banner53

Hobi Bahçeleri ile İlgili Düzenleme Meclis'te

Tarım ve ormancılıkla ilgili düzenlemeler içeren hobi bahçelerinin tarım alanlarına verdiği zararların önüne geçilmesi, gıdada taklit ve tağşiş yapanların üretimden men edilmesinden hapis cezasına kadar yaptırımların artırılmasını öngören yasa teklifi Meclis’e sunuldu.

Hobi Bahçeleri ile İlgili Düzenleme Meclis'te

34 maddelik yasa teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, birinci sınıf tarım arazileri üzerine hiçbir izin almadan yapılan hobi bahçelerinin sayısında son dönemde önemli bir artış yaşandığını belirterek, tarım arazilerini tahrip eden bu yapılar için yeni yaptırımlar getirdiklerini belirtti.

HOBİ BAHÇESİ ALIRKEN DİKKAT

“Vatandaşlarımıza sesleniyorum; hobi bahçesi adı altında izinsiz, ruhsatsız, plansız programsız herhangi bir yapı almamaları konusunda özellikle uyarıyoruz” diyen Muş, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılan bu yapılarla ilgili 1.000 liradan az olmamak üzere her metrekare için 10 lira para cezası kesileceğini belirtti.

Bu yapılardaki aykırılıkların giderilmemesi ve tarım toprağının eski haline getirilmemesi halinde 2 aylık beklemeden sonra bu cezaların 3 kat artırılarak uygulanacağını ve bunların yıkımı için belediye ve il özel idarelerini devreye gireceğini söyledi.

Tarım Bakanlığı tarafından büyük oba olarak adlandırılan ve tescil edilen yerlerde hobi bahçelerinin kurulması halinde cezaların 2 katı olarak uygulanacağını belirtti.

Teklifle ormanların korunmasına dönük düzenlemelerin de yer aldığını belirten Muş, sahipli arazilerde izin alınmadan yapılan ağaç kesiminde 308 lira olan para cezasının 5 metreküpe kadar yapılan izinsiz kesimlerde 500 lira bundan sonraki her metreküp için 100 lira para cezası uygulanacağını kaydetti.

YASA TEKLİFİNDE YER ALAN BAZI DÜZENLEMELER

Yasa teklifi ile saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende alkollü içki satışına ilişkin idari para cezası artırılarak 65 bin liradan 320 bin liraya kadar çıkacak. 18 yaş altına alkol satış yasağını 5 yıl içinde üçüncü defa ihlal edenin satış belgesinin iptal edilerek 2 yıl faaliyetten men edilecek.

- Sahipli arazilerde ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırma yapılması teşvik edilecek.

- Bozuk orman alanlarında fidanlıklar kurulması mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştirilerek işlenmesi amacıyla tesis kurulmasına izin verilecek.

- Şeker piyasasında denetimin artırılmasına dönük olarak şirket ve fabrikalar dışında kalan şeker piyasasında faaliyet göstererek şekeri hammadde olarak kullanan veya ticari faaliyetini yapan gerçek ve tüzel kişilerin denetiminin yapılmasına ilişkin düzenleme yapılacak. Bakanlığın şeker piyasasında yaptığı denetimlerde yanlış eksik bilgi verenlere dönük idari para cezaları yeniden düzenlenecek.

- Gıdada taklit ve tağşiş yapanların ürettikleri bu ürünler masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecek. Bu gıdaları üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecilerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin günden beş bin güne kadar adli para cezası verilecek. Fiilin 3 yıl içinde tekrarlanması durumunda gıdayı üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecisi 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edilecek. Gerçeğe aykırı yayın yapan kişilere 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan Yildiź
Erkan Yildiź - 19 saat Önce

Yıkılsın şu hobi bahceleri her tarafta mantar gibi çıktı.

SIRADAKİ HABER