İcradan Satılık Ev Nasıl Alınır?

Fiyatının uygun olması nedeniyle icradan ev almaya karar verdiniz. Ama nasıl hareket edeceğinizi, izlemeniz gereken yolları bilmiyorsunuz. İşte icradan satılık ev almak için izlenecek yol...

İcradan Satılık Ev Nasıl Alınır?

İcralık evler piyasa değerinin çok altında satıldığı için karlı bir yatırım aracıdır. İlk ihale açılış bedeli yüzde 50 dir ve günümüz koşullarında bir eve yüzde 50 kazançla sahip olmak büyük bir fırsattır.

Bu fırsattan faydalanabilmek için icralık gayrimenkul ihalelerinden haberdar olmanız gerekir.

Bunu en rahat şekilde internet üzerinden icra ilan sitelerini takip etmektir.

İCRADAN EV NASIL ALINIR?

İcra yöntemiyle satılan daire, arsa ya da araba gibi mallar ihale usulü ile açık arttırma yapılıp satılıyor. İcradan ev satın almak istiyorsanız işinde uzman bir avukatın ayrıntılı bir araştırma yapması gerekiyor.

İcraya çıkan evler, icra müdürü ya da yardımcıları tarafından açık arttırma yazısı ilanı ile satış günü bildirilerek satışa çıkarılıyor. Bu şekilde gayrimenkul satın almak istiyorsanız 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.

Bunun yanında satış anında ihalede belirtilen miktarın yüzde 20’sini peşin olarak bulundurmanız gerekiyor. 

Piyasa fiyatının çok altında bir miktar ile satın alacağınız evler için devlete KDV bulunuyor. KDV oranı 150 metrekare evler için yüzde 18 olarak açıklanırken, 150 metrekarenin altındaki daireler için ise yüzde 1 oranındadır. Ayrıca damga vergisi, tellaliye ücreti ve diğer masraflar da bulunuyor.

İHALEYİ KAZANIRSANIZ

İhaleyi kazandıktan sonra, ihale üzerinde itiraz ya da fesh davası açılmadığı durumunda 10 gün içerisinde paranın tamamının ödenmesi gerekiyor.

 Ardından icra dairesinin belirtiği tapu için tapu müdürlüğüne yazı gönderilmesi gerekiyor.

Aynı zamanda ihale yoluyla alınan gayrimenkul, satış tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde Gelir Vergisi Kanunu’na göre satılamamaktadır. Eğer gayrimenkulün satışı yapılırsa aradaki fark kadar gelir vergisi ödenmesi gerekiyor.

İCRADAN EV ALMAK KARLI MI?

Ülkemizde ev almak oldukça zor. İcraya düşen daireler emsallerinin yüzde 40 civarında altında satılıyor. 500 bin liralık daire, icra ihalesinde 300 bin liradan satılabiliyor.

İCRA İHALESİNE KİMLER KATILABİLİR? TEMİNAT NEDİR?

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır.

İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin lira olan ev için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor.

Muhammen bedel ise ihale yolu ile satışı planlanan taşınır ya da taşınmaz bir malın, piyasa koşullarına göre bilirkişi tarafından tayin edilmiş piyasa değeridir.

İCRALIK EV KREDİYLE ALINIR MI?

Bankalar icralık evlere kredi vermeye yanaşmıyorlar. Bunun nedeni ise ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilecek olmasıdır.

İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak bulundurulması gerekiyor.

ŞARTNAME İYİ OKUNMALI

İhaleye ilişkin icra dairesinin hazırlamış olduğu şartnamenin iyice okunması ve anlaşılması gerekiyor. “Hisseli konut mu, şerh var mı” bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

İHALENİN FESHİ DAVASI NEDİR?

İcra ihalesini kazansanız da sonrasında dava ile karşılaşabilirsiniz. İhalenin feshi davası, ihaleye katılanların ihalede usulsüzlük olduğu iddiasıyla açılır. Açılma süresi ise ihale tarihinden itibaren 7 gündür.

İcra mahkemesi ise 20 gün içinde duruşma gerçekleştirir. İhaleye fesat karıştırma, ihaleye katılacak olanları engelleme, ihalenin yapılacağı mülke ilişkin bilgilerin gizli tutulması gibi sebeplerle ihalenin feshi davası açılıyor.

Genelde icra daireleri usulsüzlük yapılmaması için titiz davranırlar.

İHALEDE SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

İhale açılmadan önce evin rayiç bedelinin değerlemesi yapılır. Örnek olarak 380 bin liralık rayici olan daire 198 bin liradan ihaleye açılır.

İlk ihalede evin muhammen bedelinden yüzde 50 düşük teklif gelirse satış yapılmaz ve ihale ikinci defa 10 gün sonra aynı icra dairesi tarafından tekrarlanır.

Evin yüzde 50 muhammen bedelinin üstünde teklif veren ihaleyi kazanır. Bu durumla karşılaşılmaması için icra daireleri genelde evlerin yüzde 50’sinin çok az üzerinde fiyatlardan ihaleyi açarlar.

İCRA DAİRESİNE ÖDEME YAPILIR MI?

İcra ihalelerinde, malı satın alan kişi satış bedeli dışında ihale bedeli üzerinden KDV ile damga vergisi ve tellaliye benzeri giderleri de ödemek zorunda. Tüm bunların yanında tapu masraflarını da ihaleyi kazanan ödüyor.

OTOMATİK TEKLİF TANIMLAMAK MÜMKÜN

İcra dairesine gitmeden de ihaleye katılabiliyorsunuz. UYAP sisteminde otomatik teklif verme seçeneğini kullanırsanız ihaleye gitmeden ihaleye girebilirsiniz.

Örnek olarak 250 bin liradan açılan ihalede 300 bin liraya kadar otomatik teklif seçeneğini açarsanız ihale 275 bin lirada bitse bile siz 276 bin lira ödeyerek satın almayı gerçekleştirebilirsiniz.

UYAP’IN SİTESİ NASIL KULLANILIR?

UYAP’ın e-satış sistemine ücretsiz üye olduktan sonra taşınır, taşınmaz, taşıt gibi seçenekleri seçip istenilen adreslerde ya da istenilen özelliklerdeki taşınmazlara bakılabilir. İhaleye ilişkin tüm bilgileri detaylarına bakarak görüntülenebiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
nusret bozkurt
nusret bozkurt - 1 yıl Önce

merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama uyap'a üye olmak neredeyse imkansız, başaramıyorum, yardımcı olabilirmisiniz* çok selamlar