Kentsel Dönüşüm Neden Önemli? Kentsel Dönüşümde Sağlanan Avantajlar

Fiziki kullanım ömrü bitmiş yapıların ciddi şekilde can ve mal kaybına sebep olduğu pek çok kez yaşandı ve görüldü. Kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu her defasında yeniden anlaşıldı.

Kentsel Dönüşüm Neden Önemli? Kentsel Dönüşümde Sağlanan Avantajlar

Depreme dayanıklı olmayan ve riskli binaların, kat maliklerinin talebi doğrultusunda devletin sağladığı kredi desteği, harç - vergi muafiyetleri, kira yardımı gibi teşvikler ile depreme dayanıklı, güncel imar planlarına uygun, modern ve estetik binalar haline getirilmesi amacıyla 31 Mayıs 2012'de 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu yürürlüğe alınmıştı. 

O zamandan bugüne kentsel dönüşümde ciddi yol kat edilmiş olsa da henüz istenilen noktaya gelinebilmiş değil.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 9.8 milyon bina, 28.6 milyon ise konut yer alıyor. Bunun yaklaşık 6.7 milyonu riskli görülürken, 1.5 milyonunun acil dönüşmesi gerekli.

Kentsel dönüşümün simge şehri İstanbul'da yaklaşık 1.2 milyon bina ve 5.9 milyon konut yer alıyor.

Riski konut sayısı yaklaşık 1.5 milyon olarak belirlenirken, bunlardan 300 bininin acil dönüştürülmesi gerekli. 

Süreci hızlandıracak formüller üretilmeli 

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

Daha önce Topkapı'da, Ümraniye'de, Küçükçekmece'de kentsel dönüşüm çalışmalarımız oldu. Ancak kentsel dönüşüm çok zor çünkü kat malikleri içinde 40 - 50 kişiyi bir araya getirmek kolay olmuyor.

Ve herkesin beklentileri farklı. Bu kapsamda yine çalışabilirim. Ancak bazı düzenlemeler yapılamlı. Çünkü süreç uzayınca projenin ekonomik değeri de kalmıyor.

Kentsel dönüşümde eğer binanın ömrü dolmuş ve üniversite numuneleri alınmışsa 60 gün içinde binanın yıkılması gerekiyor. Bunun için de 3/2 çoğunluğun kararı yeterli oluyor.

Ancak 3/1 vatandaş arasında sorun çıkarsa ve mahkemeye gittiğinde süre çok uzuyor. Ve inşaata başlayamıyorsunuz. Oysa 3/2 karar alındıktan sonra vatandaş yine mahkemeye gitsin.

Ana mahkeme inşaatı durdurma kararı çıkarmamalı. Belediye de ruhsatını vermeli ve inşaat devam etmeli.

O 3/1 maddi boyutu için yine mahkemeye gitsin. Ama iş kilitlenmemeli. Bu işleyiş nedeni ile şu anda ben kentsel dönüşüme temkinli davranıyorum."

Büyük dönüşüme dahil 6 başlık

Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü,

Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü,

Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü,

Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü,

Tarım köy projeleriyle kırsal dönüşüm, 

Modern otopark alanları üretimi.

Türkiye'de kentsel dönüşüm kapsamında en öncelikli konuların başında depreme dayanıklı olması yer alıyor.

Sonrasında ise sosyal donatılar, dairelerin mimari özellikleri ve ulaşım hizmetlerinin sağlanması gibi konular geliyor.

Kentsel dönüşüm hızlanırken, devletin sunduğu destek kredileri, konutunu yenilemek isteyenler için cazip imkanlar sunuyor.

Uzmanlar ve birçok dernek, kentsel dönüşüme alınmadan önce danışmanlık şirketlerine başvuru yapılmasına ilişkin uyarılar yapıyor. 

3.544 Yapı Dönüştürüldü

Kentsel dönüşümün hızlandırıldığı ilçelerin başında İstanbul Üsküdar yer alıyor. Üsküdar Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Hedeflerimiz arasında, İstanbul'un en görkemli camilerinden biri olan Çamlıca Camii'nin çevresinin ve siluetinin güzelleştirilmesi, beklenen İstanbul depremine yönelik önlemler alınması, yapıların yenilenmesi geliyor” dedi ve kentsel dönüşüm projelerinde Üsküdar'ın örnek ilçe şeklinde gösterilmesini istediklerine dikkat çekti.

2012 yılından beri ilçede 3 bin 544 yapının risk tespiti yapılmış ve kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmiş. Yapıların 606 adedi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Üsküdar Belediyesi'yle yenilenirken, kalan 2 bin 938 yapı ise özel sektör, kamu işbirliği ve şahıslar işbirliğinde dönüşümü.

Başkan Türkmen, projeleri şöyle anlatıyor:

Kirazlıtepe ve Ferah Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine yönelik tespit ve değerleme, kentsel tasarım, yerleşim planları ve fizibilite analizleri gibi pek çok konuyu içeren çalışmaları tamamladık. Söz konusu alanda birinci etap çalışmalarına başlandı.

İkinci etabın ihalesini yaptık. 2021'de planlarımız arasında Yavuztürk, Burhaniye, Mehmet Akif Ersoy Mahalleleri ve Bahçelievler Mahallesi Sultan Murat bölgesini öncelikli müdahale alanları olarak belirledik.

Dairelerimizi tamamlayıp Antepe'yi teslim ettik

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z.Altan Elmas:

Antalya projemizin ilk etabı olan Park Etabı'nın 606 daireden oluşan 9 bloklu A parselinde, 2020 Haziran'da teslimlerle birlikte yaşamı başlatmıştık. E ve D parsellerindeki 472'si hak sahiplerinin olmak üzere toplam 678 daire de teslim edildi. Bu parsellerdeki dairelerin iskanını geçtiğimiz aylarda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın desteği ile aldık.

Biz de dairelerimizi tamamlayıp Antepe'ye teslim ettik. Daire sahiplerimiz evlerinin anahtarlarına kavuştu. İnşa sürecini hızla gerçekleştirirken hak sahiplerine verdikleri kira desteği için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum' a teşekkür ediyoruz.

Yatay Mimari

Üsküdar Belediyesi, dönüştürülecek alanlarda yatay mimari, engelsiz yaşam, sosyal donatı ve teknik altyapı alanı, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik, tarihi ve kültürel mirasın korunması gibi birçok kriteri dikkate alıyor ve buna göre çalışıyor.

Başkan Türkmen, ilçenin en çok yaşanmak istenen ilçeler arasında olmasını arzu ettiklerine vurgu yaparken, planlarının sağlıklı, güvenli, fen ve saat normlarına uygun yaşam çevreleri oluşturmak olduğunu belirtiyor. Türkmen, kentsel dönüşüm kapsamında bakanlığa sundukları ve çalışmaların sürdüğü mahallelerdeki projelere ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Burhaniye Mahallesi 742 ada iki parsel, 6306 sayılı yasa kapsamında Bakanlar Kurulu kararınca 'Riskli Alan' ilan edildi. Bahçelievler Mahallesi Sultan Murat bölgesinde gerekli çalışmalar yapılarak ‘Rezerv Alan' için bakanlığa sunuldu.

Çamlıca Cami etekleri Kirazlıtepe Mahallesi'nde, Bosna Bulvarı ve Güzeltepe Birlik Cami'nin alt kesimlerinde başlayan projelerimizin uygulama aşamaları tamamlanmak üzere. Yavuztürk Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Sultan Murat bölgesinde ise kentsel dönüşüm proje çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.

Örnek Model Oluşturulabilir

Türkiye'deki kentsel dönüşüm sürecinin yurt dışında ilgiyle takip edildiğini vurgulayan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürsel Öngören, Asya ve Afrika'da da şehircilik açısından kentsel dönüşüme gereksinimi olan binlerce alanın olduğunu belirtiyor.

Kentsel dönüşümde geliştirilen örnek modelin ihracatını yapmanın Türkiye'ye büyük bir döviz sağlayacağına dikkat çeken Öngören, doğru proje geliştirmenin önemli olduğunu dile getiriyor.

Ayrıca inşaat şirketlerinin ve gayrimenkul yatırımcılarının teknik konular başta olmak üzere bina yenileme, küçük parselde proje oluşturma konusunda oldukça başarılı olduğunuun altını çiziyor ve kentsel dönüşüme hız kazandıracak modeli anlatıyor: 

“Her il veya ilçede kentsel dönüşüm alanları dahil imar planlarının il ve ilçe bütününü kapsayacak şekilde planlanmasının ardından bakanlık bu planları denetleyecek. Belediyeler ellerindeki kentsel dönüşüm alanlarını banka ve inşaat firmasına sunacak.

Burada gelir getiren alanlar ile gelir getirmeyen alanlar verimlilik anlaminda birlikte değerlendirilebilir. Sonuçta bir fizibilite ve paylaşım oranı ortaya çıkacak. Bu süreçte ihtiyaç doğrultusunda imar planlarında küçük değişiklikler yapılabilir.

Bu kapsamda belediyeler hak sahipleri ile tüm evrak ve sözleşme işini halledecek. Proje alanını firma ve bankaya devredecek. Banka, firmaya yaptığı oranda hak edişlerini verecek ve işin sonunda ortaya çıkan konutlar hak sahiplerine dağıtılarak, fazlası piyasaya sunulacak.”

İstanbul Kentsel dönüşümde örnek olabilir

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal:

Türkiye'de firmalar kentsel dönüşümle ilgili çok istekli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da ciddi girişimleri ve düzenlemeleri var. Türkiye,bilhassa İstanbul bir marka olacaksa bunda kentsel dönüşümmün sağlıklı bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

İstanbul kentsel dönüşümde örnek olacak bir dünya şehri. Şehrin kentsel dönüşüm altyapısını yenilemesi, depreme dayanıklı hale getirmesi, tarihi dokusunu modern ve estetik bir mimariyle buluşturması ile dünya arenasında daha çok öne çıkacak ve değerine daha fazla değer katacaktır.

Öre yandan, Türkiye kentsel dönüşümde Avrupa'nın çok gerisinde. Avrupa'daki şehirler yıllar öncesinde kentsel dönüşümünü zaten tamamlamıştı. Özel sektörün gayreti ve kamunun iradesi ile aradaki farkı çok hızlı kapatabiliriz.

Yerli Malzemeye Teşvik

Bütün illerde önceliğin depreme dayanıklı, çevre dostu yapılarla can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğunau vurgulayan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, Ekim 2020'de İzmir'de meydana gelen depremin ardından açıklanan rakamlara göre 6.7 milyon konutun riskli olduğunu ifade ediyor ve kısa vadeli çözümlerin kentsel dönüşümde istenilen sonucu kazandırmayacağını dile getiriyor.

Sektörümüz dünya çapında gelişmişlik seviyesinde. Müteahhitlik, mühendislik, müşavirlik, mimarlık, inşaat malzemesi üretim kapasitesi, teknolojisi ve fiyatlarıyla her türden yeteneği elimizde barındırıyoruz

Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin sadece kendine değil içinde bulunduğu coğrafyaya yetecek kadar üretim gücü var. Ürünlerimizin fiyat ve kalite performansı, güvenilirlik ve rekabet gücümüzü artırırken, pazar payı ve pozitif algının artmasına da imkan tanıyor.

İthalatı azaltma sürecinde kamu ve özel sektörün yerli yapı malzemesi kullanımında örnek hamleler yapmasını son derece önemsiyoruz. Özellikle büyük projelerde kaliteli ve güvenilir yerli malzemelerin daha yüksek oranda kullanımı, ithalatı azaltma adına hem algı hem de miktarsal boyutta sektöre katkı sağlayacaktır.”

Yapı Yasası Çıkarılmalı

Küçükoğlu'nun altını çizdiği bir diğer konu ise, yeni binaları yapan müteahhitlerin, ustaların sertifikaları, kullanılan malzemelerin ne kadarının belgeli olduğunun mutlaka kontrol edilmesi gerektiği. “Sorgulamaya en azından kentsel dönüşüm sürecinde yenilenen binalarla başlayabiliriz” ifadelerini kullanan Küçükoğlu, binanın tasarımından inşasına kadar, piyasa denetim ve gözetiminin de içinde bulunduğu bütüncül bir sistemin oluşturulması gerektiğine ve yönetmelikleri aynı çatı altında bir araya getiren Yapı Yasası'nın hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu yasaya ilişkin yapılacakları ise şu şekilde açıklıyor:

Sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm için malzeme ve uygulama dahil yapılar en az beş yıl sigortalanmalı. Enerji Kimlik Belgesi gibi binanın tüm yönetmeliklere uygunluğunu gösterir bina sertifikası verilmeli. Yapı Belgesi alan bir konut, en değerli ve en yüksek teşviki hak eden yatırım muamelesi görmeli.

Bu belge, yapının en başta deprem, yangın, sel, güvenlik, sağlıklı yaşam ortamı, enerji verimliliği ve sera gazı salimi standartlarını karşılar gibi olmazsa olmaz özelliklere sahip olduğunu gösteren, gelişmiş ülkelerde uygulanan yaşam standartlarını karşıladığının belgesidir. Yapı belgesine sahip yapılar, proje, müteahhitlik, mühendislik, ürün ve uygulama dâhil tüm süreci kapsayan ve en az beş yıl süreli sigorta güvencesi altına alınmalı.

Konutlar 'sıfır enerji bina' olmalı

Yüksek Mimar, Pasif Ev Tasarımcısı ve Danışmanı, ZeroBuild Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu:

Kentsel dönüşümde yapılan çalışmalar, ekonomik, sosyal ve çevresel olarak bir bütünlük içerisinde değerlendirilmeli. Türkiye'nin deprem gerçeği hiçbir zaman unutulmamalı. Yeniden inşa edilen binalar 'Sıfır Enerki Bina' özelliklerini taşımalı.

Bu genel enerji tüketimimizi ve sera gazı etkisini azaltacak, sosyal ekonomik ve çevresel refahı koruyacak, mevcut kaynaklarımızı sürdürülebilir ve uygun maliyetli kullanmamızı sağlacaktır. Binalarda konfor konusunda maalesef vakit harcanmıyor.

Oysa tasarım aşamasında alınacak birkaç önlem ile binalarımızı hem enerji verimli hem de konforlu yapmamız mümkün. Uzun zamandır hasta bina sendromu ve aşırı ısınma riskleri sektörümüzün gündeminde olan kavramlar.

Sıfır enerji binalarda hava sızdırmazlığı, yalıtım ve termal kütle üzerinde detaylı çalışmaların gerçekleştirilmesi çok önemli. Güneş kırıcılar tasarımda kullanılmalı. Konforu etkileyen bir başka unsur da aydınlatma. Aydınlatmada amaca uygun, verimli ışık kaynakları seçilmeli.

Kentsel dönüşümde mülk sahibinin hakları

Kira yardımı: Kentsel dönüşüm kapsamına alınan riskli yerler ve bu yerlerdeki yapıların maliklerine kira yardımı veriliyor. 

Nakliye desteği: Konut malikinin taşınmasına destek olunması amacıyla nakliye giderleri karşılanıyor.

Konut kredisi desteği: Devler bankaları ve anlaşmalı özel bankalar tarafından konut maliklerine ya da kiracılara konut kredisi imkanları sunuluyor.

Alan inşası hakkı: Kentsel dönüşümde ev sahibinin hakları arasında, özel arazilerine kendi inşaatlarını yapabilme hakkı yer alıyor.

Harç ve vergi indirimi: Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, yeni ev alımlarında vergi muafiyeti sağlanabiliyor. Belediyeler tarafından alınan harçlar, İmar Kanunu gibi işlemler için verilen ek ödemeler de muafiyet kapsamında. Ayrıca noter gibi ücretler de kentsel dönüşüm kapsamındaki evlerin malikleri için yeni tapu kaytlarında alınmıyor.

Kandilli Rasathanesi'nden aldığımız bilgilerle hareket ediyoruz

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) Kurucusu Haldun Ersen:

Özellikle  İzmir  depreminden sonra kentsel dönüşümün hızı arttı. Maalesef üzülerek söylüyorum ki insanlar deprem olduktan sonra harekete geçiyorlar. Biz vakıf olarak deprem oluşmadan ve yaşamadan alınması gereken önlemler konusunda Türkiye'yi, bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Kandilli Rasathanesi'nden aldığımız bilgilerle hareket ediyoruz.

Kentsel dönüşümün en büyük sıkıntılarından birisi, binaların mevcut durumları ile ilgili verilerin olmaması. Mevcut durumu ortaya koymak için çeşitli anketler oluşturuyoruz. Tabii pandemi süreci maalesef bazı çalışmalarımızı ertelememize neden oldu. Ancak bayram sonrası çalışmaların yeniden hızlanacağını düşünüyorum."

Krediler Yükseldi

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise, kentsel dönüşümün başlangıcında yapılan planlama yanlışlarının ve sonraki dönemde meydana gelen aksaklıkların geride kaldığına vurgu yaparken, Bingöl ve İzmir'de meydana gelen depremlerle dönüşümün öneminin daha iyi anlaşıldığının altını çiziyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısının son bir yılda yüzde 21 artığını ve 505 bin 618'den 614 bin 647'ye çıktığını vurgulayan Özelmacıklı, İstanbul'un bu dönüşümde öncelikli planlama yapılması gereken şehir olduğunun altını çiziyor ve bitişik ve sağlıksız binaların İstanbul için büyük tehdit olduğuna dikkat çekiyor.

“Yakın zamanda 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin düzenleme ile maliklerin bu süreci kendilerinin yürütmesi bir nebze kolaylaştırıldı” diye konuşan Özelmacıklı, kredileri şu şekilde anlatıyor:

Hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limitlerde düzenlemeler yapıldı. Buna göre güçlendirme kredilerinde üst limit 50 bin liradan 80 bin liraya, konut ve işyeri yapım ve edinme kredilerinde ise üst limit 125 bin liradan 200 bin liraya yükseldi. Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı ise 1 milyon liraya çıkarıldı.

Kira yardımından faydalananlar faiz desteğinden, faiz desteğinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamıyor. Faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde bankaya başvurulmuş olması da gerekiyor. Vade süresi konutlarda 10, işyerlerinde ise yedi yıl olarak uygulanıyor.

Kağıthane, İstanbul'a rol model olabilir

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak:

Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları üst üste yaşanan depremlerle beraber daha da önem kazanmaya başladı. Kentsel dönüşümün artık bir ihtiyaç değil zorunluluk olduğuna dair farkındalık oluştu. 9 yıldır devam eden dönüşüm çalışmaları, artık bugün devletin daha etkin rol almasıyla beraber istenilen noktaya gelmeye başladı.

Kentsel dönüşümdeki en büyük sorunlardan birisi finansman konusuydu. Yeni getirilen finansman çözümleriyle birlikte vatandaş ile müteahhit firma arasında güven sağlanmış olacak. Bu güven ortamı dönüşümün daha da hızlanmasını sağlayacak. Bugün İstanbul'un dar sokaklarında park yeri bulmak oldukça zorlaştı.

Acil durumlar itfaiye, ambulans gibi araçların giremediği dar sokaklarımızda bazen yürümek bile zor. Bunların yerine, kentsel dönüşümle beraber master plan çerçevesinde ada bazlı dönüşümlerin yapılması gerekiyor. Bugün semtlerimizin konuları, mevcut ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi.

İstanbul'da Zeytinburnu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Güngören gibi nüfusun yoğun olduğu ve deprem riski yüksek olan bölgelerin bir an önce dönüşüme tabi tutulması gerekiyor. Kağıthane'de yapılan kentsel dönüşüm, İstanbul ilçeleri için rol model olarak kullanılabilir. İstanbul dışında İzmir'de Buca, Gaziemir, Karabağlar gibi yine deprem riski olan bölgelerin acilen planlı bir dönüşüme ihtiyacı bulunuyor."

200 Milyonluk Yatırım

30 seneden beri gayrimenkul sektöründe faaliyette bulunan Bahaş Holding, kentsel dönüşüm projelerinde aktif şekilde rol alan bir şirket. “2021'i kentsel dönüşüm yılı ilan ettik. Gayrimenkuldeki tüm bilgi ve birikimimizi bu dönüşüm için harcayacağız” açıklamasında bulunan Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır, 2021 yılında 500, devam eden süreçte de bine yakın konutun dönüşümünü bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Şirket, 2017 yılında Gaziosmanpaşa'da 70 dönüm arazi üzerine temellerini attığı Plevne Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ilk etabında sona geliyor. 2 bin 500 konut, 200 ticari alan ve üç etap olarak planlanan projenin yatırım bedeli 200 milyon TL olarak belirlendi. 440 konut, 42 ofis ve 40 ticari alandan meydana gelen ilk etabın teslimini Temmuz ayında gerçekleştireceklerine vurgu yapan Bahadır, diğer projelere ilişkin de bilgi verdi:

“Dev projelerin yanı sıra butik projelerle de bu süreci destekleyerek farklı hedef kitlelerine dokunmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz günlerde ilk etabının yıkımını başarıyla tamamladığımız Hilal Hill Büyükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi ile 800 dairenin dönüşümüne imza atacağız.

Üsküdar Bosna Bulvarı'nda yer alan, 106 dönüm arazide, 200 bin metrekare inşaat alanına sahip Üsküdar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 2 bin konut 100 ticari alandan oluşan projeye start vereceğiz. Bağcılar Mahmutbey’de biri ofis, rezidans ve ticari üniteden, diğeri konut ve ticari alandan oluşan iki kentsel dönüşüm projesi, Şişli Fulya'da konut ve ticari alandan oluşan kentsel dönüşüm projesi ile dönüşüm atağını destekleyeceğiz."

Avukat veya Danışmana Sorun

Kentsel dönüşüm projelerinden genel olarak beklenen, şehirlerin problemlerine uzun vadeli bütünsel ve rasyonel çözümler sağlanması. Ülkemizde kentsel dönüşüm ilk ortaya çıktığında şehirlerin ada - ve adalar bazında kapsamlı fiziksel dönüşümleri planlanmış ve bu fiziksel dönüşümlerle şehirlerin ekonomik ve sosyal olarak da dönüşüm ve gelişiminin yapılması planlanmıştı.

Fakat, Kakıcı-Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Avukat Elvan Kakıcı Şimşek'e göre, 2012 ve sonrasında bu planlardan büyük ölçüde uzaklaşılarak, deprem riski etrafında parsel ve bina bazında yenileme odağa alındı.

Emlak sektörü üzerinden ekonomiyi hareketlendirmek amacıyla hızlı kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Şimşek, şimdilerde bir önceki dönemin sorunlarını çözebilmek amacıyla tüm yetkinin merkezde toplandığı bir dönüşümün tetiklendiğine dikkat çekiyor. Şimşek, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Kentsel dönüşüm sürecinde karşımızamıza çıkabilecek davalar; arsa payının düzeltilmesi davası, azınlık hakları, bağımsız bölümün değer tespitine ilişkin iptal davaları, yıkım kararına karşı açılan davalar ve idari iptal ve tam yargi davaları oluyor.

Mağduriyetlerin en büyük sebebi, mağduriyet yaşanan mal sahiplerinin Kentsel Dönüşüm Yasası kapsaminda sahip oldukları haklara yönelik net bilgilerinin olmamasıdır. Bu durumdan en az zararla çıkmak için kentsel dönüşüm avukatı veya kentsel dönüşüm danışmanı ile görüşmek ve ondan yardım almak çok önemlidir.” 

Para Dergisi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 08:26
YORUM EKLE