Kira Artışını Reddeden Kiracı Evden Çıkarabilir mi?

Kira sözleşmesi, genelde 1 yıllık yapılır ve ödemeniz gereken aylık kira bedeli belirtilir. Bir yılın sonunda, ev sahibi yasal olarak belirlenen oranlar çerçevesinde ve belli kurallar altında zam yapma hakkında sahiptir. Peki, kira artışı enflasyonun üzerinde yapılır ve siz bunu reddederseniz ne olur?

Kira Artışını Reddeden Kiracı Evden Çıkarabilir mi?

Kira zam oranı, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranlarına göre belirlenir.

TÜİK’in açıkladığı bu oran, o ay yenilecek kira kontratları için geçerli olur. Oran her ay değişiklik gösterir. Kira zammı bu oranların 12 aylık ortalaması alınarak yapılabilir.

Kira zammı için göz önünde bulundurulması gereken en temel şey, iki tarafın tabi olduğu kira sözleşmesidir.

Ev sahibi yazılı sözleşme koşullarına uygun bir zam yapmışsa kiracının da o sözleşme koşullarına uyması gerekir. 

Ev sahibinin zam yapma hakkı vardır ama zorunluluğu yoktur.

O yüzden bazı durumlarda ev sahibi ve kiracı karşılıklı anlaşarak kontratı eski kira bedeli üzerinden yenileyebilir.

Yıllık kontratlarda ara dönemde zam mümkün değilken sabit kontratlarda, maddelerde belirtilmişse, 6 ayda bir zam yapılması mümkün. Bunun dışında, yasal olarak ani bir zam yapılamaz.

Kira Artışını Reddeden Kiracı Evden Çıkarabilir mi?

Eski Borçlar Kanunu’na göre kiracı sözleşmeyi feshetmediği sürece sözleşme her yıl, kendiliğinden yenilenirdi ama yeni kanunla birlikte 10 yıllık sürenin sonunda ev sahibi sebepsiz fesih hakkını kullanabilir.

Ama bu durumda da ev sahibinin kiracıya 3 ay önceden yazılı bildirimde bulunması şart. Ayrıca, taraflar karşılıklı anlaşmadıkça ev sahibinin evi başkasına kiralama hakkı da yok.

Ödemeniz gereken kira bir anda artırılırsa ev sahibinizin yasal olarak belirlenmiş orandan yüksek bir zam yapamayacağını belirterek ödemeniz gereken tutardaki zammı kabul edin.

Ev sahibi bu kirayı kabul etmezse size kira tespit davası açabilir ama kontrata göre hareket eden siz olduğunuz için mahkeme sizi haklı bulacak ve kiracılık süreniz yeni kontrat yapmaya gerek kalmadan otomatik olarak uzayacaktır.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 03:19
YORUM EKLE