Kapı Önüne Çöp Bırakan Komşu ile Nasıl Mücadele Edilir?

Komşuyu rahatsız etmemek kanuni bir yükümlülüktür. Bu yükümlülüğe uymadığı gibi tüm uyarılara rağmen kapı önüne çöp koyan ve davranışları da artık çekilmez hal alan komşuya karşı ne yapılmalı?

Kapı Önüne Çöp Bırakan Komşu ile Nasıl Mücadele Edilir?

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nnun Yazısı...

Alt komşum kapı önüne her zaman ekmek atıyor, çöp biriktiriyor. Çocuklarımı balta, bıçak, sopa ile korkutuyor, tehdit ediyor. Her yere başvurmama rağmen hiçbir sonuç alamadım. Bu teyze sabıkalı. Çaresiz kaldım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 18. göre komşuların birbirlerini karşılıklı olarak rahatsız etmemeleri gerekir. “Komşuyu rahatsız etmemek”, genel bir kural olmanın ötesinde kanuni bir yükümlülüktür.

Okurum N.P.’nin alt komşusu gibi bu yükümlülüğe uymadığı gibi tüm uyarılara rağmen kapı önüne çöp atan, gürültü yapan ve davranışları da artık “çekilmez hal alan” komşuya karşı çaresiz kalan okurlarım ne yapabileceklerini soruyor. Bir kez daha yazıyorum, çaresiz değilsiniz.

Çöp Atma Saatleri için Karar Aldırın

N.P.’nin ne yapabileceğini gelirsek... Bir kez daha “komşuluk hukuku” içinde ekmek atmaması ve çocuklarınızı korkutmaması için uyarmayı denemesini öneriyorum.

Ardından apartmanların anayasası niteliğindeki yönetim planına bakmalı. Apartmanda çöp atma saatleri ve nereye, nasıl atılacağına ilişkin karar var mı incelemeli.

Böyle bir karar yoksa, alınmasını istemeli. Apartman kurullarına ilişkin bu kararın girişe asılmasını ve alt kat komşusu dahil bütün daire sahiplerine dağıtılmasını sağlamalı.

Kiracı mı Yoksa Ev Sahibi mi?

N.P.’nin alt komşusunun ev sahibi mi yoksa kiracı mı olduğu sorusundan anlaşılmıyor.

Eğer alt komşu kiracı ise ev sahibini de bu rahatsızlık veren davranışları nedeniyle haberdar edip, uyarmasını istemeli.

Uyarılara rağmen sonuç alamazsa, apartman yönetimine yazılı olarak şikâyet etmeli.

Şikâyete rağmen çöp biriktirmekten, ekmek atmaktan ve çocukları korkutmaktan vazgeçmezse, önce polise veya zabıtaya başvurmalı.

Kabahatler Kanunu’na göre çöplerini depolanmaya özgü yer dışına attığı için 66 lira ve rahatsız ettiği için de 204 lira ceza kesilmesini sağlaması mümkün.

Dava Açın Tedbir Aldırın

Kesilen idari para cezasına rağmen rahatsız eden bu davranışlarından vazgeçmezse, KMK’nın 33. maddesine göre dava açarak hâkimin müdahalesini istemek yoluna başvurulabilir.

Hâkim kanuna ve yönetim planına bakarak hakkaniyet ışığında bu rahatsızlık veren davranışına son vermesi yönünde bir karar verir ve komşunuza tebliğ edilir.

Hâkimin vereceği ceza dışında, komşunuz yargılama masraflarını ve kişilik haklarınıza müdahale ettiği için manevi tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Komşuları İkna Edip Daireyi Satın Alın

Sabıkalı komşunuz hâkimin tedbir kararına da uymayıp çöp biriktirmeyi, çocuklarınızı balta, bıçak ve sopa ile korkutmayı ve diğer rahatsızlık veren davranışlarını sürdürürse ve ev sahibiyse, KMK’daki son çareye başvurabilirsiniz.

KMK’nın 25. maddesi uyarınca rahatsızlık veren dairenin diğer daireler tarafından birleşilerek rayiç bedel üzerinden satın alınması da mümkündür. Bu şekilde, sabıkalı komşunuzu apartmandan tahliye ettirerek kurtulabilirsiniz.

Savcılığa Şikayet Edin

N.P.’nin başvuracağı başka bir yol ise çocuklarını korkutan ve kendisini tehdit eden alt komşusunu savcılığa şikâyettir.

Çünkü, alt kat komşusunun bu davranışları TCK kapsamında suçtur. TCK’nın 123. maddesindeki, “huzur ve sükûnu bozmak suçu” işlendiği ve “tehdit” iddiasıyla şikâyetçi olabilir.

Delil durumuna göre dava açılıp alt komşusuna hapis cezası verilebilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 04:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER