banner53

Hobi Bahçelerine Ne Olacak? Hobi Bahçeleri Yıkılacak mı?

Yasa teklifinde hobi bahçelerinin tümüyle yıkılmasına ilişkin bir düzenleme yok. Verimli tarım arazilerine kurulan hobi bahçeleri ile ilgili cezai yaptırımlar var. Teklif bu haliyle Meclis’te kabul edilirse, verimli tarım arazilerine kurulan ve yasal olmayan hobi bahçeleri ile ilgili yıkım söz konusu olabilir...

Hobi Bahçelerine Ne Olacak? Hobi Bahçeleri Yıkılacak mı?

Ülkenin gündemine giren hobi bahçeleri ile ilgili yeni yasal düzenlemeleri de kapsayan “Torba Yasa” teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

“Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun” adıyla Meclis’e sunulan “Torba Yasa” teklifi ile daha önce büyük bölümü yine AK Parti hükümetlerince çıkarılan birçok yasada değişiklikler yapılması öngörülüyor.

Yasa teklifi, tarım, gıda ve ormancılıkta uygulanan yanlış politikaların, çıkarılan yasaların uygulanmamasının da itirafı niteliğinde. Yasalar çıkarılmış ama uygulanmamış.

Yanlışlıklara göz yumulmuş veya o dönemde yapılan eleştiriler, uyarılar dikkate alınmamış. Şimdi torba yasa teklifi ile “pardon” denilerek yeni düzenlemeler yapılmak isteniyor.

Yasa var, uygulayan yok

Örnek vermek gerekirse, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası 2005 yılında kabul edildi. 2014 yılında bu yasayı değiştiren 6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasasında Değişiklik Kanunu adıyla yeni bir yasa kabul edildi.

Bu iki yasada toprak koruma ve arazi kullanımı ile ilgili önemli düzenlemeler var. Bu yasalar uygulansa bugün sorun haline gelen verimli tarım arazileri üzerindeki sanayi, enerji, konut, turizm, madencilik ve hobi bahçeleri gibi yapılaşmalar olmazdı. Tarım topraklarının amaç dışı kullanılması belli oranda da olsa önlenebilirdi.

Yasalar uygulanmadığı gibi, devletin yaptırdığı köprü, yol ve diğer altyapı yatırımları için zeytin başta olmak üzere milyonlarca ağaç kesildi, kesilmeye devam ediliyor.

Otoyollar nedense verimli tarım arazilerinden, ovalardan geçiriliyor. Resmi Gazete’de hemen her gün enerji, yol, köprü için acele kamulaştırma kararları yayımlanarak tarım arazileri amaç dışı kullanıma açılıyor.

Çıkarılan yasalar uygulanmadığı için yapılaşmaya, sanayi, turizm, enerji, madencilik yatırımlarına, hobi bahçelerine göz yumuldu.

Şimdi tarım topraklarını korumak için yine yasa çıkarılıyor. Hobi bahçeleri ile ilgili cezalar getiriliyor. Verimli tarım arazilerine kurulan hobi bahçelerinin yıkılması öngörülüyor. Tarım arazilerinin bölünmesi önlenmeye çalışılıyor.

Tarım toprakları işgalden kurtarılmalı

Hobi bahçeleri konusunda gösterilen hassasiyet diğer tesisler, konutlar için de gösterilmeli. Özellikle Ege Bölgesi’nde verimli tarım arazilerine kurulan ve birçoğu da kaçak olan jeotermal enerji santralleri var. Kurulduğu alan tarım arazisi.

Tesisten çıkan buhar, ağır metaller tarım ürünlerine büyük zarar veriyor. Türkiye’nin dünyada üretiminde ve ihracatında birinci olduğu Ege inciri tehdit altında, bunlara neden izin veriliyor?

Türkiye’nin en verimli ovaları sanayi ve konut işgali altında... Ovalarda tarım ürünleri yerine beton yapılar boy gösteriyor. Onlara yönelik bir çalışma neden yapılmıyor?

Koruma altına alınan ve bir çivi bile çakılamaz denilen ovalara termik santral kurulması girişimleri var. Bunlara neden izin veriliyor?

Tarım arazilerine kurulan hobi bahçelerini yıkmak için gösterilen çabanın sanayi, konut, enerji, madencilik, altyapı tesislerinin kaldırılması, bundan sonra izin verilmemesi için de gösterilmeli.

Yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken bunlarda dahil edilmeli. Sadece hobi bahçelerini yıkmakla olmaz.

Hobi bahçelerine karşı mıyım?

Yeri gelmişken hobi bahçelerine ilişkin görüşlerimi de paylaşmak isterim. Hobi bahçeciliğine, kent tarımına kesinlikle karşı değilim. Verimli tarım arazilerine kurulmasına karşıyım.

Bu nedenle geçen haftaki yazımda Almanya örneğini uzun uzun anlattım. Hobi bahçesi kentsel alanlarda olur. Belediyelere, kamuya ait kentsel alanlar rant yerine bu amaçla kullanılmalı. Verimli tarım arazilerinde, ovalarda hobi bahçesi olmaz.

Meyve ağaçları kesilerek, orman yok edilerek hobi bahçesi kurulmaz. Hobi bahçesi konut değildir. Yazlık değildir. Adı üzerinde, hobi amaçlıdır ve üretim yapılır. Hobi bahçesinde ticari amaçla üretim olmamalı. Bu bahçelerde tarım zehirleri kullanılmaz. Üretilen ürünler satılmaz.

Kentte yaşayanların tarıma, üretime olan özlemlerini giderecekleri, kendi ihtiyacı olan sebzeyi, meyveyi üretecekleri bir alan olmalıdır.

Hobi bahçesi emlakçıların rant alanı değildir, olmamalıdır. Hobi bahçesi yatırım aracı değildir. Havuzlu, otoparklı hobi bahçesi olmaz.

Yıllardır tarım için üretim için çırpınan, yazan bir gazeteci olarak hobi bahçelerinin verimli tarım topraklarına yapılmasına kesinlikle karşıyım. Bu arazilere sanayi, enerji, madencilik, otoyol, köprü, termik santral, turistik tesis ve benzeri yapılaşmalara da karşıyım. Kesinlikle izin verilmemeli. Kaçak olanlar derhal yıkılmalı.

Özetle, tarım arazilerine kurulacak her türlü yapılaşmaya, işgale, gaspa karşı durmak insanlık görevidir. Kızılderili atasözünde ifade edildiği gibi “Yeryüzü atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Milletin vekilleri de bu anlayışla bu yasa teklifine bakarsa ülke yararına, insanlık adına olumlu bir iş yapmış olurlar.

Hobi bahçelerinin hepsi yıkılacak mı?

Kamuoyunda hobi bahçelerinin tümünün yıkılacağı algısı var. Hobi bahçesi sahipleri büyük bir tedirginlik içerisinde. Her gün telefonla arıyor, mesaj yazıyorlar. Tek endişeleri sahip oldukları hobi bahçesinin yıkılması. “Madem yıkılacaktı neden izin verdiler?», «İmar Barışı’ndan neden yararlanılmasına izin verildi?” gibi sorular soruyorlar.

Yasa teklifinde hobi bahçelerinin tümüyle yıkılmasına ilişkin bir düzenleme yok. Verimli tarım arazilerine kurulan hobi bahçeleri ile ilgili cezai yaptırımlar var. Teklif bu haliyle Meclis’te kabul edilirse, verimli tarım arazilerine kurulan ve yasal olmayan hobi bahçeleri ile ilgili yıkım söz konusu olabilir.

Geçen hafta “Hobi bahçeleri fobi bahçesine dönüşmesin” ve “Hobi bahçeleri yıkılacak mı?” başlığı ile tamamen bilgiye dayalı iki yazı yazdım.

Bugüne kadar yasalara rağmen tarım arazilerinde hobi bahçeleri kurulmasına neden izin verildiğini, imar barışı ile neden af edildiğini ayrıntılı olarak yazdım. Almanya örneğini vererek hobi bahçeciliğinin nasıl yapılması gerektiğini uzun uzun anlattım.

Çok olumlu tepkiler geldi. Sahip olduğu hobi bahçesinin yıkılacağı endişesi ile yazdıklarımı okumadan hobi bahçelerine tamamen karşı olduğumu düşünenler de oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Lee
Mustafa Lee - 7 ay Önce

Holdingler 100lerce dönüm arazi topluyor. Zenginler 10larca dönüm arazi topluyor. İnanmazsanız araştırın görün. Senelerce unutuyorlar. Belki seneler sonra imar gelince ihya olacaklar. Unuttukları arazileri satıp daha da zengin olacaklar. Bunlar tarım için mi topluyorlar sanıyorsunuz? Fakirin umudu ile oynuyorsunuz.

H. Bozkurt
H. Bozkurt - 7 ay Önce

Konu ile ilgili üç sorum var 1. tarım arazilerine sadece hobi bahçeleri mi zarar veriyor, tarım arazileri üzerine başka da yapılar var mıdır, tüm bunlar ile ilgili fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Neden hobi bahçeleri hedef seçilmiştir? İkincisi; yıkım düşünülen hobi bahçeleri ülkemizde ne kadar ekonomik değere sahiptir, yıkılırlarsa milli servet de diyebileceğimiz bu kayıp ne olur? Üçüncüsü; Bu yıkım ile buraların ne kadarı tarım arazisine dönüşecek? Kişisel mülkler ellerinden alınıp da tarım yapanlara mı verilecek?

Af
Af - 7 ay Önce

Yıkılacaktı niye yapılmasına göz yumuldu. Çıkarılan imar barışı yasası net ve tam olarak tekrar çıkarılmalı çıkarılan yasa Uygulayıcıların inisiyatifine bırakılmış durumda. Bazılarına bazı illerde girersin Başka bir kişi iptal ediyor karmaşa. Birde Para yatıranlar cezalandırılıyor hiç İmar barışına baş vurmayanlar gayet rahat hiç bir şey diyen yok yeni yapmaya devam.Böyle bir adalet olmaz. selam ve sevgiler

Ahmet er
Ahmet er @Af - 4 ay Önce

Kardeşim alan insanlar şehrin stresinden kaçmaya yer almışlar insanları tarıma ve yetiştiriciliğe özendiriliyor verimsiz kayalık arazilere taşıma toprakla yapılan HOBİ bahçesinin kime ne zararı var insanlar yiyeceği sebzeyi kışlığını kendileri üretiyorlar bundan daha iyi ne olabilirki tamam verimli arazilere herkez karşı insanlar stresten kurtulmak için HOBİ bahçesi almış siz iyice strese soktunuz yok yıkılacak yok eski haline gelecek diye bırakın insanları yasalarlarla kanunla boğayı parası olsa zaten gömer 1 milyonu villa yaptırır kendine yok kardeşim yokk yok ülkenin yüzde 70 i fakir fakir

kemal okur
kemal okur - 7 ay Önce

bu ülkede binlerce kaçak villa depo fabrika varken ve ormanlarımız yabancı şirketler tarafından altın aramak binlerce ağaç kesilip ormanlarımız talan edilirken neden bukadar duyarlı olmuyorsunuzda neden dar gelirli halkın kendi organik sebzesini meyvesini yetiştirmesini karşı çıkıyorsunuz neden rahatsız oluyorsunuz bırakın insanlar doğayla içiçe yaşasın sağlıklı kalsın

Mahmut
Mahmut @kemal okur - 5 ay Önce

Tarlaları böldüren sizlersiniz hobi bahçesine ev için para alan sizlersiniz şimdi yıkacaz geçeksiniz o işi bu devran böyle gitmez zamanında göz yummasaydınız bağış altında para toplamasaydınız milleten al parayı sonra yıkım var ne güzel bir dünya bu .

Ahmet öz
Ahmet öz - 7 ay Önce

Pursaklar belediyesi bağış adı altında para alıp, hobi evine izin verdiler, şimdi 3 maymunu oynuyorlar.

Servet coşkun
Servet coşkun - 7 ay Önce

Tarım arazileri yabancı yatırımcılara peş kaş çekilirken hava alanları oto yollar yapılırken kanal İstanbul projesi hazırlanırken ne amaclandı acaba bu alanları yapılaşmaya açmak değilmi amaç tarım alanlarını hobi bahcelerimi yok ediyor hava alanının çevresinde fuar merkezleri oteller alış veriş merkezleri yaşam alanları kurulmayacakmı kanal istanbul çevresinde yapıya izin verilmeyecekmi mesele hobi bahçelerini yıkmaksa yıksınlar ama tarım arazisini yok ediyorlar bahanesinin arkasına saklanmasınlar.

Servet coşkun
Servet coşkun - 7 ay Önce

Malesef ülkemizim kanayan yarası imar sorunu tarıma çiftçiliğe önem veriyoruz teşvik veriyoruz diyorlar ama köylerde imar yok köylü genci evleniyor ev ev yapmak yasak ne yapacak şehre göçe zorlanıyor sonra gel çiftçilik yap adam kendine bir ev yapmaya kalkar tarım arazisine ev yaptın yıkıcam önce şu saçma imar yasası değişsin köylerin belli çevrelerine imar verilsin tarım arazileri korunsun güneş enerjileriyle doldurulmasın tarıma el verişsiz alanlarda imara açılsın yani anlamadığım şey bizim ülkemizde yerleşim olmadan neden imar cıkmaz kaçak yapılarla önce insanlar belediyelerce sömürülür sonra imar cıkarılarak tekrar sömürülür sonra çarpık saçma sapan kentleşme ben burdan şunu söylemek istiyorum hiç bir hükümetin hiç bir bakanlığın hobi bahcelerini veya kaçak yapılaşmayı yıkmaya güçü yetmez yapamazlar her seçim döneminde göz yumdukları bu yapıları yıkacak ne yürekleri var nede cesaretleri

TOLGA KAAN
TOLGA KAAN - 7 ay Önce

ACİLEN HEPSİ YIKILMALI..........NE DOĞA BIRAKTINIZ NE ORMAN NE ÇEVRE ....ALAN APTALMI KAÇAK YERLERİ ALIYORLAR....KİMSE SAFA YATMASIN ACİLEN YIKILSIN ..BEN GÖRDÜMMÜ ŞİKAYET EDİYORUM..

Rivcujvv
Rivcujvv @TOLGA KAAN - 3 ay Önce

Değerli ziyaretçi; küfür ve hakaret içerikli yorumlar yayınlanmamaktadır.

Salim
Salim @TOLGA KAAN - 3 ay Önce

Kaçak dikilen gökdelenleri de şikayet ediyor musun ?

sercan yetkin
sercan yetkin @TOLGA KAAN - 5 ay Önce

Bu sizin egonuz öyle ise , demek sizde yok o yüzden yediremeyip şikayet ediyorsunuz. Ben 2500 adet agaç yetiştiriyorum. Kendi tarlam kendi yerim. Madem satmasınlar bana , tapu daireleri ana bana günü hala.


SIRADAKİ HABER