banner53

Kaymakamlıklardan Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kirasını ödeyemeyen dar gelirli aileler için kaymakamlıklar kira yardımı yapıyor. Peki kira yardımları nasıl sağlanır kaç lira kira yardımı ödenir? Kira yardımı almak için neler yapılması gerekiyor?

Kaymakamlıklardan Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanan desteklerin önemli bir bölümü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca ödeniyor.

Bu ödemelerin vatandaşlara ulaşmasında ise genellikle kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları öncülük ediyor.

Bu SYDV'ler vatandaşların ihtiyacı olması durumunda ise kira yardım desteği bulunuyor.

Başvurular evden çıkmadan e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Kira Yardım desteğini almak için talep edilen tüm koşulların sağlanması gerekiyor.

İLK KOŞUL GELİR 

vatandaşların kira yardımı alabilmeleri için aylık hane gelirlerinin belli rakamın altında olması ve ihtiyaçlarının olması gerekiyor.

Kira yardımı ödemeleri sigortalı olarak çalışanlara, emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı alanlara, evi arabası veya başka gayrimenkulü olanlara ödenmiyor.

Yardımlar belli bir gelir seviyesinin altında bulunan vatandaşlara sağlanıyor. İşte başvuru şartları ve adresi

DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğunda dolayı ilgili bakanlıklar eli ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Bu yardımlar genel olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır.

Bu yardımların yanı sıra verilen yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır.

KAYMAKAMLIKLARDAN KİRA YARDIMI ALABİLİRSİNİZ

Devlet tarafından sağlanan desteklerin önemli bir bölümü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca ödeniyor.

Bu ödemelerin vatandaşlara ulaşmasında ise genellikle kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları öncülük ediyor. Bu SYDV'ler vatandaşların ihtiyacı olması durumunda ise kira yardım desteği bulunuyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kira Yardım desteğini almak için talep edilen tüm koşulların sağlanması gerekiyor. İlk koşul ise gelir şartı; vatandaşların kira yardımı alabilmeleri için aylık hane gelirlerinin belli rakamın altında olması ve ihtiyaçlarının olması gerekiyor.

Kira yardımı ödemeleri sigortalı olarak çalışanlara, emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı alanlara, evi arabası veya başka gayrimenkulü olanlara ödenmiyor. Yardımlar belli bir gelir seviyesinin altında bulunan vatandaşlara sağlanıyor.

Söz konusu destek ile ilgili detayları öğrenmek için başvurularınızı bulunduğunuz ilçede ki kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

HANGİ KURUMLAR KİRA YARDIMI YAPIYOR?

İlden ile değişen kira yardım parası, büyük şehirlerde 960 liraya kadar çıkabiliyor. İşte, salgın sürecinde kirasını ödemekte zorlanan ailelere destek veren kurum ve kuruluşlar:

-- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler,

-- Belediyeler,

-- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

-- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,

-- Özel dernek ve vakıflar,

-- STK'lar,

-- Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslar.

E- DEVLET ÜZERİNDEN KİRA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.

"Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümüne gidin.

"Uygulamaya Git" sekmesine tıklayın.

"Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin.

İşlemi onaylayarak başvuruyu gerçekleştirin.

KİRA YARDIMI BAŞVURU EKRANI

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER