Giriş (Zemin) Katın Avantajları ve Dezavantajları

Giriş diğer adıyla zemin kat daireler, hem sokağa yakın olmaları, giriş çıkışın kolay olması, diğer dairelere göre daha ekonomik olmaları sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Gelgelelim giriş kat dairelerin ekonomik avantajları, dezavantajları olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmıyor.

Giriş (Zemin) Katın Avantajları ve Dezavantajları

Bu dezavantajların başında sokak gürültüsü ve rutubet sorunu geliyor elbette. Özellikle caddeye bakan giriş kat daireler sokaktan geçen araba ve insan seslerine diğer katlardan daha çok maruz kalırlar.

Rutubet de, her evde olabilecek bir sorun olsa da eğer bina zemininde iyi bir yalıtım bulunmuyorsa en çok giriş katında görülür çünkü rutubet aşağıdan yuarı doğru ilerler. Ancak elbette bu sorunların çözümleri de var.

Ev satın alırken girişkat daireleri tercih edecekseniz binanın zeminindeki izolasyonu dikkate almanızda fayda var.

Ayrıca sokak gürültüsünden rahatsız olmamak için ses yalıtımlı pencereler kullanabilir ve duvarlara da ses yalıtım uygulamaları yaptırabilirsiniz.

Tabii caddeye değil bahçeye bakan bir giriş kat dairenin dezavantajlarından çok avantajlarından bahsedebiliriz.

Bahçe katındaki daireler sakinlerine çok daha huzurlu bir yaşam deneyimi sunar ve cadde gürültüsünü de evinize taşımaz.

Giriş kat daire satın alacak olanların en çok sorduğu bir diğer soru ise evi ısıtmanın zor olup olmayacağıdır. Aslında bu sorunun cevabı da binanın yapısına ve dairenin konumuna göre değişiyor.

Kuzey cepheye bakan bir giriş kat daire şüphesiz ki daha soğuk olacaktır ve ara katlara göre daha zor ısınacaktır. Altında ve üstünde başka daireler olan katlar her zaman daha iyi ısınır.

Bu yüzden çatı ve giriş katlarını ısıtmak biraz daha masraflıdır. Giriş kat bir dairede ikamet ediyorsanız profesyonel olarak ısıtma ve soğutma çözümleri sunarak dairenizi ekonomik olarak iklimlendiren ısıtma, soğutma ve klima uzmanlarından yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Ses Yalıtımı

Giriş kat daireler genel olarak caddeye ve bahçeye yakın olacağı için gürültü sorunu oldukça fazladır. Gürültü çok olduğu için evde rahatsızlık oluşacak ve bu durum psikolojik bir harp halini alacaktır.

Evinizde ses sorunu oluşmaması için kaliteli malzemeler kullanarak pencere yalıtımları ve gerekli olduğu durumlarda duvar ses yalıtımları yaptırabilir ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Bahçe Katta Oturuyorsanız

Özellikle bir bahçeye sahip olan apartmanlarda bahçe katında oturan ev sahiplerinin oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu dairelerde müstakil bir ev deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ancak bahçe kullanımı konusunda da her apartmanın kendine göre kuralları var ve ev satın almadan önce mutlaka apartman yönetiminden bu kuralları öğrenmelisiniz.

Örneğin bazı apartmanlarda bahçe ortak kullanım alanıdır ve peyzaj ve bahçe bakımı masrafları da tüm apartmana aittir.

Ancak bu durumda bahçeyi kendi bahçeniz gibi kullanamazsınız, örneğin bir köpeğiniz varsa, bu apartman için sorun yaratabilir.

Gelgelelim bazı apartmanlarda ise bahçe yalnızca bahçeye bakan daireye ait kabul edilir, bu durumda bahçenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz ancak bahçe düzenlemesi masrafları da size aittir.

Yaşadığınız evin bahçe peyzajını kusursuz bir şekilde yaptırmak için ilham alabileceğiniz bahçe modellerini inceleyerek evinizin kusursuz bir bahçeye sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

Kot 1 ve Yüksek Giriş Ne demek?

Zemin kat daireler de aslında kendi içinde farklı kategorilere ayrılıyor. Düzayak daireler, apartmanın giriş kapısı ile aynı seviyede olsa da bazı zemin katlar apartman giriş seviyesinin altında konumlanıyor.

Özellikle İstanbul gibi şehirlerde kot daireler oldukça fazla sayıda. Kot 1, kaldırım seviyesinin bir kat altında konumlanan dairelerdir. Apartmanın yapısı gereği aşağıya kat indikçe kot 2 ve daha fazlası da olabiliyor.

Genellikle yokuş üzerine inşa edilen ve kot farkı dolayısıyla giriş seviyesinin altına doğru uzanan apartmanlardaki bu daireleri satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey dairenin güney cephede bulunması.

Ayrıca bazı zemin kat daireler giriş seviyesinin yarım kat kadar üzerinde bulunur ve bu dairelere yüksek giriş adı verilir. Yüksek giriş dairelerde genellikle aşağıda kalan kısım depo ya da kazan dairesi olarak tasarlanmıştır.

Yüksek giriş daireler hem ısınma açısından hem de konfor açısından giriş katı daireler arasında en avantajlısıdır.

Asansör Aidatı

Giriş kat dairede oturuyor olsanız da asansör ve merdiven dairesi gibi bağımsız alanlarda payınız vardır. Bu pay ev satın alırken size belirtilen metrekareler içinde yer alan ve oturum alanı dışında kalan paydır.

Bu nedenle asansör aidatı ve merdiven dairesi gibi alanların temizlenmesi için ödenmesi gereken aidatları ödemek zorunluluğunuz vardır.

Güvenlik Sistemleri

Günümüzde en fazla hırsızlık olayının yaşandığı katlar olarak bilinen giriş kat daireleri ve birinci kat daireleri için ideal güvenlik sistemleri düşünülmelidir.

Kamera güvenlik sistemleri, hırsız alarm sistemleri gibi güvenlik sistemleri ile giriş kat daireleri en güvenli daireler haline getirilebilir. 

Rutubet Sorunu

Giriş kat dairelerin bir diğer sorunu da rutubet sorunudur. Giriş kat dairelerde görülen rutubet için uygulayabileceğiniz iki yöntem vardır.

İlk olarak iklimlendirme sitemini evinize entegre ederek sürekli ısıtıcılar bulundurabilir ve nemden kurtulabilirsiniz. İkincil yöntem ise profesyonel yalıtımlar yaptırarak gürültü sorunundan kurtulabilirsiniz.

Müstakil Bir Evde Yaşamak

Giriş kat bir dairede yaşamanın en önemli avantajı müstakil ev konforu sunmasıdır.

Evden çıkarken müstakil bir evde yaşıyormuş gibi kısa sürede ev dışına çıkabilir, asansör bekleme derdi, merdiven inme ve çıkma derdi gibi sorunları yaşamadan evinize girip çıkabilirsiniz.

Özellikle bahçeli giriş katlarında bahçe keyfi yaşayacak olmak da cabası...

Homify

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 02:40
YORUM EKLE