İstanbul Havalimanı, Çevresine Değer Kattı

İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci bölgedeki gayrimenkul ve arsa fiyatlarını adeta katladı. Havalimanı'na yakın olan bölgelerde taşınma talepleri de yüzde 100 arttı. 

İstanbul Havalimanı, Çevresine Değer Kattı

İstanbul Havalimanı çevresinde bulunan Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan gibi mahallelerde taşınma talepleri büyük oranda artış gösterirken Yeşilköy, Şirinevler, Siyavuşpaşa gibi semtlerde yaşayanların farklı ilçelere taşınma talepleri geçen yıla göre yüzde 100 artış gösterdi. 

YENİ HAVALİMANI ÇEVRESİNDE BÜYÜK HAREKETLİLİK

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İstanbul Havalimanı'nın küresel ve ulusal bazda çok önemli bir proje olduğunu belirterek,  "Projenin gayrimenkul piyasasına etkisi devam edecek. Gayrimenkul piyasasına olan etkileri açısından bakıldığında projenin ilk etkisi imarı olmayan arazilerin satışlarındaki trend ve değerlerindeki artı yönlü değişim şeklinde gerçekleşti. Bu anlamda Tayakadın, Yeniköy, Durusu ve Karaburun gibi bölgeler, arazi satışlarından ilk olarak etkilenen bölgeler oldu" ifadelerini kullandı. 

BÖLGEDE KONUT PROJELERİ HIZ KAZANDI

İnşaatın başlamasıyla beraber bölgede konut projelerinin hız kazandığının altını çizen Maya, "Göktürk, Kemerburgaz, Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Arnavutköy ilk talep gören ilçeler oldu. Özellikle son 3 yılda bu bölgelerde yapılan konut projelerinde İstanbul Havalimanı en önemli pazarlama argümanı olarak kullanıldı. Bölgede artacak olan istihdama karşılık bu bölgelerin cazibesi daha da artacak" açıklamasını yaptı. 

ARSA VE KOUT FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Tapu com Kurucu Ortağı Emre Erşahin, emlak değerleri en çok etkilenen bölgenin Çatalça olduğunu belirterek "Çatalca'da yer alan konutlarda son 4 yılda yüzde 50'ye yakın değer artışı meydana geldi. Konut değer artışların yanı sıra arsa fiyatlarında da yükseliş gözlemliyoruz. Havaalanının ilk yapım haberlerinden beri düşündüğümüzde son 10 yıllık perspektifte birkaç 100 katına çıkan arsa birim maliyetleri söz konusu. Önümüzdeki dönemde arsaların değer artışı yavaşlasa da yatırımcılar için hâlâ fırsat sunmaya devam edecek" dedi. 

Erşahin, Kayaşehir'in önemli yatırım fırsatları sunduğunu açıklayarak Kayaşehir'de emlak fiyatlarının son 4 yılda, yüzde 40 arttığın söyledi. Erşahin, "Kayaşehir'de toplu konut projeleri ile birlikte son 4 yılda yüzde 40 artış meydana geldi. İstanbul Havalimanı güzergâhındaki konutlar ciddi yatırım fırsatları sunuyor. Örneğin Göktürk ve Kemerburgaz'da son 4 yılda yüzde 30 artış yaşandı" bilgilerini verdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 05:22
YORUM EKLE