İzole Tatil Cep Yakıyor! Villa Kiraları Katlandı

Pandemiden kaçanların talebi satılık ve kiralık konut fiyatlarını da artırdı. Müstakil evlere, lüks villadan sıradan konutlara kadar talep patlaması yaşandı. Deniz gören lüks villaların aylık kirası 100 bin liraya kadar yükseldi.

İzole Tatil Cep Yakıyor! Villa Kiraları Katlandı

Bodrum, salıgında sığınma merkezi oldu. Pandemiden kaçanların talebi, doğal olarak satılık ve kiralık konut fiyatlarını da artırdı. 

Evden çalışan beyaz yakalıların ilgisiyle ilçede deniz gören lüks villaların aylık kirası 100 bin liraya kadar çıktı. Ev sahipleri ucuz eve geçip kendi evlerini bile 25 - 30 bin liradan kiralamaya başladı.

Kış aylarında nüfusu 181 bin olan ilçede 12 ay boyunca ziyaretçileri ağırlayan Yalıkavak, Gümüşlük, Türkbükü, Bitez gibi bölgelerde emlakçılar talebe yetişmek için geceli gündüzlü çalışmaya başladı. Fiyatlar, yüzde 70 arttı.

Nüfus İkiye Katlandı

Bodrum'da temmuz ve ağustos aylarında denize yakın evlerde aylık kiraların 25 bin liradan başladığı, denize sıfır olanların ise 75 bin lira olduğu ortaya çıktı.

Sezonluk evlerin ise 250 bin liraya kadar kiracı bulduğu anlaşıldı. İlçede 12 ay yaşanabilecek ev arayışları da zirve yaptı. Şehrin nüfusu neredeyse ikiye katlandı.

Günlük 10 Bin lira!

Bodrum, yaz ayında yaklaşık 2 milyon kişiyi ağırlamaya başladı. Villa kiralamalarda yatak sayısı, havuz, bahçe, teras, manzara, sauna gibi pek çok olanak fiyatları katladı.

Dört kişilik bir aile için günlük ortalama fiyat 1.000 liradan başlıyıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. Ultra lüks kategorisinde günlük 20 bin liraya kadar ulaşan evlere de talep arttı.

Özellikle kendine ait plajlı, müstakil villaların müthiş rağbet gördüğü, Temmuz kiraları için rakamın 120 bin lirayı geçtiği ortaya çıktı.

Satış Rekoru

Bodrum'da 2020'de 6 bin 403, 2021'in ilk üç ayında ise 1574 konut satıldı. Yeni konutlardaki kiraların metrekare değerinin ise 50 ile 55 lira arasında olduğu, ikinci el dairelerde ise 30 ile 35 liraya kadar çıktığı anlaşıldı.

Kiracılarda Kiraya Veriyor

Yaklaşık 3 - 4 milyon dolarlık evlerin sahipleri, 300 bin liraya kadar kira istiyor.

Aylık kirası 7 bin lira olan bir ev, haziran, temmuz, ağustos döneminde üç ay olarak 90 bin liraya kiraya verilebiliyor.

Kiracılar bile çıkıp, daha ucuz eve geçerek oturdukları evi yüksek fiyatlarla kiraya veriyor.

Bodrum'da Yalıkavak, Gümüşlük, Türkbükü, Bitez, Gölköy, Küçükbük, Gündoğan, Yahşi, Eskiçeşme, Kumbahçe ve Ortakent, en popüler yerler...

Takvim

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 08:17
YORUM EKLE