Kira Sözlemesi Olmayan Kiracı Evden Çıkarılabilir mi?

Bazı durumlarda güvene dayalı olarak kiracı ve ev sahibi arasında kira sözleşmesi hazırlanmıyor. Böyle durumlarda kiracının evden çıkarılması mümkün mü? İşte yanıtı...

Kira Sözlemesi Olmayan Kiracı Evden Çıkarılabilir mi?

İş yeri ve mesken kiralamalarında tarafların kiralama sürecinde herhangi bir hak kaybı yaşamaması adına kira sözleşmesi imzalanması gerekiyor.

Ancak, kira sözleşmesinin imzalanması yasal olarak zorunlu olmayıp, sözlü olarak da kira anlaşması yapılabiliyor.

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir

İspat yönü zayıf olan bu sözleşme türü (sözlü), genellikle akraba ilişkileri bulunan; birbirlerini tanıyan bu nedenle kira sözleşmesi imzalama gereği duymayanlar tarafından yapılıyor. 

Ancak akrabalık ilişkisi, kirada yaşanabilecek muhtemel problemlerin önüne geçmiyor. Kiracının kira ödemesini aksatması, kirayı ödememesi gibi sorunlar gündeme gelebiliyor. 

Buna karşın evin satılması halinde, yeni ev sahibi kira kontratı olmayan kiracıyı çıkarma hususunda zorluk yaşayabiliyor.

Kira sözlemesi olmayan kiracı nasıl çıkarılır?

Sözlü kira sözleşmelerinde başlıca problem, kira bedelinin kanıtlanması ve kira sürecinin ne zaman başladığının kanıtlanması oluyor.

Sözleşmesiz kiracının çıkaralabişlmesi için, söz konusu kira bedelini ve kira dönemini kanıtlayacak belgelerin olması gerekiyor.

Paranın ödendiğine dair veya kiranın başladığına dair herhangi bir yere atılan bir imza ispat açısından önem taşıyor.

Gerekli kanıtların elde edilmesi ile sözleşmesiz kiracı için dava veya takip açılabiliyor. Kiracının "Ben kiracı değilim." diyerek itiraz etmesi halinde, fuzuli işgalden tahliye davası açılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 05:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi
Sevgi - 1 yıl Önce

4 sene kontrat yaptı 5 ci sene yapmadı martta 6 cı yıla yeni olçak bana çık diyor ne yapmam lazım

EMLAK GÜNDEMİ: Kira kontratı her yıl yenilenebileceği gibi yenilenmeden de kiracı-ev sahibi ilişkisi devam edebilir. Yazılı sözleşme şartı aranmaz. Ev sahibi kiracısını ancak geçerli bir sebep sunabilirse ihtarname ele çıkarabilir. Sözlü olarak kiracı çıkarılamaz.

hilmi uyar
hilmi uyar - 1 yıl Önce

Bu durumda anahtar değiştiremezse bize tahliye davasımı açar yani o kişi ne yapabilir..

EMLAK GÜNDEMİ: Sizi zorla çıkaramaz, mahkeme kararı olmadan poliste bunu yapmaz. Sizi ancak mahkeme çıkarabilir.

Mağdur Kiracı
Mağdur Kiracı - 8 ay Önce

Merhaba,
3 yıl önce kiraya girdik. 1 yıllık kira sözleşmesi yaptık Temmuz 15'tan itibaren. İlk girdiğimizde kiramız 1200 TL idi. 1 yılın sonunda kiramız 1400 TL oldu. TÜFE oranının en üstü ya da üst sınırı olabilir. Sonra yeni bir sözleşme yaptık 1400 TL üzerinden ve yine 1 yıllık. (15 Temmuz 2019) Aradan tekrar 1 yıl geçtiğinde kirayı bu sefer 1600 yapmak istedi. kabul etmedim. yaklaşık 15 gün süren görüşmelerden sonra 1500 e sözlü olarak anlaştık ve kira sözleşmesi yapmadık. Kiraları da banka üzerinden düzenli olarak göndermeye devam ediyorum. Tekrar 1 yıl geçti. Bugün (28 Haziran 2021) kira sözleşmesiyle çıktı geldi. 1700 yapmak istiyor. ben kabul etmiyorum dedim. 1 lira aşağısı olmaz diyor. Kabul etmezsen daha uygun kiralara bakarsın diyor. Bu durumda ne yapmam lazım? kira sözleşmesinde neyi baz alacağım? yeni bir kiralık ev bulmak için geçen sürede Temmuz 15'ten itibaren ne kadar kira ödemeliyim yasal olarak? (1400 mü? 1500 mü? yoksa 1500 artı TÜFE Haziran mı?) Otomatik sözleşme uzayıp da TÜFE oranı ilave edilirse yüksek kira ödeyeceksem uygun bir yer bulup çıkmak isterim. Ancak daha fazla ödemeye gerek yoksa ve 6 aylık yasal hakkım varsa (Tahliye davası açılırsa) bu süreyi de kullanmak ve öyle çıkmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi TÜFE oranında kira artışı isteyebilir, bu onun yasal hakkıdır. Kira artışı sözleşmenin yapıldığı aydaki TÜFE oranıyla belirlenir. Evi tahliye etmeye karar verseniz de ev bulup çıkana kadar arttırılmış kirayı ödemeniz gerekir.

Mağdur Kiracı
Mağdur Kiracı @Mağdur Kiracı - 8 ay Önce

önceki sorumdaki cevabınız için teşekkürler. benim kira zammım Temmuz 15ten itibaren ne kadar olur? en son yazılı sözleşme 1400 üzerinden 1 yıllıktı. sonraki yıl yani geçen sene sözlü olarak 1500 e anlaştık öyle ödedim haziran 15 e kadar. şimdi 1700 istiyor. ben ev bulamazsam Temmuz 15ten itibaren kaç vermeliyim sıkıntı yaşamamam adına?

EMLAK GÜNDEMİ: Kira artışı TÜFE oranına göre hesaplanır. Temmuz ayı kira artışı ise 5 Temmuz'da belli olacak. Tahminen kira artış oranı yine yüzde 14 civarı olacaktır. Buda 1.500 liralık kira için 210 liralık artış demek.

Adnan
Adnan - 9 ay Önce

Merhaba, adıma kayıtlı tek evim var, eski evimi satıp yeni ev aldım. Yeni aldığım evde eski ev sahibinin kardeşi ikamet ediyor aralarında kira sözleşmesi yok kira ödeyip ödemediğini de bilmiyorum, boşaltılması için 30 gün süre sözlü olarak verildi ve bu süre doldu. Bu arada bende sattığım evde oturuyorum ve sözleştiğimiz süre doldu. Tahliye işlemini nasıl hızlı olarak sağlarım. Karşı tarafta ardniyet seziyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi (ya da yakını) olsun kiracı olsun evi aldıktan sonra mutlaka tahliye istekli ihtarname gönderilmelidir. Kiracı için süre önemli. Ancak bu durum farklı; evdeki kişi işgalci durumda ve 1 aylık süre aşılsa bile ihtarname gönderilebilir. Sizde kiracı iseniz sözleşme dolsa dahi 6 aylık tahliye süreniz bulunuyor.

Adnan
Adnan @Adnan - 9 ay Önce

İlginiz için teşekkür ederim. Sağ olun var olun.

hilmi uyar
hilmi uyar - 1 yıl Önce

Belediye mülkü dükkanı birisi kiralamış, bizde ondan kiraladık ama kontrat veya kira sözleşmesi yapmadık, sözlü anlaştık senet yapıp parayı ödedikçe senedimizi aldık, şimdi dükkanı belediyeden kiralayan kişi bizi çıkarmak istiyor, polis çağırıp anahtarı değiştirmekle tehdit ediyor, bu durumda sonuç ne olurne yapmalıyız..

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme yapmadığınız için durum karışık. Mahkemeye gidebilirsiniz ancak durum ne olur kestirmek zor. Ayrıca polis çağırıp anahtar değiştirme işi yasal değil, onu yapamaz.

hilmi uyar
hilmi uyar - 1 yıl Önce

Belediye mülkü dükkanı birisi kiralamış, bizde ondan kiraladık ama kontrat veya kira sözleşmesi yapmadık, sözlü anlaştık senet yapıp parayı ödedikçe senedimizi aldık, şimdi dükkanı belediyeden kiralayan kişi bizi çıkarmak istiyor, polis çağırıp anahtarı değiştirmekle tehdit ediyor, bu durumda sonuç ne olurne yapmalıyız..

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme yapmadığınız için durum karışık. Mahkemeye gidebilirsiniz ancak durum ne olur kestirmek zor. Ayrıca polis çağırıp anahtar değiştirme işi yasal değil, onu yapamaz.

Adem tiras
Adem tiras - 1 yıl Önce

...

Adem tiras
Adem tiras - 1 yıl Önce

Pandemiden dolayı işsizim otobüscüyüm işler olmadığından dolayı 4 aydır yola gidemiyorum kira borcum var diye ev sahibi doğalgazı taktırdı ama vermedi soğukta oturuyorum ne yapmaliyim

EMLAK GÜNDEMİ: Aranızda ödenmeyen kiralar için bir anlaşma sağlayınız. Evden kaldığınız yani kiracı olduğunuz sürece sizi evle ilgili hiçbir şeyden mahrum bırakamaz. Buna hakkı yok.