İstanbul’da Kira Fiyatları Son Bir Yılda Yüzde 11’e Yükseldi!

İstanbul’da bir yılda kira artış oranı yüzde 10.81 olarak açıklandı. Ortalama kira bedelinin 1.667 lira olduğu İstanbul’da metrekare başına kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçeler ise Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu.

İstanbul’da Kira Fiyatları Son Bir Yılda Yüzde 11’e Yükseldi!

Emlak araştırma ve danışmanlık firması Endeksa’nın yayınladığı verilere göre İstanbul’da metrekare kira ortalaması 17 lira, ortalama kira bedeli ise 1667 lira.

İstanbul’da son bir yılda kiraların yüzde 10.81 oranında artış gösterdiği açıklanan analize göre, bazı ilçelerde diğerlerine nazaran daha fazla artış oranı yaşandı.

En Yüksek Artış Bayrampaşa'da

İstanbul’da kiraların en çok arttığı ilçe yoğun bir ilçe olan Bayrampaşa. Yılda kira artışının yüzde 24 olduğu ilçeyi sırasıyla Beylikdüzü, Şile, Başakşehir ve Esenyurt. Beylikdüzü’ndeki artış oranı yüzde 21, Şile’de ve Başakşehir’de yüzde 20, Esenyurt’ta ise yüzde 18 olarak tespit edildi.

İstanbul’da kiraların en yüksek olduğu ilçe ise villaların da yoğunlaştığı Sarıyer. Metrekare kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçeler sırasıyla Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Beyoğlu, Kadıköy ve Şişli olarak belirtiliyor.

Kira artışlarını etkileyen unsurlar enflasyonun yanı sıra, o bölgelerin rağbet görmesi olarak açıklanıyor. Bazı ilçelerin tercih edilmesindeki sebepler, koronavirüs salgını nedeniyle merkezden uzak sakin ve izole yaşamlar sunması.

Sarıyer’in ormanlık alanları ile Şile bu sebeplere örnek olarak gösterilebilir. Bazı ilçelerde durum ise tam tersi. Çalışan kesimin yoğun olarak yaşadığı bazı ilçelerde, ulaşım ağlarının artması ve yeni projelerin yapılması nüfusu oraya doğru kaydırıyor.

İstanbul’un tarihi merkezinden uzak Beylikdüzü ve Başakşehir bu anlamda ayrı birer şehir gibi tasarlanıyor. Esenyurt uygun fiyatları ve kalabalık nüfusu ile her zaman istatistiklerde ilk sıralarda yerini alıyor.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 13:43
YORUM EKLE