banner53

Kat Maliki Olmayan Kişi Yönetici Seçilebilir mi?

Site veya apartmanlarda kat maliki olamayan kişi yönetici olabilir mi?

Kat Maliki Olmayan Kişi Yönetici Seçilebilir mi?

Bir sitede daire sahibiyim. Sitemizin kat malikleri toplantısında, kat maliki olmayan bir kiracı yönetici seçildi. Böyle olur mu? Olursa kat maliki olmayan yönetici, site hakkında oy kullanabilecek mi?

Sitenizde kat maliki olmayan birinin yönetici olabilmesini şöyle değerlendirin. Önce yönetim planınıza bakın.

Yönetim planında yöneticinin kat malikleri arasından seçilebileceğine dair bir hüküm var mı?

Böyle bir hüküm varsa kiracı yönetici olamaz. Şayet bu konuda hiçbir hüküm yoksa Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat maliki dışında birinin yönetici olmasına bir mani yoktur.

Dolayısı ile sizin sitede kiracı da yönetici olabileceği gibi site ile ilgisi hiç olmayan biri de yönetici olabilir. Bu işin yöneticilik cephesi.

Geliyorum oy kullanma meselesine. Kat malikleri toplantısında oy kullanabilecek kişiler ancak bağımsız bölüm malikleridir. Kiracıların oy hakkı yoktur.

Dolayısı ile yönetici mutlaka oy kullanır diye bir kural da yoktur. Bu nedenle yönetici dışarıdan seçilebilir ama onun oy hakkı bulunmaz.

Zaten kat malikleri toplantısını yönetici idare etmez, toplantıda seçilen bir dava başkanı idare eder.

İdari görevi yok

Dolayısı ile yöneticinin toplantıyı idare görevi de yoktur. Oy kullanma dışında yöneticinin site üzerinde kendi inisiyatifi ile kullanacağı tasarrufu zaten olamaz.

Zira yöneticinin görevleri kanunda sayılmıştır. Bunların başında kat malikleri kurulunun verdiği görevleri yapar cümlesi gelmektedir.

Dolayısı ile öncelikle kat malikleri kurulunda alınan kararları uygulayacak, bilahare yasada sayılan görevleri yapacak.

Oy kullanamaz

Bunları yapması da kat maliki gibi bir oy kullanma veya tercih hakkını kullanması anlamına gelmez.

Yöneticiliğe her zaman talip bulunamayacağı için bu işi yapabilecek birinin, kat maliki olmasa da bulunuyor olması bir yerde faydalı bile olabilir.

Şayet yönetici seçemezseniz, yöneticinizi mahkeme seçecektir böyle kerhen yöneticiliği üstlenen birinden de fazla randıman beklenemez.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 03:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER