Gürültü Yapan İş Yeri Nereye Şikayet Edilir?

Gürültüye neden olan iş yeri hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait Alo 181 Gürültü Şikayet Hattı 7/24 aranabilir.

Gürültü Yapan İş Yeri Nereye Şikayet Edilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi Alo 181 2013 yılından bu yana 7/24 hizmet veriyor. Çevre, Kentsel Dönüşüm ve Tapu Kadastro uygulamaları hakkında bilgi veren hat aynı zamanda Bakanlığın mevzuat alanına ilişkin şikayetlerde vatandaşların sorunlarını ilgili kurumlara iletiyor.

Merkezden alınan bilgilerde şu açıklamalara yer verildi: ''Vatandaşlar bulundukları yerlerde gürültü eşik değerlerine uyulmadığına inanıyor ve rahatsız oluyorlarsa Alo 181'i aramalılar. Vatandaşların konuyla ilgili şikayet veya ihbarları kayıt altına alınıp ilgili kurumlara iletilerek sonucu yine şikayet sahibi vatandaşa aktarılıyor.''

Çağrı merkezine gelen ağırlıklı gürültü şikayetleri ile ilgili olarak şu açıklamaya yer verildi:

''Eğlence mekanlarındaki yüksek müziğin yanı sıra motorlu taşıt, demiryolu trafiği, sokak düğünü, inşaat makinesi sesleri, araç motorları, ramazan davulu, komşu gürültüsü şeklinde şikayetler geliyor.

Yaz aylarında tatil beldelerinde işletmelerden kaynaklanan gürültü şikayetlerinde artış görülüyor. Gürültü çevre kalitesini ve insan sağlığını olumsuz etkiler, bunun farkındayız.

Bakanlığımızın amacı,  insanlarımızı gürültüden uzak, sessiz ve sakin, daha huzurlu, sağlıklı, kaliteli bir çevrede yaşamalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır.'' 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 04:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER