banner53

İcradan Ev Almak Karlı mı?

Borcu ödenmeyerek bankalara geçen konutlar ihaleler düzenlenerek satışa sunuluyor. İcradan satışa sunulan evler ile normal evler arasında nerede ise yüzde 50 oranında büyük bir fiyat farkı bulunuyor. 

İcradan Ev Almak Karlı mı?

İcra yöntemiyle satışa çıkarılan ev, araba, arsa, dükkan, tarla gibi bazı taşınmazlar ve araçlar değerinin altında bir fiyata satıldığı için yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Bu gayrimenkullerin satışı için düzenlenen ihalelere herkes katılım gösterebiliyor. Kamu bankalarının başlattığı düşük faizli konut kredisi faiz oranlarıyla birçok kişi ev sahibi oldu.

Kampanya konut taleplerini harekete geçirdi. Hem ucuza konut sahibi olmak isteyen birçok kişi icradan satılan evlere yoğunlaştı. 

İcralık Gayrimenkullerde En Büyük Avantaj Düşük Fiyatlı Olması...

Bu sebeple icradan satılan mülkler büyük bir önem taşıyor. Satılan gayrimenkullerde yüzde 50'lik ucuz fiyat oranı teklif toplama döneminde kapansa da yine de en az yüzde 20 fiyat avantajı ile konut sahibi olunabiliyor. 500 bin liralık konut, icra ihalesinde 300 bin liraya satılabiliyor. 

Krediyle İcradan Ev Alır mı?

İcradan satılık evlere bankalar, ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilmesi ihtimalini dikkate alarak kredi vermek istemiyor. 

İcradan satış ihalelerinde verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak olması gerekmekte.

3 Yıl Satış Yasağı

İcradan alınan konutların ticarete konu olmaması için vergi şartı hayata geçirildi. İhale tarihinden itibaren 3 yıl içinde satış yapılırsa Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödenecek. 

İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap adresinde yer alıyor. 

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabiliyor. İhaleye katılmadan önce teminat tutarının yatırılması gerekiyor. 

Dikkat Edilecek Noktalar

İhalenin şartnamesi ihaleye katılacaklar tarafından iyice okunmalı ve anlaşılmalı. 

Satışa konu olan mülk, 'Hisseli konut mu?', 'Şerh var mı?' bunlara dikkat edilmeli. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER