Görev Yapmayan Ya da Görevi Kötüye Kullanan Yönetici Nereye Şikayet Edilir?

Eğer bir site yöneticisi ile her geçen gün yaşadığınız sorunlar artıyorsa site yöneticisi nereye şikayet ve nasıl şikayet edilir bilmeniz gerekiyor.

Görev Yapmayan Ya da Görevi Kötüye Kullanan Yönetici Nereye Şikayet Edilir?

Her apartman veya site yöneticisinin belli sorumlulukları olduğu gibi, kat sahiplerinin de yönetime karşı belli sorumlulukları var.

Site ve apartman yöneticilerinin görevleri ve yaşadıkları zorluklar, yönetici oldukları sitenin büyüklüğüne göre farklılıklar gösterebiliyor.

Ancak bu sorumluluğun altına giren kişinin de görevlerini ve yükümlülüklerini zamanında ve doğru bir şekilde yerine getirmesi şart.

Özellikle genel kurul toplantıları ve periyodik olarak yapılan toplantılarda alınan kararların hepsini vaktinde yerine getirilmesi gerekiyor.

Pek tabii bu durumda tüm site sakinlerinin de aidatlarını zamanında ödemesi ve toplantılara katılıp söz haklarını kullanması bekleniyor.

Eğer söz hakkı sahibi olan kişiler haklarını kullanmayıp, bir de aidat ücretini geciktirirse yapılması planlanan işlemlerin gecikmesi haliyle söz konusu olabiliyor.

Ancak tüm apartman ve site sakinleri kendi yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen alınan kararlar yerine getirilmiyor ve sorun yaşanıyorsa, kanunen yöneticiyi şikayet etme hakkınız bulunuyor.

Yönetici Nereye Şikayet Edilir?

Site yöneticilerini şikayet etmeden önce bu konu ile alakalı ön bir çalışma yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Örneğin, bir site yöneticisinin görevleri hakkında az da olsa bir bilginizin olması şart.

En azından site yönetiminin neyi doğru veya neyi eksik yaptığını anlamak için yönetmeliklere ve kararlara hakim olmanız gerekiyor.

Eğer ki tüm bu konulara hakimseniz ve gerçekten yöneticinin işini iyi yapmadığını, kurallara uymadığını, tutulan defterlerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk olarak sorununuzu, şikayetinizi belli dönemlerde yapılan toplantılarda dile getirmeniz gerekiyor.

Bir diğer seçenek ise; apartmanın, sitenin ve yönetimin denetiminden sorumlu kişiler ile iletişime geçip yönetimin uyarılmasını sağlamak.

Tüm bunlar da sorunun giderilmesinde etkili olmadıysa, kat sahipleri ile anlaşıp olağanüstü genel kurul toplantısının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun sebebi; apartman ve site içerisindeki çoğunluk tarafından memnun olunmayan, zorluk çıkaran yöneticiyi seçim ile değiştirebiliyor oluşunuz.

Bu şekilde durumu site dahilinde kısa sürede ve sorun büyümeden halledebilirsiniz.Tüm bu seçenekler de kimi zaman işe yaramayabilir.

Bu durumda yapabileceğiniz bir şey daha var. Kanunlar içerisinde kat sahiplerine tanınan belli haklarınızı mahkemeye başvurarak da alabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda kalabalık şehirleşmeden ve büyük sitelerden dolayı bu tür sorunlar hızlı bir şekilde çözüme kavuşuyor.

Sulh Hukuk Mahkemesi'ne konu ile alakalı yapacağınız suç duyurusu son ve kesin bir çözüm olarak her zaman elinizin altında bulunuyor.

Milliyet Emlak

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 03:21
YORUM EKLE