banner53

Giriş (Zemin) Katta Oturmanın Dezavantajları Nelerdir?

Ekonomik olarak orta sınıfın alt tabakasında yer alan ailelerin ve ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla tercih ettikleri giriş kat daireler ev fiyatları göz önüne alındığında daha ekonomik fiyatlara satılıyor. Giriş kat dairelerin ekonomik olarak avantaj sağlıyor olması dezavantajları olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmamaktadır.

Giriş (Zemin) Katta Oturmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bir apartmanda yer alan daireler içinde en fazla sorun yaşayan ve sorunlara maruz kalan daire giriş kat dairelerdir.

Yaşanan sorunların başında aidat ücretleri ve asansör ücretleri gelir. Giriş kat daire içinde ikamet eden aileler merdivenleri kullanmadıkları halde merdiven temizliği için aidat ödemek zorunda, asansörü kullanmadıkları halde asansör servis ücreti ödemek zorundadırlar.

Giriş kat daireler asansör parası öde mi diye düşünüyorsanız asansör apartman içinde yer alan ve metrekare olarak evinizin payının bulunduğu bir alan olduğu için ödemeniz gerekecektir.

Hal böyle olunca apartman yöneticisi ile sürekli olarak bir aidat kavgası sürekli olarak devam eder.

Giriş kat dairelerin ekonomik sorunlar dışında yaşadıkları gürültü, rutubet, kapı zili çalınması gibi sorunlarda vardır.

Eğer sitenizde bir kapı görevliniz yoksa apartmana girmek isteyen ve kapı şifresini bilmeyen herkes en yakın daire olduğunuz için sizin kap zilinizi çalar. Bu durum gün içinde çok kez tekrar ettiğinde artık çekilmez hale gelir.

Bu duruma çözüm olarak site girişinde bir kapı görevlisi bulundurulmasıdır. Kapı görevlisi bulundurulması durumu da size ekstra olarak bir maliyet olarak yansıtılacaktır. 

Giriş kat dairelerin sorunları arasında yer alan bir diğer sorunda apartman sakinlerinin çocuklarının bisiklet, oyuncak gibi eşyalarını sürekli olarak apartman girişine bırakmalarıdır. Çocuklar, oturdukları kata bisiklet ve büyük oyuncakları taşımak zor geleceği için ve asansörün kullanılmasına izin olmadığı için giriş kat  koridoru ve merdiven korkuluklarını muhafaza alanı olarak kullanırlar. Bu durum giriş katında oturan aileler için sürekli  gürültüye maruz kalmak anlamına gelir.

Ayrıca giriş kat koridorunda yer alan oyuncaklar ve bisikletler nedeni ile hareket alanı da daralacağı için hareket etmekte ve giriş çıkışlarda zorluk yaşanacaktır.

Giriş kat apartman dairelerinde ve çok atlı evlerin giriş katlarında en fazla görülen sorunlardan biri de giriş kat rutubet sorunudur.

Rutubet, her evde olabilecek bir sorun olsa da en çok giriş katında görülür. Bina zemininde yer alan yalıtım iyi bir şekilde yapılmamışsa binada rutubet olması kaçınılmaz bir durumdur. Rutubet alttan yukarı doğru ilerleyeceği için en fazla giriş kat daire duvarlarında kendini gösterir.

Rutubetten korunmak için satın alacağınız evin yer aldığı binanın bütün projelerini incelemeli, binanın temelinin durumuna göre karar vermelisiniz.

Sürekli sıvaları ve boyaları dökülen duvarlarla, yeşil ve siyah rengin boy gösterdiği nemli koridorlarda yaşamamak için satın alacağınız evin durumunu iyice irdelemelisiniz. 

Rutubet ve nem dışında  giriş kat dairelerin yaşadığı bir diğer problem de gürültü problemidir.

Bir apartmanda en fazla gürültü hissedilen daire giriş kat dairesidir. Sürekli bir insan sirkülasyonu yaşanacağı için kapı önünden sürekli ses gelecektir. Ayrıca apartman bahçesinde oyun oynayan çocukların ve caddeden geçen araçların seslerini de eklediğimizde gürültü büyük sorun haline gelecektir.

Bu durumda çözüm olarak ses izolasyonu yaptırmak, gürültü önleyici çözümler ve yalıtımlar yaptırmak sizi bu sorunu yaşamaktan kurtaracaktır.

Giriş kat daireler soğuk olur mu sorusu da ev satın alacak kişilerin en fazla sorduğu sorular arasında yer alır.

Giriş kat daireler bulundukları cepheler göz önüne alınarak soğuk olabilir diyebiliriz. Eğer kuzey cephe de yer alıyorsa oldukça soğuk olacaktır. Ayrıca alt katında sürekli ısınan veya soğutulan bir ev olmaması da giriş kat dairelerin oldukça soğuk olmasına neden olur.

Evin altında ev olmadığı gibi temel ve zemin yer alıyorsa zeminin soğukluğu da evi etkileyecek ve evin normalden soğuk olmasına neden olacaktır. Giriş kat daireler için ısıtma ve soğutma eski dönemlerde büyük bir sorun teşkil ederken günümüzde bu durum basite indirgenmiştir.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 04:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER