Gurbetçiler Türkiye'den Ev Alma Yarışına Girdi

Frankfurt'ta düzenlenen Emlak ve İnşaat Fuarı’na katılan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, konut sahibi olmak için döviz kurundaki yükseklik, KDV istisnası ve uygun fiyat koşulları nedeniyle başta Antalya olmak üzere kıyı kentlerine büyük ilgi gösteriyor.

Gurbetçiler Türkiye'den Ev Alma Yarışına Girdi

YURT DIŞINDAKİ TÜRKLER KONUT ALMA YARIŞINA GİRDİ

MÜSİAD Hessen Şubesi’nin, Almanya’da bu yıl ikincisi düzenlenen İnşaat ve Emlak Fuarı’na katılan GYODER üyesi Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, yurt dışında yaşayan Türklerin,Türkiye’de konut sahibi olmaya yönelik ciddi bir talep oluşturduğunu söyledi.

Frankfurt’ta düzenlenen fuarda hem Antalya hem de Antalya’daki projelerinin tanıtımını yaptıklarını belirten Selman Özgün, firma standını Türkiye Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, MÜSİAD genel başkan ve yöneticilerinin ziyaret ettiğini kaydetti.

KONUT FİYATLARI UYGUN

Fuara özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ilgisinin büyük olduğuna işaret eden Selman Özgün, döviz kurundaki yükseklik, yabancı ülke vatandaşlarına olduğu gibi yurt dışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için de geçerli konutta KDV istinası nedeniyle talebin iyi olduğunu açıkladı. Özgün, Türkiye piyasasındaki ekonomik konjonktür nedeniyle konut fiyatlarının uygun olduğu düşüncesinin de konut sahibi olma isteğini artırdığını söyledi.

ANTALYA İLK SIRADA

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının kendi memleketlerinde konut sahibi olmaktan ziyade, özellikle Antalya’yı tercih ettiklerini belirten Özgün, Deniz, tarih ve yeşil dokusu ile turizmle birlikte yurt dışından birçok yabancı ülke vatandaşını da ağırlıyor olması ve ulaşım kolaylığı gibi değerleri, Antalya’da konut sahibi olma isteğini artırıyor" dedi.

EN ÇOK SORU VATANDAŞLIK KONUSUNDA

Fuara katılan yabancı ülke vatandaşları açısından da değerlendirmede bulunan Özgün, Daha çok Avrupa’da oturum izni olup Afganistan, Irak, Rusya gibi başka ülke vatandaşlarından, Türkiye’nin 250 bin dolar karşılığındaki konut alımı yapanlara sağladığı vatandaşlık hakkı konusunda çok soru aldık. Bu açıdan Türkiye dikkat çekiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 05:12
YORUM EKLE