İbrahim Kahveci: Evler Boş Kalacak

Son zamanlarda kiralık ev bulmak giderek zorlaşırken, dikkat çekici bir açıklama yapan Ekonomist İbrahim Kahveci, "Konut balonunu kimse şişirmesin. Evler bomboş kalacak" dedi.

İbrahim Kahveci: Evler Boş Kalacak

Pandemiye rağmen kiralık konut fiyatlarındaki artış dikkat çekmeye devam ediyor.  

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kiralık konut bulmak giderek zorlaşırken, mevcut kiralık evlerse cep yakıyor.

Evler Boş Kalacak

Özellikle İstanbul'da daha önce 2 bin liraya kiralanan evlerin kira fiyatı 5 ila 6 bin lira arasına yükselmesi dikkat çekiyor.

Sektör temsilcileri konut sektörünün darboğazda olduğunu dile getiriyor. Kiralık ev stoku giderek azalırken, Kahveci'den dikkat çeken bir çıkış geldi.

Kahveci, "Konut balonunu kimse şişirmesin, konut işi bitti. Nüfus giderek azalacak evler boş kalacak" dedi.

Türkiye'nin Yeni Konuta İhtiyacı Yok  

TV5 ekranlarında soruları yanıtlayan İbrahim Kahveci, Türkiye nüfusu reel olarak gerilemeye başladığını dile getirdi. 

Türkiye'nin konut ihtiyacının olmadığını Kahveci şu şekilde anlattı: "Yeni doğanlar karşısında ölüm oranlarının az oluşu, nüfusun görünüşte arttığı gösteriyor ancak Türkiye'nin nüfusu gerçekte geriliyor.

Bir daha 2.1 nüfus artışını görmemiz çok zor. Bu ne demek biliyor musunuz? 10 - 15 yıl sonra evler bomboş kalacak. Türkiye nüfusu reel olarak gerilemeye başladı. 2017'den beri nüfus geriliyor.

Özellikle orta kuşak yaşlanıp hayatını kaybetmeye başladığı zaman 10 - 15 yıl sonra özellikle İstanbul'da konutlar bomboş kalacak. Konut şişirme bir iştir, hiçbir geleceği yok.

İstanbul'un eski kenar semtlerinin bomboş kaldığını göreceğiz. Aile başına 1,7 çocuk oranı demek nüfusun azaldığının başlıca göstergesidir.

Türkiye'de ortalama olarak günde 10 bine yakın vefat var. Konut balonunu kimse şişirmesin. Türkiye'nin konut ihtiyacı yoktur. Yeni konut yapmaya da gerek yoktur.

Mevcut konutlar ihtiyacı karşılayacaktır. Yapılan konutlar boşuna olacaktır." 

Milli Gazete

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 07:55
YORUM EKLE