Hedef: Çevreye Duyarlı Sanayileşme ve Şehirleşme

Deniz ve havzaların kirlilik alanlarının online izlendiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Online izlediğimiz tesislerin sayısını da artıracağız. İnşallah 2023 yılına geldiğimizde tüm deniz ve havzalarımızı izleyecek duruma geleceğiz." dedi.

Hedef: Çevreye Duyarlı Sanayileşme ve Şehirleşme

MURAT KURUM BAKANLIK ÇALIŞANLARIYLA İFTAR YAPTI

Kurum, bakanlık çalışanlarıyla bir araya geldiği iftar programında, çevreyi kirleten hiçbir üretim modeline müsamaha göstermediklerini söyledi.

Çevre konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine gideceklerini belirten Kurum, "Ülke mekansal strateji planının çalışmalarını başlattık ve yıl sonu itibarıyla da büyük bir yol katetmiş olacağız. 2023'e kadar tüm illerimizin mekansal planları hazırlanmış olacak. Tüm yatırımlarımız bu planlar çerçevesinde hayata geçirilecek, çevreye duyarlı sanayileşmenin ve şehirleşmenin önünü sonuna kadar açacağız." diye konuştu.

Hedef: Çevreye Duyarlı Sanayileşme ve Şehirleşme

SIFIR ATIK PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, sıfır atık projesiyle Türkiye'nin geleceğini şekillendirmeye başladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Atıktan tasarruf etme kültürümüzü artık evlerimize yerleştireceğiz. 2023 yılında sıfır atık projesiyle yıllık 20 milyar lira tasarruf elde edeceğiz ve 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlayacağız. Bu anlamda sıfır atık projesiyle çok yol katettik. Bu yolla birlikte de yönetmeliğimizi yayımlayacağız. Yönetmelik çerçevesinde de 2023 yılına kadar kademe kademe bütün belediyelerimiz bu projeye geçmiş olacak. Çevremizi doğamızı daha iyi koruyacağız."

2023'E KADAR 3 BİN KİLOMETRE BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU

Türkiye'nin dört bir yanında, bisiklet ve yürüyüş yol ağları projeleri olduğuna işaret eden Kurum, "Bakanlık olarak çalışıyoruz. Hedefimiz, 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu, 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu, 60 kilometre çevre dostu sokak ve 60 bin metrekarede gürültü bariyeri projemiz var. Bu projeleri de hızla sizlerle yapacağız." ifadelerini kullandı.

HEDEF MAVİ BAYRAKTA DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

Kirlilikle mücadelenin de sürdüğüne değinen Kurum, "Deniz ve havzalarımızın kirlilik alanlarını online izliyoruz. Online izlediğimiz tesislerin sayısını da artıracağız. İnşallah 2023 yılına geldiğimizde tüm deniz ve havzalarımızı izleyecek duruma geleceğiz. Mavi bayraklı plajda dünya birincisi olması hedefiyle kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Korunan doğal alanların yüzölçümünü 2,5 kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkaracaklarını dile getiren Kurum, bunun çevre ve doğanın korunmasında önemli bir proje olacağını vurguladı.

Yeniden faaliyete geçirdikleri Emlak Bankası ile sektöre finansal çözümler üreteceklerini, yerel üretimi destekleyerek sürdürülebilir büyümeye hizmet edeceklerini aktaran Kurum, yeni yurt dışı teşkilatıyla da çevre ve şehircilikte uluslararası alanda daha etkili olmayı hedeflediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 08:22

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER