Hangi Gerekçelerle Kiracıya İhtarname Gönderilir?

Borçlar Kanunu, kiracı ve ev sahiplerinin haklarını düzenler. Buna göre göre kiracı ödemesi düzenli bir şekilde yapmalıdır. Ödemesini geciktiren kiracı için ev sahibinin sözleşmeyi feshetme hakkı bulunur.

Hangi Gerekçelerle Kiracıya İhtarname Gönderilir?

Kiracıya Ne Kadar Süre Tanınır?

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir.

Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

Tahliye için Geçerli Nedenler

Kiracı menfaatini koruyan yasalar gereğiyle kiracının evden çıkarılması için ev sahibinin “Çık.” demesi yeterli gelmiyor.

Kiracının evden çıkması için yasalarda yer alan tahliye nedenlerinden bir gerekçe sunulması gerekiyor.

Bu gerekçeler; kiracının kirayı ödememesi sonucunda icra takibi, gayrimenkul tadilatı, ev sahibinin eve ihtiyaç duyması, evin el değiştirmesi gibi nedenler olarak sunuluyor.

Kira kontratında yer alan tarihlerde kira ödenmediği vb. durumlarda ev sahibi ihtarda bulunabiliyor. Bir kira yılında iki haklı ihtar alan kiracı için de tahliye durumu söz konusu oluyor.

Bunun yanı sıra imzalanan kira kontratının dolması neticesinde de fuzuli yer işgalinden ötürü kiracıyı tahliye hakkı doğuyor.

İhtarname Süresi

Sayılan gerekçelerden en az biri gerçekleşiyorsa, sözleşme süresi bitmese bile kiracının yasal olarak evden çıkmaması için hiçbir gerekçe kalmıyor.

Kira sözleşmesinde tahliye taahhüdü dahi bulunsa kiracı ile ev sahibi arasında zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bu gibi durumlarda ilk aşama yasal yollara başvurmak oluyor.

Öncelikli olarak gerekli belgeler eşliğinden noter onaylı bir ihtarname ile kiracıya tahliye için süre tanınıyor. Noterden gelen bu ihtarnameyle kiracıya durumun ciddiyeti de sunulmuş oluyor.

Bu süre, durumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Kiracı adına çıkan bu ihtarname, sözleşmenin feshedildiğini belirten resmi bir uyarı niteliği taşıyor.

İhtarnamenin kiracıya, tahliye talep edilen tarihten bir ay önce kadar ulaştırılması gerekiyor.

Verilen tarihe rağmen evi boşaltmayan kiracıya tahliye davası açılarak “tahliye kararı” çıkartılabiliyor.

Kiracı Çıkmazsa

İhtarnamenin ardından belirtilen süreye rağmen kiracı evden çıkmazsa bu durumda devreye mahkeme giriyor.

Mal sahibi, kiracıya “tahliye davası” açabiliyor. Tahliye davası, kiraya veren kişiden kaynaklanan sebepler ve kiracıdan kaynaklanan sebepler şeklinde ki farklı başlıkla açılıyor.

Kira sözleşmesinin bitmesine rağmen evden çıkmayan kiracılara direkt dava açılırken tahliye taahhüdü imzalayıp olası durumda evden çıkmayan kiracılar için ilk yol, ihtarname süreci oluyor.

Açılan davada şartlar yeniden incelenerek durumun tahliye için uygun olup olmadığına bakılıyor.

Dava sonucunda eğer sözleşme hâlâ devam ediyorsa feshediliyor ve resmî olarak tahliye kararı çıkartılıyor. Sözleşmenin zaten bittiği davalarda direkt olarak tahliye kararı veriliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuran
Nuran - 1 ay Önce

Isyerinde kiraciyim iflas ettim pandemiden dolayi ondan once dukkanda lagim tasti kullanikamaz hale geldi mal sahibini kac aramama ragmengelip dukkanina bakmadi.bu benden kaynakli bit olay degil ust katlardan Ben giriste oldugum icin benim etkiledi .is yapamaz oldum 6 aydir Kira oduyemiyorum bu arada Kira kontratida yok.mal sahibi dukkani bosalt ve gecmis kirani ode diyor yoksa yasal yola basvuracam .bu durumda yasal yola basvurabilirmi cvp verirseniz memnun olucam

EMLAK GÜNDEMİ: Her ne kadar pandemi gerekçesi ile iş yerleri kapalıda olsa bu dönem için kira ödenmemesi bir durum yok. Kiracı har hâlükârda kira borcunu ödemek zorunda. Ancak gayrimenkul sahibi zorunlu tadilatları yaptırmıyorsa kiracı bu tadilatı yaptırıp kiradan düşebiliyor.

SAADET
SAADET - 2 gün Önce

Kirami düzenli ödediğim halde ev sahibi sözleşme bitimine üç ay kala noterden ihtarname gonderdi ihtarnamede ses gürültüden dolayı çıkarmak istediğini yazıyodu bize ilk evimden çıkın çünkü satıcam demişti ihtarnamade evi saticagina dair bi bilgi yoktu evde sadece 7 ay oturduk 3 ay sonra bizi hemen çıkarabilirmi maddi durumumuz iyi olmadığı için çıkacak durumuz ve avukata verecek paramiz

EMLAK GÜNDEMİ: Bu kiracıyı çıkarmak için yeterli bir gerekçe değil. Çıkmanıza, ihtarnameyi dikkate almanıza gerek yok. Çıkmanızda ısrarcı ise çekinmeden dava açmasını ısrarla isteyiniz.