banner53

İnşaat İşçisine Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Türkiye'de salgına karşı bir takım önlemler alındı. İçişleri Bakanlığı hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına göre kısıtlamadan muaf olan meslek grupları tek tek sıralandı.

İnşaat İşçisine Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Son zamanlarda artan vaka sayısı nedeniyle bazı tedbirler gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde toplanan Kabine toplantısında yeni tedbir kararları alındığı açıklandı.

Bu kapsamda, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00 - 05.00, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını duyurdu.

1 Aralık tarihli genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek suretiyle, inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar kısıtlamadan muaf tutulacak.

Genelgede, şu ifadelere yer verildi:

"Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve on-line sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.''

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER