İş Yeri Kira Stopajı Yüzde 20'den Yüzde 10'a İndirildi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bayram öncesinde başta esnaf olmak üzere tüm vatandaşlara müjdesi olduğunu bildirerek, pek çok faaliyet ve hizmette uygulanacak vergi indirimlerini açıkladı. Resmi Gazete'de de yayımlanan karara göre, iş yeri kira stopajı yüzde 20'den yüzde 10'a indirildi.

İş Yeri Kira Stopajı Yüzde 20'den Yüzde 10'a İndirildi!

Albayrak, Twitter hesabından, 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak vergi indirimlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Bayram öncesinde başta esnaf olmak üzere tüm vatandaşlara müjdesi olduğunu aktaran Albayrak, "İş yeri kira stopajını yüzde 20'den yüzde 10'a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV'yi yüzde 1'e indirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, esnafı her alanda desteklemek için üzerlerine düşeni yaptıklarına işaret ederek, "Bu indirimler esnafımıza ve milletimize hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak'ın paylaşımında, vergi indirimlerinin detayları da yer aldı. Buna göre, KDV'nin yüzde 18 yerine yüzde 8'e olarak uygulanacağı faaliyetler işyeri kiralama, yolcu taşımacılığı, küçük ev aletleri bakım onarımı, sanatsal ve kültürel faaliyetler, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik ve bakım onarımı, otomotiv, bisiklet, motorsiklet bakım onarımı, terzi ve kuru temizleme olarak belirlendi. 

KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürüleceği hizmetler ise yeme-içme, sinema-tiyatro-müze giriş ücreti ile konaklama oldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2020, 03:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurhan Gül
Nurhan Gül - 1 yıl Önce

Kira stopajının %10 indirilmesinde asla bir vergi indirimi yoktur. Çünkü Kira stopajı vergisi kiracıyı değil mal sahibi ile alakalıdır. Mal sahibş mart ayında kira geliri vergisini hesaplar sonra ödenen stopaj (bir nevi peşin vrrgidir)'ı mahsup eder. %10 sa %10 düşer %20 ise %20 düşer..mali müşavir arkadaşlar bunu iyi bilirler.

Kemal Arslanbek
Kemal Arslanbek - 1 yıl Önce

Stopajın %20 den %10 inmesi 5 ayda yarım kiranın mal sahibinin cebinden alınıp kiracıya verilmesi değil midir ? Bu ne kadar adildir ? Kontratını brüt üzerinden yapanlar bu beş ay %90 kira mı alacaklar yoksa gene kalan %80 mi alacaklar ? Gelir vergisi verirken stopaj düşüldüğünden 5 ay x %10 = %50 yani yarım kira fazla vergi vereceğiz ! Mesela 2000 TL brüt olsa 1600 TL alıyorduk bu 5 ay 1600 mü 1800 mü alacağız ? Vergi ödeme ne çıkarsa çıksın stapaj 400 x 12 ay = 4800 TL yerine 3800 TL düşeceğiz?? Net kontrat yazanlar bence hepten haksızlığa uğruyor , kiracı netimi Yatırırım diğeri bana devletin kıyağı diyecek ama kazın ayağı öyle değil ! Kendi kanun çıkartıyor ama halktan alıp halka veriyor kendisi sadece vergiyi 5 ay geç almış olacak !

SIRADAKİ HABER