Hacı Ali Taylan: Konut Fiyatlarındaki Artış Alıcıyı ve Emlakçıyı Mağdur Ediyor

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, "Mal sahipleri ve müteahhitler sürekli fiyat artırımına gidiyorlar. Anlaşma yapılan fiyat üzerinden pazarlık bozuluyor. Bu durum hem emlakçıyı hem de alıcıyı mağdur ediyor." dedi.

Hacı Ali Taylan: Konut Fiyatlarındaki Artış Alıcıyı ve Emlakçıyı Mağdur Ediyor

Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Haziran'da başlatılan düşük faizli konut kredisi uygulamasının inşaat sektörü açısından faydalı olduğunu söyledi.

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle gayrimenkule talebin yoğunlaştığını dile getiren Taylan, ayda 5 kişinin bakmak istediği bir gayrimenkulü şu anda günde 10 kişinin görmek istediğini anlattı.

Taylan, artan taleple gayrimenkul fiyatlarında da bir miktar yükselme olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim en büyük sıkıntımız, gayrimenkul fiyatlarının sürekli değişiyor olması. Mal sahipleri ve müteahhitler sürekli fiyat artırımına gidiyorlar. Anlaşma yapılan fiyat üzerinden pazarlık bozuluyor. Bu durum hem emlakçıyı hem de alıcıyı mağdur ediyor. Alıcılar da bu durumun sorumlusu olarak emlakçıları görüyor ki bu, meslektaşlarımı üzüyor."

"Stoklar bitince yeni inşaatlar başlayacak"

Piyasanın dengelenme sürecinde olduğunu ifade eden Taylan, fiyatlarda gerileme beklemediğini söyledi.

Taylan, talep artışıyla stokların tükenmeye başladığına dikkati çekerek, "Bu stoklar bitince yeni inşaatlar başlayacak. Yeni inşaatlar daha yüksek maliyetlerden yapılacağı için fiyatların da bir miktar daha yüksek olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

İnşaat sektöründe oluşan hareketliliğin başka sektörleri de etkilediğini belirten Taylan, yeni inşaatların başlamasının daha büyük bir hareketliliği beraberinde getireceğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dönemindeki normalleşme süreci kapsamında devreye alınan düşük maliyetli konut kredisinde başvuru sayısının 133 bini geçtiğini, 101 binin üzerinde vatandaşa yaklaşık 25 milyar liranın üzerinde kaynak tahsis edildiğini ifade etmişti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan asik
Hakan asik - 10 ay Önce

2 hafta önce evime logar tıkanıklığında dolayı geri tepti 6 kat 12 daire ben zemin kattayim evim sigortalı Exper geldi 13 bin küsur masraf çıkardı ama sigorta şirketi bu gibi zemin katta bulunanlara 1500 EUR muafiyet uygulamış yani elime gecicek para 580 TL olucakmis binamızda yönetici yok benimle beraber 3 daire mal sahibi diğerleri kiracı borç alarak evimin tadilatini yaptım sigorta şirketine güvenerek İski den logarimi değişmesini talep ettim onlarda değişti sorundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum kimseden yardım gelmedi nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmaliyim

EMLAK GÜNDEMİ: Binanızda yönetici olması zorunlu. Ayrıca logar yani ortak atık su gideri kaynaklı zararları tüm malikler üstlenir. Tüm zarar tek malike yüklenemez. Konuyla ilgili dava açabilirsiniz.

SIRADAKİ HABER