Kapanan Faizsiz Konut Firmalarına Para Yatıranlar Ne Olacak?

Faizsiz ev sahibi yapan tasarruf finansmanında yer alan 29 firma tasfiye edildi. Ev almak 44 bin 500 kişi bu firmalara 601 milyon lira ödedi. Bu ödemeyi yapan vatandaşlar paraların ne olacağını merak ediyor.

Kapanan Faizsiz Konut Firmalarına Para Yatıranlar Ne Olacak?

İmzalanan sözleşme tutarının da 6 milyar liraya ulaştığını söyleyen CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi bu tutarların vatandaşlara ödenip ödenmeyeceğinin belirsiz olduğunu dile getirdi. 

Kanunun hazırlanmasında geç kalındığını söyleyen Hamzaçebi faizsiz ev sektöründeki 44 firmanın 37'sinin yasa sonrasında başvuruda yaptığını söyledi.

Bu gecikmeyle mağduriyetlerin daha da artacağını söyleyen Hamzaçebi, “Piyasanın denetimsizliği işi bu hale getirdi. 21 şirket tasfiye edildi, 8 şirket de iradi tasfiyeye alındı.

Tasfiye edilen şirketlere para yatıranlar paralarının tamamını geri alabilecek diye bir durum yok, o şirketlerin mal varlığı ne kadarına yetiyorsa…

Tasfiye edilen şirketlere TMSF'nin atadığı tasfiye memurları olacak, iradi tasfiye kararı alınan şirketlerde bu memurlar da olmayacak. Burada sorun çıkacak, çok sayıda mağduriyet oluşacak” dedi.

Şirketlere Ulaşılmıyor

Tasfiye edilen şirketlere ödeme yapan on binlerce vatandaş paraların ne olacağını merak ediyor. Online şikayet aracıları firmalarında her geçen gün yapılan şikayet sayısı artıyor.

Hiç bir şekilde bilgi alamadıklarını söyleyen vatandaşlar “Paramızı nasıl geri alacağız, telefonlara kimse yanıt vermiyor, şirket kapı duvar" diyerek tepkilerini dile getiriyor. 

Sektörde meydana  gelecek mağduriyete yönelik uzun zamandır uyarılarda bulunan Hamzaçebi, bundan sonrasına dair iradi tasfiye kararı alınan 8 şirkete ya da faizsiz konut sektöründe işine devam edecek herhangi bir firmaya artık devlet garantisi verildiği gibi bir yanılgının yaşanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Hamzaçebi, “Mevduatta belirli bir tutara kadar devlet garantisi var ancak bu tasarruf finansman şirketlerine yatırılan paraya hiçbir garanti bulunmuyor. Bu, yasanın en büyük eksiği” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 12:45
YORUM EKLE