banner53

Gelire Göre Vergilendirme Geliyor! Asgari Ücretli Daha Az Vergi Ödeyecek

Ek kaynak için harekete geçen hükümet, yüksek maaş, kira, kar payı ve serbest meslek geliri elde edenlerin vergisini yükseltmeye hazırlanıyor. Ayrıca araç kiralayanlar, futbolcular, döviz faizi elde edenler ile 5 milyon liranın üzerindeki konutu olanların vergi ödemesi de her sene artacak.

Gelire Göre Vergilendirme Geliyor! Asgari Ücretli Daha Az Vergi Ödeyecek

Sözcü'de yer alan habere göre, AK Parti'nin üzerinde çalıştığı vergi taslağının ayrıntıları netleşti. Taslak düzenlemeye göre, yıllık brüt 500 bin ila 750 bin lira arasında gelir elde eden ücretliler, evini kiraya veren ev sahipleri, şirketlerinden kâr payı alan patronlar ve serbest meslek kazancı elde edenlerin vergisi yüzde 35'ten yüzde 39'a çıkacak. Bu kesimin ödeyeceği vergi oranı senelik gelir 750 bin ila 1 milyon lira arasındaysa yüzde 43'e, 1 milyon liranın üzerindeyse yüzde 45'e çıkacak.

ASGARİ ÜCRETLİYE DÜŞÜK VERGİ

Cumhurbaşkanı yüzde 15-45 arasında değişecek olan vergi dilimlerinin her birindeki oranı 5'er puan artırıp azaltabilecek. Cumhurbaşkanı eğer isterse başta asgari ücretlilerle düşük ücretli ve memurların maaşlarının sene ortasında düşmesine yol açan yüzde 15, 20 ve 27'lik dilimlerde 5'er puanlık indirim de yapabilecek. Böyle bir indirim olması durumunda milyonlarca çalışan maaşlarının düşmesinden kurtulabilecek. Fakat paketin asıl amacı ilave gelir toplamak olduğu için böyle bir sürpriz beklenmiyor.

Üst gelir dilimlerine getirilecek yüksek oranlı vergi 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere de uygulanacak. Dolayısıyla yüksek ücretlilerden daha önce yüzde 35 vergi ödedikleri maaşları için ilave 10 puana kadar vergi de istenebilecek. Aynı şekilde kira ve rant geliri elde edenler de 2019 yılı gelirleri için daha önce yüzde 35 vergi ödeyecekken bu vergi yüzde 45'e çıkabilecek. Ayrıca senelik brüt ücret geliri 500 bin lirayı aşan tüm çalışanlar ilk defa aynı işverenden aldıkları maaş için beyanname vermek zorunda kalacak. Böylece bu kesimden yüzde 4-5 oranında ilave vergi de alınabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER