İstanbul Boğazı'ndaki Yalılar Sular Altında Kalabilir!

TBMM İklim Araştırma Komisyonu'nda açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Boğazı'ndaki yalıların sular altında kalabileceğini söyledi. 

İstanbul Boğazı'ndaki Yalılar Sular Altında Kalabilir!

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, TBMM İklim Araştırma Komisyonu'nda küresel ısınmanın devam etmesi durumunda yaşanabilecekler hakkında konuştu.

Birpınar, komisyonda özetle şu ifadeleri kullandı:

''Sıcaklıklar yüzyılın sonuna kadar 3-4 derece artarsa, deniz seviyesinin 5 metreye kadar yükseleceğini, böyle olduğu zaman da birçok ada ülkesinin yok olacağını, bütün kıyı ülkelerinin veya kıyısı olan, deniz seviyesinde olan birçok yerin sular altında kalacağını, belki de işte, İstanbul Boğazı'nda başka binaların yalı olacağını görebileceğiz.

Kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar nedeniyle çıkan gazlar, gübre ve hayvandan kaynaklanan başta olmak üzere bir sürü gaz atmosfere karışıyor. Nüfus arttıkça insanların et ihtiyacı, hayvan yetiştiriciliği artıyor, buralardan oluşan gazlar atmosfere gidiyor.

Dünya maalesef aşırı tüketim toplumu hâline geldi. 'Al-kullan-at' modelinin artık değişmesi, "al-kullan-geri dönüştür" modeli olan, lineer ekonomiden döngüsel ekonomiye geçişin sağlanması gerekiyor.

Türkiye, 17 Şubat 2021'de İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi yayınladı. Dünyada son dönemde bir iklim kanunu var. AB bunu çıkardı, diğer ülkeler de çıkarmaya başladı. Biz de çalışma başladık. Mesela bacasından gaz çıkaran veya bu emisyonları çıkaranlara vergi getirilebilir.''

Takvim

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 10:33
YORUM EKLE