Kira Sözleşmesi Süren Ev Satılırsa Kiracının Hakları Nelerdir?

Kira sözleşmeniz devam ederken ev sahibinin evi bir başkasına sattığı durumda, kiracının eski ev sahibiyle yapmış olduğu kira sözleşmesi aynen geçerliliğini koruyarak devam eder.

Kira Sözleşmesi Süren Ev Satılırsa Kiracının Hakları Nelerdir?

Avukat Ezgi Efendioğlu'nun Yazısı...

Böyle bir durumda kiracının mağdur edilmemesi ve kira sözleşmesinin korunarak aynı haliyle devamı esas alınmıştır.

Buna karşılık, yeni ev sahibinin de birtakım hakları mevcuttur.

Yeni ev sahibi, var olan kira sözleşmesinden bazı şartlarla cayma hakkını kullanabilir.

Yeni ev sahibi, o bölgede barınma ihtiyacını karşılayacak başkaca bir evi bulunmaması halinde, kira sözleşmesini sona erdirerek evin kendisine tahsis edilmesini mahkemeden talep edebilir.

Bu taleple birlikte yeni ev sahibi, gerçekten böyle bir ihtiyacının olduğunu ispatlamalıdır.

Yeni ev sahibi başkaca bir evi olmadığını ve satın almış olduğu eve ihtiyacı olduğunu ispat etmelidir, aksi takdirde bu iddiasını kanıtlayamaz ise, evin kendisine tahsisi mümkün olamayacaktır.

Yeni ev sahibinin evi satın aldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde kiracıya bir ihtarname göndererek, evi en geç 6 ay içinde boşaltması gerektiğini bildirmesi şarttır.

Ev sahibi böyle bir ihtarname göndermez ise kiracının herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Zira kira sözleşmesi aynı haliyle yeni ev sahibi ve kiracı arasında devam edecektir.

Kiracı, yeni ev sahibinin göndermiş olduğu ihtarnameyi tebliğ aldığı tarihten itibaren, ihtarnamede belirtilen 6 aylık süre içerisinde evi tahliye edebilir.

Kiracının evi tahliye etmediği durumlarda yeni ev sahibi, 6 aylık sürenin bitimi ile kiracıya tahliye davası açabilecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz ispat yükümlülüğünü yerine getirdiği takdirde yeni ev sahibi, dava konusu eve taşınabilecektir.

Usul Hukuku gereğince süreler önemli olduğundan, belirtilen sürelere riayet edilerek hareket edilmesi, hak kayıplarını önleyecektir.

Aynı zamanda ihtarnamenin noter aracılığıyla çekilmesi, içerik bakımından ispat kolaylığı sağlayacağından ihtarnamelerin mutlaka noter kanalıyla kiracıya gönderilmesi gerekmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2021, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hafize tokcan
Hafize tokcan - 4 hafta Önce

Benim böyle bir maduriyetim var aylardır ev sahibi ile uğraşıyorum elektrik suyumu dahi kapattırdı 700 tl ödüyordum 6 aydır şimdi noterden ihtarname göndermiş 2 000 tl kira istiyorum diye ne yapmam lazım savcıya gittim jandarmaya gittim ama hiçbir işlem yapılmıyor şu 17 günlük tam kapanmada suyumu kapattırdı ve evimde kalamıyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı kiraladığı evdeki tüm abonelikler üstüne almak zorundadır. Bunu yapmadığınız için mağdur oldunuz, burada suçlu ev sahibi değil sizsiniz. Ev sahibinin noterden gönderdiği ve kendince belirlediği kira bedeli ise geçersizdir. Kira ancak TÜFE oranında arttırılır. Bunu aşan kira artışı kabul edilemez.