Kanal İstanbul'da Gökdelen Olmayacak

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu projeyle ilgili yeni bir sunum yaparak projenin yeni detaylarını açıkladı.

Kanal İstanbul'da Gökdelen Olmayacak

Kanal İstanbul'un çevresine inşa edilecek yapılar yatay mimari anlayışına sahip olacak.

İstanbul'un iki yakasına inşa edilecek yapılar megakente yeni bir soluk kazandıracak ayrıca ekonomik ve sosyal anlamda büyük katkı sağlayacak. 

Kanal İstanbul'un devreye alınması sonrasında İstanbul Boğazı'nın güvenliği daha rahat sağlanacakken boğazdan daha az gemi geçişi olması nedeniyle trafik yükü azalacak. 

Depremi Tetiklemeyecek

Kanal İstanbul'un depreme neden olacağı iddiaları ise hazırlanan 16 bin sayfalık ve 595 ekle çürütüldü.

ÇED raporunda başta 200 bilim insanı olmak üzere çok sayıda STK, belediye, kurum ve kuruluşların uzman görüşleri yer aldı.

Depreme yönelik senaryolar ve risklerin analiz edildiği raporda Kanal İstanbul'a 11 kilometre mesafeden Kuzey Anadolu fay hattı, 30 kilometre mesafeden Çınarcık fay hattının geçtiği belirtildi. 

İstanbul'da yerin 20 kilometre derinliğinde ve 7'nin üzerinde büyüklükte bir deprem için hazırlık yapıldığı ifade edilirken, 21 metre derinlikte olan projenin depremi tetiklemesinin mümkün olmayacağı aktarıldı. 

Yaşam Alanları Oluşturulacak

Kentsel Meskun Alan", "Kentsel Gelişme Alanı" planları ile proje ile duyarlı yapılaşmalar ve yaşam alanları inşa edilecek. 

Nüfus Yoğunluğu Azaltılacak 

Kanal İstanbul'un her iki yakasında yaşayacak nüfus, İstanbul'a başka şehirlerden gelebilecek "göç nüfusu" olarak değil, İstanbul'un riskli yapılarının fazla olduğu bölgelerdeki riskli yapı stokunu ve nüfus yoğunluğunu engelleme hedefi ile yaşayacak nüfus olacak. Bu nedenle İstanbul'un nüfusunun artması beklenmiyor.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 10:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güler kılıç
Güler kılıç - 2 gün Önce

Ben bir yıl önce evimi kiraya verip istanbulda Sakarya'ya taşındık fakat pandemi den dolayı eşim orada iş bulamadı bir sene üzerine İstanbul'daki evimize dönmek istedik 2020yılının temmuzun 15 de bir yılımız kontratımız doldu mayıs ayında kıracımıza cıkması gerektiğini söyledik mahkemede görüşürüz dedi mahkemelik olduk avukat tuttuk birde size sormak istedim ihtarımızı yaptık benim bir evim var başka evim yok eşim tansiyon hastası bir sene sakaryadan İstanbula gitti geldi işine sonuçta kiracımı eve geçerkenki masraflarını verdik daha fazla istedi eşimde ben onlara niye boşuna para vereyimki dedi ve dava açtık birde kiracımı iki evi var kendisi bekar fakatonun üzerine i babasının üzerine i bilemiyorum aynı belediye içinde birde biz kontratı emlakçıda24 haziranda imzaladık fakat kiracı ilk kirayı 15 temmuzda yatırdı benim 21 günlük kiram nolaçak istediğim halde vermedi sadece depozito ödedi ben bu depozitoyu 21 günlük kiraya saya bilirmiyim kontrat ta depozito gözüküyor kira başlangıç emlakcı 24 haziran kontrat 15 temmuz mahkemeyi kazanırsam depozitoyu ödeyeyimmi birde biz mahkeme sonuçlanmadan İstanbula gelmek zorunda kaldık çok zor geçici olarak ev tuttuk hiç bir ev sahibi kısa süreliğine ev vermiyor eşimin ve benim psikolojimiz çok bozuldu çatı katı bir yer bulduk tabiii eşyalarımı sığmadı bir yerlere yiğdık kolileri açmadık şu an göçebe gibiyiz mahkeme açılalı 1 ay oldu ben bu masrafları mahkemeyi kazanırsam kiracı dan talep edebilirmiyiz mahkeme masrafları taşınma masraflarını kiracı dan talep ede bilirmiyim artık ok yaydan çıktı bizi maddi manevi çok yıprattılar acaba bizim mahkeme ne zaman sonuçlanır ilk duruşma 14 oçakta biraz uzun oldu kusura bakmayın hakkınızı helal edin daygılar

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesinin imzalanması ile kiracı-ev sahibi ilişkisi başlar ve kira ödemelerinde de bu tarh baz alınır. Eğer kiracı ödeyeceği tarihi maaş tarihine göre ayarlamak isterse arta kalan günler için ödeme yapmak zorundadır. Ödenmeyen kiralar depozitodan alınabilir. Yüksek ihtimalle mahkeme sizi haklı bularak kiracı için tahliye kararı verecektir. Bu durumda mahkeme giderleri kiracıdan alınır. Eğer kiracıdan tazminat talebiniz olmuşsa mahkeme bunu da karara bağlar.