde Neler Olmalı?

Konut ya da iş yeri kiracıları ile mal sahipleri arasında yaşanılan sorunları en aza indirmek için kira sözleşmeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta bulunuyor.

Kira Sözleşmesinde Neler Olmalı?

Bir iş yerini veya konutu kiralamak isteyen vatandaşlar ile mal sahibi arasında imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi denir.

Bu kira sözleşmeleri ilerde yaşanılacak problemlerin önüne geçmesinde hayati önem taşıyor.

Peki kira sözleşmelerinde nelere dikkat edilmeli? Kira sözleşmesi nasıl doldurulmalı? 

Kira sözleşmesi doldururken kira ücretleri ve tapu bilgilerin eksiksiz yazılması gerekiyor. Ek olarak kira ödeme ve depozito bilgileri de belirtilmesi gerekiyor. 

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmelerinde çok fazla detaylar yer alıyor. Bu nedenle kira sözleşmelerinin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Kira sözleşmelerinde eksik olması durumunda mal sahibi ve kiracı arasında ilerde sorunlar yaşanabilir. Çünkü kira sözleşmeleri anlaşmazlık durumunda kanıt olarak kullanılır. 

Kira sözleşmelerinde en çok göz önünde bulunan konular kira ücretleri, adres ve ödeme bilgileri oluyor. Sözleşmede bu bilgilerin doğru bir şekilde yazılması gerekiyor.

Yanlış bilgilerin yazılması durumunda sözleşme geçersiz sayılabilir. Hayati önem taşıyan bu konuda her iki tarafın da dikkatli olması gerekiyor. 

Dikkat Edilecek Noktalar

Kira sözleşmesinde özellikle mülk adresi doğru bir şekilde belirtilmelidir.

Ödeme yapılacak tarih, kiralık olan mülkte yer alan demirbaşlar, aidat ve aidat günü gibi bilgiler de sözleşme içerisinde yer almalıdır.

Bu bilgilerin eksik veya yanlış yazılması da kiracı ve ev sahibini zora sokabilir.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2021, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat temel
Murat temel - 3 hafta Önce

Merhaba 4 senedir aynı evde kiracıyım, bu sene 5.senem. Kira sözleşmesini her sene yenilemiyoruz hala ilk yaptığımız sözleşme mevcut elimde. Bu yıl 15 aralıkta 1 yıllık kira sürem doluyor. Her yıl kiramı geciktirmeden ödüyorum. Ancak ev sahibim kardeşim evde oturacak evimden çık diyor. Kira sürem dolunca ne yapabilirim evde lturmaya devam edebilir miyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Size tahliye istekli ihtarname gönderene kadar bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer ihtarname gönderirse 6 aylık süreniz başlıyor evi tahliye etmek için. Bu süre sonunda evden çıkmamanız durumdan ise sizi mahkemeye verebilir.