banner53

Kanal İstanbul'da Tapu Sınırları Belirlenmeye Başlandı

Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir'in Başakşehir Şahintepe sınırları içinde kalan yapı adalarında tapu süreci başladı.

Kanal İstanbul'da Tapu Sınırları Belirlenmeye Başlandı

Tartışmalı proje Kanal İstanbul'un çevresinin imar ve tapu süreci adım adım tamamlanıyor.

Kanalın etrafına kurulacak Yenişehir'in Başakşehir ilçesinin Şahintepe Mahallesi sınırları içinde kalan yapı adalarında İmar Kanunu'nun 18.Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde onaylandı.

Net arsa tapularının belirlenmesi anlamına gelen uygulama, 15 Aralık itibariyle bakanlık tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.

CHP'li İBB Meclis Üyesi Ataman jet hızıyla ilerleyen plan ve tapu sürecine tepki göstererek “Açılan paketlerde esnafa, işçiye, emekliye, memura ‘salgında dayan bakalım, sık dişini' diyen hükümet Kanal İstanbul projesinde tam gaz ilerliyor” dedi.

“1 YIL İÇİNDE TAMAMLANMIŞ OLACAK”

Ataman, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un TBMM'de Kanal İstanbul ile ilgili son adımları attıklarını söylemesinden birkaç gün sonra kanalın Şahintepe etabının “madde 18 uygulamasının” askıya çıkarıldığına dikkat çekti.

Ataman “Kanal İstanbul'un çevresine kurulacak Yenişehir'de son olarak madde 18 uygulaması askıya çıkmayan Arnavutköy'deki 1-2-3. etaplar kaldı.

Onların da bu ay askıya çıkacağı söyleniyor. Böylelikle Yenişehir'in bir sene içinde tüm imar planları tamamlanmış olacak” diye konuştu.

“BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLEBİLİR”

Cumhurbaşkanı'nın Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı “1 numaralı projemize yakında başlıyoruz” açıklamasına da atıf yapan Ataman, ihale sürecinin önünde hiçbir engel kalmadığını söyledi.

Ataman şunları kaydetti:

Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hükümetin önceliğinin; cumhurbaşkanının açıklamalarından pandemi ve buna bağlı sorunlar olduğunu biliyorum.

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın önceliğinin de bu olması beklenirken görüldüğü gibi hemen 18 uygulaması yapılmış ve askıya çıkarılmış.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER