Görkem Öğüt: Bahçeli ve Müstakil Konut Satışları İlk Sırada

Endeksa'nın hazırladığı rapora göre, en çok tercih edilen şehirlerin başında gelen Antalya’da konut metrekare satış fiyatı 2 bin 653 liraya yükseldi. Haziran sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 426 lira oldu.

Görkem Öğüt: Bahçeli ve Müstakil Konut Satışları İlk Sırada

Ortalama metrekare satış fiyatı 2.426 lira 

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa'nın 5 milyon veriyi analiz ederek hazırladığı rapora göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları yüzde 7,73 düştü, 2020'nin ilk 6 ayında ise yüzde 8,59 arttı.

Haziran sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 426 TL olarak kaydedildi. 

Antalya’da fiyatlar yüzde 11,89 artış gösterdi

Antalya’da ise 2019 yılında ilk 6 ayda yüzde 2,43 düşüş, 2020 yılında ise yüzde 11,89 artış yaşandı. Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı Antalya’da 2 bin 653 lira olarak kaydedildi.

Antalya’da en fazla değer kazanan ilçeler ise Kaş, Kemer, Serik, Alanya ve Konyaaltı; Bursa’da ise Gemlik, İznik, Osmangazi, Nilüfer ve Mudanya oldu. 

Bahçeli ve müstakil konutlar ilk sırada

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, şöyle konuştu:

“Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları Aralık 2018’de düşüşe geçmiş, devam eden düşüş eğrisi ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçmişti.

Aralık 2019’da Türkiye genelinde rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş, sektör 2020 yılına da çok iyi başlamıştı. Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayı ortalarından itibaren başta bahçeli ve müstakil ikincil konutlar olmak üzere konut talebinde artış görüldü.

Artan talep ile birlikte talep edilen konut satış fiyatında da artış görüldü, fakat pazarda bu artışı karşılayacak işlem olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmedi. 

Cazip kredi koşulları satışları artırdı

Pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri geçtiğimiz senenin oldukça altında gerçekleşti.

Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatı arttı.

2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,7 artarak 190 bin lira oldu.

Satışlarda 3 faktör etkili

Dolayısıyla tüm bu analizler ışığında 2020 yılının ilk 6 ayındaki satış fiyatı artışını temel olarak üç faktöre bağlayabiliriz; birincisi Eylül 2019 ayından itibaren zaten sektörün yükselme eğrisinde olması; ikincisi pandeminin hayat koşullarımızda yarattığı değişim sebebi ile yeni konut talebinin artması ve Haziran ayı başında duyurulan çok cazip konut kredisi kampanyası. 2020 yılının sektör açısından yükselişle kapanacağını öngörüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER