Kılıçdaroğlu: Nereye Gitti Bu Paralar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki 5.8 büyüklüğünde depremi hatırlatarak, "29 okulda okuyan çocuklarımız başka okullara gönderildi. Bu okulların bir kısmı 1999 depreminden sonra yapılmış. Sen 29 okulu dahi depreme dayanıklı hale getirememişsin. Nereye gitti bu paralar? Nereye gittiğini soracağız bu paranın" dedi.

Kılıçdaroğlu: Nereye Gitti Bu Paralar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini anımsatarak AK Parti döneminde İstanbul'un depreme dayanıklı hale gelmesi için 36 milyar dolar harcandığını söyledi. Kılıçdaroğlu, deprem sonrasında deprem vergilerinin nereye harcandığını sorduğu zaman kendisine tepki gösterildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"'Şimdi sırası mı?' diyorlar. O kadar sırası ki 29 okulda okuyan çocuklarımız başka okullara gönderildi. Bu okulların bir kısmı 1999 depreminden sonra yapılmış. Sen 29 okulu dahi depreme dayanıklı hale getirememişsin. Tüyü bitmemiş yetim vergi verirken bunu sormayacak mıyım? Nereye gitti bu paralar? Vatandaş vergi vermiş 'depreme dayanıklı konutlar yapılsın' diye, nereye gittiğini soracağız bu paranın. 15 Temmuz'da şehit yakınları için toplanan paralar nerede? 'Beyler yesin' diye toplanmadı. Darbeye karşı çıkanlar, demokrasiye sahip çıkanlar için toplandı. Bunun mücadelesini yapmak zorundayız. Yandaşlara gelince her türlü para var. AK Parti'li kardeşlerim özellikle dinlesinler. Senin depreme dayanıklı evini yapmadılar ama bizim 'beşli çete' dediğimiz bir grubu kurtarmak için 1 milyar 670 milyon lira o şirkete verdiler, İstanbul Finans Merkezi'ni Varlık Fonu'yla satın aldılar. Kimi kurtardılar? 3 kişiyi. Peki milyonlarca insanın derdiyle ilgilenen var mı? AK Parti'li ve ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Bizler mazlumdan yanayız. Sizler de bizim gibi olun, yetim hakkından yana olun vergilerin hesabının verilmesinden yana olun. Kafamızı, aklımızı birilerine kiraya veremeyiz."

YORUM EKLE