banner53

İnşaat Sektörü Türkiye'nin Gururu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlendiği proje büyüklüğünün 10,6 milyar dolar seviyelerine ulaştığını söyledi. Kurum, “30 ülkedeki 96 proje Türk firmaları tarafından yapılıyor. Yabancı ilgisi de sürüyor. Yurt dışından ülkemize gelerek yatırım yapmak isteyen birçok yabancı var” dedi.

İnşaat Sektörü Türkiye'nin Gururu

Türkiye gayrimenkul sektörünün, yerli ve yabancı yatırımcılar için güvenli bir pazar olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, inşaat sektörünün ülkenin gururu olduğunu söyledi.

Konya Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Kurum, “Türk müteahhitlerinin üstlendiği proje büyüklüğü 10,6 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 30 ülkedeki 96 proje Türk firmaları tarafından yapılıyor. Müteahhitlik firmalarımızca 1972’den 2018 Haziran ayına kadar 120 ülkede üstlenilen 9 bin 375 projenin toplam bedeli 367 milyar dolara ulaşmış durumda. 440 bin müteahhitimiz Türkiye’nin her yerinde ve dünyanın birçok noktasında iş yapıyor” şeklinde konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2 MİLYON KİŞİYE İŞ İMKANI SUNUYOR

İnşaat ve bağlı sektörlerin, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığına da vurgu yapan Bakan Kurum konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani inşaat sektörümüz ahşap, demir, mermer, çelik, aydınlatma gibi 250 ayrı sektörü besliyor. Ülkemizin gayrimenkul sektörü, yerli yatırımcılara olduğu kadar yabancı yatırımcılar için de güvenli bir pazar. Bunu da vatandaşlık edinebilmenin şartlarını biraz daha kolaylaştırarak süreci hızlandırmaya gayret gösteriyoruz ki yurt dışından ülkemize gelerek yatırım yapmak isteyen birçok yabancı ülke vatandaşı da var.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER