banner53

Hakan Akdoğan: 2021'in En Gözde Yatırım Aracı Gayrimenkul Olacak

Pandemi, 2020 yılında gayrimenkul sektörünü de şekillendirdi. Ofislere ilgi düştü, bahçeli evlere talep arttı. 2020 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen en iyi yatırım aracı olmayı sürdüren gayrimenkulün 2021 yılında da gözde olması bekleniyor.

Hakan Akdoğan: 2021'in En Gözde Yatırım Aracı Gayrimenkul Olacak

2020’de gerçekleşen değişimleri masaya yatıran Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle tüm düzenimiz değişti. Bu değişimde gayrimenkul sektörünün etkilenmemesi imkânsızdı. Özellikle evden çalışma modelleri ile ofis ihtiyaçlarındaki değişim ve dönüşüm yaşandı.

Büyük ofisler yerine daha küçük ofislere taşınanların sayısı arttı. Bazı firmalar ise ofislerden tamamen vazgeçti. Öte yandan evde geçirilen vaktin artması nedeniyle bahçeli, teraslı evlere ilgi arttı. Artık metrekaresi daha büyük evler tercih edilirken çalışma odası da isteniyor. Ayrıca bu durum iç göçü de etkiledi”  şeklinde konuştu.

‘Dijital dönüşüm yaşandı’

Koronavirüs salgısı sonrası yaşanan değişimlerden birinin de gayrimenkul danışmanlarının çalışma şekilleri olduğunu dile getiren Akdoğan, “Artık gayrimenkuller video, drone ve 360 sanal turlarla geziliyor. Görüşmeler online gerçekleştiriliyor.

Hatta tapu dairelerine gidilmeden web tapu uygulamasından tapu işlemlerinin yapılabilmesi gibi uygulamalar kullanılıyor. Bu uygulamalardan hem alıcılar hem satıcılar çok memnun. Pazarlama, satış ve yönetim aşamasında dijital dönüşümler gerçekleşmeye devam ediyor” dedi.

‘Değişmeyen tek şey’

Son dönemdeki döviz ve altındaki hareketliliğe rağmen gayrimenkulün en doğru yatırım aracı olduğuna değinen Akdoğan, “Örneğin 600 liraları zorlayan gram altın şu anda 450 lira seviyesinde. Gayrimenkulde ise kısa vadeli getiriler görülmese de özellikle bu sene enflasyon oranının çok daha üzerinde bir getiri sağladı. Bu nedenle bizler profesyonel emlak danışmanları olarak gayrimenkulü gerek yatırım gerekse kira getirisi için önermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER