İlk Evini Alana 30 Bin TL Devlet Desteği

Devlet destekli konut hesabı için devlet tarafından sağlanan yardımlar devam ediyor. Konut almadan önce bankada hesap açan vatandaşlara ilk kez ev sahibi olmaları şartıyla devletten hibe para desteği sağlanıyor. İşte şartlar...

İlk Evini Alana 30 Bin TL Devlet Desteği

Ev almak isteyen vatandaşlar sadece bir konut hesabı açabiliyor. Konut hesabına yapılacak asgari ödeme tutarının her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılması gerekecek.

Ödeme planı ile birlikte faiz oranları da banka ve vatandaş arasında yapılacak anlaşma ile belirlenecek. Konut hesabından para çekme hakkına yönelik de bazı düzenlemeler yapıldı.  

Buna göre, hesabın açılış tarihi ile çekim tarihine kadar hesapta biriken asgari ödeme tutarının dışında kalan tutar çekilebilecek. Hesaptan bir dönem içerisinde en fazla iki defa para çekilebilecek.

Çekim hakkının kullanılması durumunda konut hesabının bakiyesi, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamayacak.

Asgari tutarların hesaplanmasında ilgili yıldaki asgari ödeme tutarları üzerinden, son çekim hakkının kullanıldığı ay haricinde tüm aylar göz önünde bulunacak.

Birikim, konut ediniminin hesabının ait olduğu bankaya teşvik edilmesi sonrasında aktarılacak. Bu şartların ihlali edilmesi halinde konut hesabına devlet katkısı yapılmayacak ve hesap konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek.

Bakanlık, bankalar tarafından gönderilen belgelerin ulaşmasını takip eden 30 iş günü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol edecek ve devlet katkısının konut hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlayacak.

Eksik Tutar Tamamlanacak

Konut hesaplarının ve devlet katkısı ödemelerinin denetimi, bilgi sistemleri dahil olmak üzere Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak ama hesaplara yönelik her türlü belgenin gizli bile olsa kurula verilmesi zorunlu olmayacak.

Yönetmelik değişikliğinden önce yeniden değerleme oranı uygulanmaması nedeniyle hesap bakiyesi alt limit üzerinden ödenmesi gereken tutarın altında kalan hesapların eksik kalan tutarları, bugünden itibaren 3 ay içinde bankalar tarafından katılımcılara bildirilerek tamamlatılacak. Katılımcı bazında eksik yatırılan aylar ve tutarlara yönelik bilgiler bakanlığa aktarılacak.

Konut Hesabına Ne Kadar Para Yatırılmalı?

Konut Hesabı için alt limit 250 lira, üst limit 2.500 lira olarak belirlendi.

Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırma hakkına sahip.

Bu tutar 30 bin lirayı geçemez. Bu rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği yeniden değerleme oranı kadar yükseltilir.

Katkı Payı Ne Zaman Alınır?

Katılımcı, Konut satın aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat başvurur.

Banka, ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını izleyen ayın ilk 10 işgünü içerisinde Bakanlığa aktarır.

Bakanlık, bankalar tarafından gönderilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 işgünü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve Devlet katkısı ödemesinin hesabın yer aldığı bankaya iletir

Banka, aynı gün hesap sahiplerine ödemesini sağlar.

Devlet Desteği Ne Kadar?

2021 için hesaplarda biriken miktara göre hesaplanmak için en az 36 en fazla 47 ay arasında konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 15'i oranında hesaplanmak üzere en fazla 27 bin lira

En az 48 en fazla 59 ay arasında konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 18'i oranında hesaplanmak üzere en fazla 29 bin lira, 60 ay ve üzeri sürede konut hesabında para biriktiren kişilere biriktirmiş oldukları para tutarının yüzde 20'si oranında hesaplanmak üzere en fazla 31 bin lira tutarında konut hesabı desteği ödemesi sağlanacak.

Kimler Destek Alabilir?

Türk vatandaşı olmak

Kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması

Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması

Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması

Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekiyor.

Takvim

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 11:05
YORUM EKLE